Blog

Rosa na oknach? 4 niezawodne sposoby na „pocące się” okna :)

Para wodna osiadająca bladym świtem na roślinach przed Twoim domem może napełnić Cię zachwytem nad…

Para wodna osiadająca bladym świtem na roślinach przed Twoim domem może napełnić Cię zachwytem nad pięknem przyrody. Moment, w którym przenosi się do Twoich czterech ścian może okazać się jednak trudnym do zwalczenia problemem, który niesie ze sobą niechciane konsekwencje. Długo utrzymująca się „rosa”, wykraplająca się na szybach, wtedy gdy okna parują, niestety często jest przyczynkiem do powstawania pleśni, która ma działanie kancerogenne i niekiedy prowadzi do alergii, będących chorobą XXI wieku. To właśnie dlatego powiemy Ci jak się z nią rozprawić tak, aby Twoja rodzina mogła cieszyć się zdrowiem i klarownym widokiem na otaczające Was otoczenie. 🙂

pocące się okna, wilgoć na oknach

Skąd bierze się rosa na oknach?

To proste! Efekt „kropelek” powstaje z kilku prostych przyczyn, które są tak oczywiste, że czasem trudno jest je dostrzec. Pierwszą z nich jest duża różnica temperatur pomiędzy tymi, które występują na dworze i we wnętrzu pomieszczenia. Kiedy amplituda przekroczy 20 stopni, to bardzo prawdopodobne jest wystąpienie zaroszenia w narożach okien i w odległości 2-3 cm od listwy przyszybowej, czyli od zewnętrznej krawędzi przeszklenia okien.

pocące się okna, wilgoć na oknach
źródło: Pinterest

Kolejnym powodem dla występowania skroplin pary wodnej jest zbyt duże nasycenie powietrza wilgocią. Wystarczy, że jej zawartość w twoim mieszkaniu przekroczy 60%, a na szybach zaraz pojawi się wodny opar. Powstawaniu wilgoci sprzyja przebywanie w pomieszczeniach znacznej ilości ludzi i zwierząt, a także roślin. Wszystkie żywe organizmy oddychają i w efekcie tego produkują parę wodną – jest to zupełnie naturalne.

pocące się okna, wilgoć na oknach
źródło: Pinterest

Ograniczenia dotyczące powstawania w powietrzu wilgoci zdadzą się na nic jeżeli prowadzisz standardowe gospodarstwo domowe, gdzie nieodzowne są czynności takie, jak gotwanie, pranie i suszenie odzieży. Nie musisz jednak ograniczać czynności domowych aby zapobiec parowaniu szyb – to wiele prostsze, niż Ci się wydaje!

pocące się okna, wilgoć na oknach

Szczelne okna, zwłaszcza te wykonane z PVC są gwarantem oszczędności energii i komfortu ich użytkowania. Okna nowego typu okazują się jednak na tyle dobrze zaizolowane, że niemożliwe staje się zapewnienie przez nie odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz, kiedy są zamknięte. Oto sposoby na rozprawienie się ze „stojącym” powietrzem.

#1 Wietrzenie

Jedynym i niezastąpionym sposobem na pozbycie się efektu „pocących się” okien jest odpowiednia wentylacja. Jeżeli posiadasz w domu stolarkę starszego typu, nie pozostaje Ci nic innego, jak częste wietrzenie pomieszczeń Twojego domu – ze specjalnym uwzględnieniem kuchni i łazienek. Pamiętaj, że chłodne i świeże powietrze wpuszczone do pomieszczenia nagrzewa się o wiele szybciej, niż wilgotne i zastałe. Otwieraj okna szeroko na kilka minut, by zaraz potem cieszyć się komfortem. Powietrze z dużą zawartością tlenu pozwoli Ci także szybko zasnąć, a Twoim pociechom z powodzeniem odrobić lekcje oraz przygotować się do klasówki.

wietrzenie, duże okno, okno harmonijkowe, pocące się okna, wilgoć na oknach
źródło: Pinterest

#2 Rozszczelnianie

Wentylacja poprzez rozszczelnienie okien, możliwe dziki specjalnym okuciom okiennym wyposażonym w funkcję mikrowentylacji jest wspaniałym sposobem na wietrzenie domu. Kiedy wychodzisz do pracy, albo czujesz, że powietrze w domu jest zbyt ciężkie, po prostu przekręć klamkę i pozwól swoim oknom pracować na poprawę Twojego samopoczucia. Okna nie rozszczelnią się jednak same i aby stworzyć sobie optymalne warunki, musisz pamiętać o tej czynności i wykonywać ją codziennie! 🙂

pocące się okna, wilgoć na oknach
źródło: Pinterest

#3 Nawiewniki

Skoro jesteś zabiegany i nie masz głowy do tego, by na co-dzień pamiętać o wietrzeniu mieszkania, zamontuj w swoich oknach nawiewniki higrosterowane, które same wyregulują ilość wilgoci, której powinieneś się pozbyć. Są to niewielkie urządzenia w kształcie podłużnej listwy montowanej na górnej, poziomej części ramy okiennej. Specjalny mechanizm reagujący na ilość pary wodnej w powietrzu rozszczelnia urządzenie, by wprowadzić do wnętrza pomieszczenia świeże powietrze, kiedy jest to konieczne. Kiedy na dworze panują mrozy, wilgotność powietrza znacząco spada, tym samym zamykając dopływ zimnego powietrza z zewnątrz. Te proste i skuteczne urządzenia podbijają aktualnie rynek stolarki ze względu na swoją efektywność.

pocące się okna, wilgoć na oknach

#4 Rekuperacja

Co to takiego? -Jest to mechaniczny system, który za pomocą przekazywania energii cieplnej powietrzu pobieranemu z zewnątrz budynku oraz ciągłej wentylacji jest w stanie zapewnić domownikom odpowiednią ilość świeżego powietrza o małej zawartości wilgoci i CO2 w odpowiedniej, komfortowej temperaturze, nawet jeżeli na dworze panuje mróz. Pozwala na to zastosowanie w praktyce zasady wymiany krzyżowej, podczas której ciepłe i wilgotne powietrze uchodzące z pomieszczenia oddaje swoją energię powietrzu pobieranemu przez urządzenie z zewnątrz. Istnieje szereg rozwiązań dla tej metody – a każda z nich jest w stanie zapewnić optymalne warunki zaopatrzenia powietrza w tlen, oraz wyprowadzenie nadmiaru pary wodnej, mogącej osiadać na oknach.

rekuperacja, wymiana powietrza, rekuperator
żródło: Pinterest

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w pozbyciu się niechcianej mgiełki. Do dzieła! 🙂

inne z tej kategorii