Najczęściej zadawane pytania

 • Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze okien?

  Okna są nie tylko ozdobą domu, ale zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo, ciepło i ciszę. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych parametrów.

  Najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, określany jednostką Uw. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Okna o jak najniższym Uw utrzymują optymalną temperaturę we wnętrzu, są energooszczędne i spełniają normy budownictwa pasywnego (Uw = 0,8 W/m2K). Na izolację cieplną domu mają również wpływ: szerokość profilu zabudowy (>80 mm), rodzaj pakietu szybowego (najcieplejsze są okna 3-szybowe) czy zastosowanie ramki międzyszybowej.

  Mając na uwadze szczelność okien, warto sprawdzić, jakie zastosowano w oknie okucia oraz system uszczelniania. Abakus Okna mocuje najlepsze w swojej klasie okucia Roto NX. Dla poprawy termoizolacyjności montujemy 2 uszczelki oporowe oraz dodatkową uszczelkę środkową poprawiającą akustyczne właściwości okien.

  Parametrem, który ma ogromne znaczenie szczególnie w domach jednorodzinnych albo mieszkaniach zlokalizowanych na parterze, jest odporność na włamanie. Abakus oferuje okucia do klasy RC2. Antywłamaniowe pakiety szybowe, które trudniej wybić. W ten sposób zapewniają one optymalną ochronę i bezpieczeństwo.

 • Co to jest i jak dobrać najlepszy współczynnik Uw?

  Współczynnik Uw to współczynnik przenikania ciepła okna, który informuje nas, ile ciepła ucieka przez całe okno (nie tylko przez szybę – o tym informuje współczynnik Ug). Im jego wartość niższa, tym okno cieplejsze. Okna energooszczędne mają współczynnik nie wyższy niż 1,3 W/m2K, a Uw okien spełniających normy budownictwa pasywnego nie może przekroczyć wartości 0,8 W/m2K. Najlepsi producenci, jak Abakus Okna, oferują okna o izolacyjności cieplnej poniżej 1,0 W/m2K czy nawet 0,8 W/m2K, które są ciepłe, energooszczędne i pasywne.

 • Czy lepsze są okna z PVC czy aluminium?

  PVC i aluminium to zupełnie inne materiały, które nadają się do różnych zastosowań. Wybór tworzywa zależy od potrzeb i przeznaczenia.

  Jeśli szukamy rozwiązań nowoczesnych, odpornych, sztywnych, z wieloma przeszkleniami, wówczas postawimy na aluminium. Do niedawna aluminium stosowane głównie w hotelach czy biurowcach, ostatnimi czasy zachwyca w realizacjach współczesnych domów, utrzymanych w klimacie surowego minimalizmu.

  Do domów i pomieszczeń mieszkalnych dużo częściej stosuje się PVC ze względu na dużo lepszą izolacyjność cieplną i energooszczędność. Okna PVC wykorzystywane są w tak popularnym dziś budownictwie pasywnym.

  Jest również możliwość łączenia materiałów. Abakus oferuje okna bluAlu>>, łączące ciepły profil PVC z nowoczesnym wyglądem w postaci nakładek aluminiowych.

 • Ile komór powinno mieć okno?

  Profile okien PVC zbudowane są z komór. Współczynnik izolacyjności termicznej jest najniższy (a więc najlepszy, cieplejszy) w oknach o profilu szerokim – 6-komorowym lub więcej.

 • Jaka jest optymalna szerokość zabudowy okna?

  Najlepsze zachowanie ciepła jest zapewnione wtedy, gdy ramy PVC mają powyżej 80 mm szerokości. To najszersze, a zarazem najbardziej optymalne w swojej funkcjonalności, dostępne w sprzedaży okna.

 • Dlaczego ważne jest, z jakiego profilu wyprodukowane jest okno?

  Profile okienne są podstawą konstrukcji każdego okna. Im lepszy profil, na którym wyprodukowane zostało okno, tym mocniejsza konstrukcja ram okiennych, skrzydeł czy słupków. Abakus produkuje okna na profilach najlepszych producentów Salamander oraz Rehau.

 • Co to jest ciepła ramka?

  Ciepła ramka to tzw. ramka międzyszybowa o niskiej przewodności cieplnej. Zastosowanie ciepłej ramki powoduje podwyższenie temperatury szyb i zmniejsza zjawisko kondensacji pary wodnej, co z kolei sprawia, że dopuszczalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu może być wyższa (bez obaw wystąpienia kondensacji pary wodnej na szybach wewnątrz pomieszczenia).

 • Ile i jakie uszczelki powinno zawierać okno?

  Liczba uszczelek i materiał, z jakiego są one wykonane, odpowiadają przede wszystkim za poziom przepuszczalności powietrza i wodoszczelności konstrukcji. Uszczelka to bardzo ważny „drobiazg”, a przy tym ciągle niedoceniany element wyposażenia okna. Okna Standard linii red z naszej oferty to systemy z dwoma uszczelkami, a okna Premium linii blu – z trzema uszczelkami. Konstrukcje okienne z uszczelnieniem środkowym (linia blu) są zdecydowanie szczelniejsze od konstrukcji bez uszczelnienia środkowego – zarówno pod kątem przepuszczalności powietrza, jak i wodoszczelności.

 • Czym różnią się klamki standardowe od Roto Line Secustic?

  Klamka Roto Secustic to zaawansowane rozwiązanie techniczne z zabezpieczeniem antywłamaniowym, certyfikowane znakiem RAL. Testy wykazały najwyższą niezawodność i wygodę użytkowania przez wiele lat. Ukryte zabezpieczenie blokuje obrót klamki przy próbach przesunięcia obwodu okucia od zewnątrz, skutecznie utrudniając dostęp włamywaczom do domu. Delikatne odgłosy kliknięcia podczas przekręcania klamki Secustik sygnalizują, że mechanizm samoblokujący przyjmuje jedną z pozycji zablokowanych.

  Klamka Roto Secustik ma designerski kształt, który pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Klucz czy przycisk są w tym rozwiązaniu zbędne i nie zakłócają linii stylistycznej klamki.

 • Jaki jest okres gwarancji na okna?

  Abakus przyznaje na wszystkie okna wykonane z PVC 5-letnią gwarancję, natomiast okna łukowe, drzwi przejściowe, tarasowe HS i PSK oraz zewnętrzne objęte są gwarancją 2-letnią. Abakus zapewnia najlepszą jakość produktu i przyjemność bezusterkowej eksploatacji.

 • Co to znaczy dom pasywny?

  Istotą domu pasywnego jest pozyskiwanie energii cieplnej z zewnątrz, przy jednoczesnym ograniczaniu jej emisji na zewnątrz.

 • Czym się różnią okna pasywne od okien energooszczędnych?

  Okna pasywne mają niższy współczynnik przenikania ciepła okna. Przyjmuje się, że okna energooszczędne mają współczynnik nie wyższy niż 1,3 W/m2K, a Uw okien spełniających normy budownictwa pasywnego nie może przekroczyć 0,8 W/m2K.

 • Które modele pod względem energooszczędności są najlepsze?

  Okna o najlepszej klasie energooszczędności są to produkty Premium linii blu: bluEnergy, bluSynego, bluDecoro, bluIntero, bluAlu. Spełniają one także normy budownictwa pasywnego.

 • Czy okna energooszczędne są droższe?

  Na cenę okien ma wpływ wiele czynników. Są wśród nich: zastosowany pakiet szybowy, profil wykorzystany do budowy okna (Salamander bluEvolution 82mm/Rehau Synego 80 mm) czy też wyposażenie (np. zastosowanie ciepłej ramki). Wskaźniki energooszczędności nie są więc determinantą ceny.

 • Czy na okna Abakus można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”?

  Tak, okna Premium z linii blu, produkowane przez Abakus Okna, spełniają restrykcyjne normy programu „Czyste Powietrze”>>.

 • Jak i gdzie dokonać zamówienia okien?

  Aby znaleźć dystrybutora okien Abakus, polecamy odwiedzić zakładkę Sieć sprzedaży>> i skorzystać z filtrów wyszukiwania. W ten sposób z łatwością uzyskamy adres dystrybutora znajdującego się w najbliższej okolicy oraz dane kontaktowe.

 • Jaki jest termin realizacji zamówienia?

  Termin realizacji zależy od wybranych parametrów okien, czasu realizacji zamówienia u dystrybutora, dostępności montażysty, sezonowości itp. Przed złożeniem zamówienia, dystrybutor ma za zadanie powiadomić Klienta o przybliżonym terminie realizacji.

 • Jak zostać partnerem Abakus Okna?

  W Strefie Dystrybutora>> umieściliśmy niezbędne informacje o możliwościach współpracy z Abakus. Można tu sprawdzić, jaki zakładamy model współpracy i jakie korzyści czerpią nasi partnerzy, wchodząc z nami w relacje biznesowe.