Blog
Jak prawidłowo wietrzyć dom zimą?
2020-03-31

Jak prawidłowo wietrzyć dom zimą?

Dobrze przewietrzony dom to lepsze samopoczucie jego mieszkańców, mniejsze ryzyko powstawania wilgoci i pleśni oraz…

Dobrze przewietrzony dom to lepsze samopoczucie jego mieszkańców, mniejsze ryzyko powstawania wilgoci i pleśni oraz utrzymywania się nieprzyjemnych zapachów. Zimą, gdy grzejniki są włączone, trzeba to robić na tyle efektywnie, aby uniknąć dodatkowo strat ciepła. Jak więc prawidłowo wietrzyć dom w czasie zimy?

jak wietrzyć dom zimą
Photo by Olia Gozha on Unsplash

Rano czy wieczorem, krótko czy długo

Aby zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza zimą, dom należy wietrzyć zarówno rano – tuż po wstaniu z łóżka, jak i wieczorem – chwilę przed położeniem się spać. Najlepiej, aby cały proces wietrzenia nie zajmował dłużej niż 10 minut. Optymalnie byłoby, gdyby okno było otwarte przez 6-7 minut. W tym czasie pomieszczenie odpowiednio się przewietrzy, oczyści z nieprzyjemnych zapachów, a nam doda energii do rozpoczęcia dnia albo będzie sprzyjało spokojnemu snu. Krótki okres wietrzenia zniweluje ryzyko wyziębienia ścian albo zniszczenia mebli i innych materiałów wykończeniowych, które narażone byłyby na ewentualne opady śniegu, deszczu czy gradu.

Jak wietrzyć prawidłowo?

Zanim otworzymy okna, aby do domu przedostało się świeże powietrze, w pierwszej kolejności zaleca się zakręcenie zaworów grzejników w pomieszczeniu, które chcemy wietrzyć. Dopiero po upływie około 10-15 minut możemy otworzyć okna, najlepiej na oścież. Wyłączone grzejniki nie będą w tym czasie niepotrzebnie emitować ciepła i narażać nas na utratę energii cieplnej i oszczędności. Po zamknięciu okna, należy oczywiście na powrót odkręcić termostaty. Dużo efektywniejsze jest intensywne, parominutowe wietrzenie domu, niż zostawienie otwartych okien i włączonych grzejników przez cały dzień. Kaloryfery, często umieszczane pod oknami, wskutek zetknięcia z zimnym powietrzem, pracują ze zwiększoną mocą, narażając nas w ten sposób na niepotrzebne wydatki.

otwieranie okien zimą
Photo by Anna Dudkova on Unsplash

Rozszczelnianie okien

Rozszczelnianie okien, zwane również mikrowentylacją, to bardzo popularne rozwiązanie, jakie wprowadzili producenci okien w celu zapewnienia dodatkowej wentylacji w pomieszczeniach. W trakcie gdy okno jest rozszczelnione, jego skrzydło minimalnie uchyla się, uszczelki ulegają poluzowaniu, a świeże powietrze swobodnie wpada w powstałą w ten sposób szczelinę i dostaje się do środka domu. Zimą te mikrowietrzenie domu jest dużo korzystniejsze, niż zostawienie na cały dzień uchylonych okien. Niestety, jeśli grzejniki znajdują się w pobliżu rozszczelnionych okien, na skutek mikrowentylacji zaczną pracować na zwiększonych obrotach, generując większe zużycie ciepła. Należy również pamiętać, aby nie rozszczelniać okien w czasie intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Może to być przyczyną powstawania nieestetycznych zacieków na ścianach.

Sprawdź również inne skuteczne sposoby na poprawę wilgotności powietrza w domu.

Kratka wentylacyjna

Wiele osób błędnie zakłada, że zasłonięcie kratki wentylacyjnej zimą chroni przed napływem chłodnego powietrza, a tym samym zmniejsza opłaty za ogrzewanie. Prawda jest zgoła inna. Zakrycie przewodów wentylacyjnych zakłóca prawidłową cyrkulację powietrza w domu, a o napływie świeżego nie może być mowy. Powoduje także, że na kratce wentylacyjnej szybciej osiada brud i kurz, w wyniku czego w powietrzu gromadzą się substancje szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia. Szczególne znaczenie kratka ma w kuchni, w której „wytwarzane” są wszelkie zapachy. To właśnie w tym pomieszczeniu należy zwrócić szczególną uwagę na cyrkulację powietrza i w tym celu zadbać o systematyczne doczyszczanie kratek wentylacyjnych. Czysty kanał wentylacyjny będzie przecież odprowadzał zimne powietrze, które wpuścimy do domu przez otwarte okno.

najlepsze okna pasywneSzczelne okna

Gdy mówimy o wietrzeniu pomieszczeń, nie sposób pominąć problemu pomieszczeń przymusowo wentylowanych przez cały rok. Mowa oczywiście o oknach szczelnych i nieszczelnych. Szczelne okna to podstawa współczesnego domu. To energooszczędność i efektywność cieplna. Jeśli nasze okna nie są szczelne, nie szukajmy wskazówek w internecie: „co zrobić, gdy wieje z okna”. Nie słuchajmy też podpowiedzi na forach w stylu: „najlepiej położyć deseczkę na dole okna, to przestanie wiać. Dostępne są teraz ładne deseczki elewacyjne, w różnych kolorach i stylach, na pewno coś pan/pani dobierze”. Prawda jest taka, że z wysokiej jakości okna dobrze zamontowanego nie wieje i żadnych deseczek na dole okna kłaść nie trzeba. I takie właśnie są okna Abakus – szczelne, solidne i perfekcyjnie wykonane. Ze swej strony polecamy energooszczędne okna bluEnergy, wykonane z najwyższej jakości PVC, spełniające normy budownictwa pasywnego.

Reasumując, dom, który zdobią dobre okna (Abakus), sam się nie wywietrzy 😉 A w sezonie grzewczym zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w każdym domu jest więcej niż niezbędne. Mamy nadzieję, że wskazówki przedstawione powyżej pozwolą na uzyskanie satysfakcjonującego efektu świeżości i rześkości.

Sprawdź także 4 niezawodne sposoby na rosę na oknach 🙂

inne z tej kategorii