Blog

Choć wrzesień w tym roku był wyjątkowo słoneczny i ciepły, lato dobiega końca. Przed nami chłodniejsze i znacznie krótsze dni, na które musimy się odpowiednio przygotować. Zwłaszcza otoczenie domu – ogród, patio, taras i balkon będą potrzebować troski w najbliższych dniach, jeśli chcemy cieszyć się na nich jeszcze urokiem spokojnych wieczorów. Pytanie: jak przygotować taras na jesień? Oto kilka wskazówek.

Koniec lata to jeden z najbardziej pracowitych dni w ogrodzie i szeroko rozumianym otoczeniu domu. Lista zadań, jakie trzeba wykonać przed zimą, jest bardzo długa. Nieco mniej pracy czeka nas na balkonach i tarasach, ale i tu jest sporo do zrobienia.

jak przygotować taras na jesień, taras jesienią, taras jesień
fot. canva.com

Co należy zrobić, by przygotować taras na chłodniejsze dni? Tak, aby móc nadal z niego korzystać i cieszyć jego urokiem? Przede wszystkim czekają nas wielkie porządki. Ale nie tylko. Warto zadbać o jesienne rośliny, a także zmienić aranżację tarasu, by chłód i szybko zapadający zmrok nie stanowiły problemu podczas wieczornego wypoczynku.

jak przygotować taras na jesień, taras jesienią, co trzeba zrobić jesienią na tarasie, balkon jesień, taras jesień

Jak przygotować taras na jesień – czyli wielkie porządki

Jesienne prace na tarasie należy zacząć od wielkich porządków. Nawet jeśli na bieżąco usuwaliście przekwitłe kwiaty, teraz jest czas, by pozbyć się roślin jednorocznych i zabezpieczyć te wieloletnie. To ważne, żeby zdążyć przed przymrozkami. Zwłaszcza że biorąc pod uwagę zmienność i kapryśność aury, drastyczna zmiana pogody może nastąpić bardzo nieoczekiwanie.

Co więc robimy i jak przygotować taras na jesień?

– Oczyszczamy skrzynki balkonowe. Należy usunąć też liście, gałęzie i inne odpadki z powierzchni tarasu. Liście mogą gromadzić wilgoć i tworzyć plamy na powierzchni.

– Rośliny zielone zasilamy nawozami, które pozwolą im umocnić się przed zimą i łatwiej przezimować w skrzynkach balkonowych. Jeśli na tarasie masz rośliny w doniczkach, przenieś je do wnętrza lub na zadaszony obszar, aby chronić je przed chłodem i mrozem

– Pamiętajmy też o…. wiośnie na balkonie. Teraz jest czas na nasadzenia cebulek, takich jak tulipany, szafirki, krokusy, żonkile i wiele, wiele innych. To one stworzą wiosenne kompozycje. Donicę, z roślinami cebulowymi musimy dobrze zabezpieczyć, aby nie przemarzła zimą.

jak przygotować taras na jesień, taras jesienią, jesienne porządki na tarasie, co trzeba zrobić jesienią na tarasie, balkon jesień, taras jesień

Jak przygotować taras na jesień – wielkie zabezpieczanie

To nie wszystko co musisz zrobić, aby przygotować taras na jesień. Jeśli masz drewnianą podłogę, zabezpiecz ją specjalnymi olejami lub impregnatami, aby chronić ją przed deszczem i mrozem. Przygotowanie tarasu na jesień pomoże zachować jego atrakcyjność i przedłuży jego żywotność. To również ułatwi późniejszą renowację i przygotowanie tarasu na lato.

Upewnij się, że rynny na dachu są czyste i działają poprawnie, aby zapobiec nadmiernemu spływowi wody na taras. Sprawdź, czy oświetlenie działa prawidłowo i nie ma uszkodzeń przewodów. Jeśli masz tu gniazda elektryczne, sprawdź ich stan i ewentualnie zakryj je, aby chronić przed wilgocią.

Należy zająć się również zabezpieczeniem mebli. Jeśli masz na tarasie meble ogrodowe, przeczyść je z kurzu i brudu. Sprawdź ich stan, aby upewnić się, że nie mają żadnych uszkodzeń lub rdzy. Zwłaszcza metalowe elementy wymagają konserwacji. Jeśli to możliwe, schowaj meble w pomieszczeniu chronionym przed deszczem i mrozem, lub zakryj je specjalnymi pokrowcami.

Podobnie, jeśli masz grill na tarasie, przeczyść go dokładnie i sprawdź, czy nie ma nagromadzenia resztek po poprzednich grillowaniach. Zabezpiecz go przed wilgocią np. zakrywając go specjalnym pokrowcem.

Nie zapomnij o konserwacji okien i drzwi. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Jak uszczelnić okna na zimę.

jak przygotować taras na jesień, taras jesienią, jesienne porządki na tarasie, co trzeba zrobić jesienią na tarasie, balkon jesień, taras jesień
fot. canva.com

Jakie kwiaty i rośliny na taras jesienią?

Wielkie sprzątanie nie oznacza, że nie możesz korzystać z ostatnich ciepłych wieczorów tego roku. Nawet jesienią na tarasie i balkonie możesz cieszyć się pięknymi roślinami. Z pewnością dodadzą one kolorów i czaru do Twojego otoczenia.

Przy wyborze roślin na taras jesienią pamiętaj o lokalnych warunkach klimatycznych i preferencjach roślin. Upewnij się, że są one odpowiednio zakorzenione w doniczkach i że dostarczasz im odpowiedniej pielęgnacji, w tym podlewania i nawożenia, aby zachowały swoje piękno przez całą jesień.

Jakie rośliny dobrze zniosą coraz niższe temperatury? Oto kilka propozycji:

  • Chryzantemy są jednymi z najbardziej znanych jesiennych roślin ozdobnych. Są dostępne w różnych kolorach i odmianach i są odporne na chłodniejsze temperatury.
  • Wrzosy to piękne rośliny, które swój urok okazują właśnie o tej porze roku. Są dostępne w wielu kolorach, w tym różowych, fioletowych i białych.
  • Dynie ozdobne to doskonały element jesiennej dekoracji. Możesz umieścić je w doniczkach lub koszach na tarasie.
  • Trawy ozdobne, takie jak miscantus czy trawa japońska, dodają tekstury i ruchu na tarasie jesienią. Ich kształty i kolory zmieniają się wraz z nadchodzącą porą roku.
  • Rudbekia, znana także jako słonecznik, to roślina o żółtych kwiatach i ciemnych centrach. Jest wytrzymała i pięknie się prezentuje.
  • Goździki chińskie to rośliny kwitnące jesienią, które mają piękne, intensywne kolory kwiatów.
  • A poza tym: kwitnący w odcieniach żółci i czerwieni oczar wirginijski, hebe, ożanka, marcinki, bergenia i wiele innych.

Dzięki powyższym roślinom na efekty jesiennych prac w ogrodzie i na tarasie nie musimy czekać aż do wiosny. A przez to, mogą być one równie satysfakcjonujące jak wiosenne i letnie zabiegi pielęgnacyjne.

Zobacz też: Mały balkon w 5 krokach

inne z tej kategorii