Blog

Zmiana zasłon i firanek, a także mycie okien to nieodłączny element przedświątecznych porządków. Ale czy mycie okien zimą to dobry pomysł? I tak, i nie. Zobacz jak bezpiecznie i skutecznie myć stolarkę – nawet podczas mrozów. Co warto zrobić, a czego koniecznie trzeba unikać.

 Umówmy się – mycie okien nie jest najciekawszym zajęciem. Owszem widok czystych ram i szyb może być przyjemny, to już samo ich czyszczenie – niekoniecznie. Mycie okien jest jeszcze bardziej problematyczne zimą, a zwłaszcza podczas mrozów. Dlatego wiele osób odpuszcza sobie tę część przedświątecznych porządków na kilka miesięcy. Inni czekają na choćby jednodniową poprawę pogody i lekką odwilż. Takie okienko w prognozie, z nieco wyższą temperaturą, to idealny moment na porządki.

Ale nie wszyscy chcą czekać do wiosny i bardziej sprzyjającej aury. Czy istnieją jakieś przepisy na skuteczne i bezpieczne mycie okien zimą? Owszem.

mycie okien zimą, mycie okien w mrozy, jak umyć okna zimą, jak umyć okna w mrozy, mycie okien przy ujemnych temperaturach
fot. canva.com

Mycie okien zimą – tego absolutnie nie rób!

Zacznijmy jednak od tego, czego nie powinniśmy robić. Kiedy na podwórku temperatura jest na minusie, zwykła woda z detergentem nie da rady. Zwyczajnie zamarznie nam na szybach i ramach tworząc cieniutką warstwę lodu. Ale nie to jest największym zagrożeniem.

Jeśli w  duży mróz polejemy szyby ciepłą lub gorącą wodą możemy doprowadzić do ich pęknięcia. Z tego powodu koniecznie unikać należy wszelkich urządzeń myjących parą. Dodatkowo trwale uszkodzić możemy też uszczelki.

mycie okien zimą, mycie okien w mrozy, jak umyć okna zimą, jak umyć okna w mrozy, mycie okien przy ujemnych temperaturach
fot. canva.com

Sposoby na mycie okien zimą – sprawdź jak!

Jak więc umyć te nieszczęsne brudne okna? Sposobem! Jeśli chcesz skorzystać z wody – przygotuj chłodną, nie ciepłą. Paradoksalnie zimna woda zmienia się w lód dłużej niż ciepła. Możesz dodać do niej ocet lub alkohol – wówczas będzie jeszcze odporniejsza na mróz, a Ty pozbędziesz się nieestetycznych smug.

Jeszcze lepsze będą odpowiednie płyny do mycia szyb. Ale nie takie zwyczajne. Najlepszy będzie… zimowy płyn do szyb w aucie. On zamarznie najpóźniej! Pamiętaj tylko, by od razu po spryskaniu szybko przetrzeć okna. Ściągaczka z gumową końcówką sprawdzi się najlepiej. Najszybciej usunie wodę z powierzchni szyb i ram i umożliwi szybkie ich wytarcie do sucha.

Inną opcją jest korzystanie ze specjalnych urządzeń do mycia szyb zimą. Ale te są kosztowne, dlatego niewiele osób zdecyduje się na ich zakup.

Zobacz też: Czyste okna: co zrobić żeby można było myć je rzadziej?

Przygotuj siebie i dom

Co jeszcze możesz zrobić?  Możesz odpowiednio się przygotować do mycia okien zimą. Oprócz odpowiednich ciepłych ubrań, przygotuj czapkę i rękawiczki. Dobrze jest też posmarować dłonie grubą warstwą tłustego kremu. Wówczas ochronisz skórę dłoni przed uszkodzeniem – wysuszeniem i pękaniem.

Inną kwestią jest przygotowanie domu i zabezpieczenie go przed zbytnim wychłodzeniem. Wiadomo, że nawet zimą powinniśmy wietrzyć pomieszczenia każdego dnia – to konieczne, by uniknąć nadmiernej wilgoci. Ale mycie stolarki to nieco inna sytuacja. Okna są wówczas otwarte znacznie dłużej.

Przed przystąpieniem do zasadniczej części pracy przygotuj więc wszystkie akcesoria i starannie zamknij drzwi. Unikniesz przeciągów i zminimalizujesz ilość chłodnego powietrza, które wpadnie do wnętrza domu. Warto też na kilka godzin przed porządkami zamknąć wszystkie grzejniki. Otworzyć je najlepiej dopiero, gdy wszystkie okna będą już czyste.

Zobacz też: Jak prawidłowo wietrzyć dom zimą?

inne z tej kategorii