Blog

Wiosna to czas wielkich porządków, a także – tradycyjnego mycia okien. Tyle tylko, że na ogół czyste okna to stan przejściowy. Zwłaszcza w deszczowe dni zabrudzenia pojawiają się niemal natychmiast… Czy można temu przeciwdziałać? Owszem.

Wielkie wiosenne porządki – te przed świętami, ale również te już po nich, rzadko uznawane są za przyjemność. A już zwłaszcza dotyczy to mycia okien. I choć czyste okna i porządek w domu mogą budzić satysfakcję, powrót bałaganu szybko prowadzi do frustracji. Wiedzą coś o tym zwłaszcza ci, którzy mieszkają w pobliżu ruchliwej drogi, piaszczystych ulic, albo drzew, które intensywnie pylą (jak chociażby lipy). O smogu nie wspominając! Wówczas zabrudzenia na szybach i ramach pojawiają się błyskawicznie.

Mycie okien to jedno, ale utrzymanie ich w czystości – to już kompletnie inna kwestia.

Na szczęście jest sposób, by okna dłużej pozostawały nieskazitelnie czyste. Wystarczy zdecydować się na stolarkę, w której zastosowano innowacyjną formułę HDF jak np. utrzymane w bieli okna bluSYNEGO od Abakus.

czyste szyby, czyste okna, mycie okien, porządki, wiosenne porządki

Czyste okna dzięki HDF

Na czym polega innowacja HDF? Opracowana przez specjalistów marki Rehau HDF (czyli High Definition Finishing) to unikalna technologia produkcji sprawiająca, że powierzchnia białych profili okiennych staje się wyjątkowo gładka. A to z kolei – wyeliminowanie wszelkich, nawet niewidocznych gołym okiem nierówności i chropowatości, w znacznym stopniu niweluje osadzanie się zanieczyszczeń każdego rodzaju. Kurz nie osiada tak łatwo, zaś krople wody – spływają bez zatrzymywania się i tworzenia nieestetycznych zacieków.

Ale to nie wszystko. HDF ułatwia również samo czyszczenie ram. Nie trzeba ich już szorować, ani stosować mocnych środków chemicznych. Delikatny połysk można uzyskać wykorzystując najprostsze akcesoria – wodę, delikatny detergent i miękką ściereczkę.

czyste szyby, czyste okna, mycie okien, porządki, wiosenne porządki

Czyste szyby – uniwersalne recepty

Co ważne, technologia HDF dotyczy okiennych profili – ram i skrzydeł. Co zaś z szybami? Tu również jest kilka sposobów na to, aby znacznie ułatwiać sobie zadanie.

Przede wszystkim sprawdzą się dedykowane do szkła środki czyszczące np. te z alkoholem. Można też wykorzystać to co mamy w kuchni i domowej apteczce. Aby szyby pięknie lśniły warto dolać do wody trochę octu, soku z cytryny, albo kilka kropel gliceryny. Zwłaszcza ta ostatnia – bezbarwna, ale tłusta gliceryna pokryje taflę cienką powłoką, która zminimalizuje osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń. Atrakcyjny jest też jej koszt – w aptece dostaniecie ją za kilka złotych.

Jeśli zaś na szybach są już widoczne powierzchniowe zarysowania, konieczne może się okazać ich wypolerowanie. O tym jak je wykonać możecie przeczytać tutaj: odkryj tlenek cynku – skuteczny sposób na polerowanie szyb.

inne z tej kategorii