Blog

Dlaczego okna trzyszybowe parują od zewnątrz ?
2020-09-17

Parowanie okien niepokoi. Niektórym wydaje się, że parujące okna należy wkrótce wymienić albo naprawić. Nic bardziej błędnego! Paradoksalnie parowanie okien trzyszybowych od zewnątrz dowodzi ich wysoką termoizolacyjność. W jaki sposób?

Szyba zespolona to bardzo ważny komponent okna. Większa liczba szyb znacząco wpływa na termoizolacyjność okna. A im lepszy współczynnik przenikania ciepła Ug szyby zespolonej, tym bardziej parują okna. Czym jest to podyktowane? I co z parowaniem okien od wewnątrz?

Okna trzyszybowe

Okna trzyszybowe to absolutnie nowy wymiar energooszczędności, ciepła, ciszy i bezpieczeństwa. Jest to konstrukcja złożona z trzech szyb o wyjątkowo niskiej przenikalności cieplnej. Okna PCV Abakus z linii Premium blu – zarówno okna Salamander bluEnergy, Rehau bluSynego, nowoczesne okna bluINTERO, okna przemysłowe bluDECORO, okna PCV z nakładką aluminiową bluALU czy okna panoramiczne bluVISIO – mają pakiet trzyszybowy dwukomorowy, który wykazuje doskonały (rewelacyjny!) współczynnik przenikalności ciepła szyby na poziomie Ug = 0,5 W/m2K.

okna premium bluenergy

Dlaczego okna trzyszybowe parują od zewnątrz?

No właśnie – dlaczego tak idealne okna trzyszybowe parują od zewnątrz? Z tych samych przyczyn, dlaczego są tak fenomenalne 🙂 Okna trzyszybowe, wyposażone również w tak zwaną ciepłą ramkę międzyszybową, w znaczący sposób ograniczają straty ciepła w domu i ograniczają wymianę powietrza między wnętrzem domu czy mieszkania a środowiskiem zewnętrznym. Gdy temperatura za oknem spada poniżej tej, która panuje w domu, wówczas z oknami nie dzieje się nic specjalnego. Jednak kiedy klimat nam się ociepla np. po srogiej zimie, a kończy sezon grzewczy, temperatura zewnętrznej szyby pakietu pozostaje chwilowo niższa od temperatury powietrza zewnętrznego. Właśnie w tym momencie zaczyna skraplać się para wodna i okna trzyszybowe parują od zewnątrz. Nie jest to wada okna, a poddanie ich prawom… fizyki. Nie powinno wzbudzać niepokoju, choć wiele osób sądzi, że nie wygląda to estetycznie.

Press Glass, jeden z największych europejskich niezależnych producentów szyb zespolonych, potwierdza to stanowisko w piśmie odnośnie roszenia szyb:

Roszenie szyb zespolonych od strony elewacji budynku jest z całą pewnością uciążliwe dla ich użytkowników. Zjawisko to nasila się wiosną i jesienią, gdy powietrze jest wilgotne, a dość ciepłe w ciągu dnia. Nocą następuje kondensacja zawartej w nim pary wodnej na zimnej powierzchni szkła. Zamontowanie w oknach szyb o bardzo dobrych parametrach – niskim współczynniku przenikania ciepła – może jeszcze wzmóc ten efekt. Zastosowanie w konstrukcji tych szyb szkieł z powłoką niskoemisyjną i gazu do wypełnienia przestrzeni międzyszybowych powoduje zatrzymanie wewnątrz pomieszczenia ciepła; daje to wymierny efekt ekonomiczny w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jednak w takich oknach tylko niewielka ilość ciepła przeniknie z pomieszczenia do zewnętrznej szyby, więc pozostanie ona zimna. Na tej zimnej szybie osiada rosa. Nie można traktować występowania tego efektu jako wady, gdyż wywołany jest warunkami atmosferycznymi i ma charakter przejściowy, a jednocześnie świadczy o dobrej izolacyjności szyb zespolonych.

Co zrobić, aby okna nie parowały od zewnątrz?

Bardzo dobrym sposobem jest instalacja rolet czy żaluzji fasadowych zaraz po zakupie okien. Obniży to w znaczny sposób współczynnik przenikalności cieplnej okien, a w przyszłości zniweluje zjawisko parowania okien.

Parowanie okien od wewnątrz

Press Glass wyjaśnia również zjawisko parowania okien od wewnątrz:

Innym uciążliwym zjawiskiem jest dla użytkowników występowanie wyroszenia na wewnętrznej (od strony pomieszczenia) powierzchni szyb. Szyby wypełnione w przestrzeni międzyszybowej argonem, a szczególnie te, w których zastosowano szkło z powłoką niskoemisyjną charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Obrzeża tych szyb ulegają szybszemu ochłodzeniu (obecność ramki dystansowej wywołuje „mostek termiczny”), na skutek czego następuje w tych miejscach kondensacja pary wodnej obecnej w powietrzu. Ma to miejsce, gdy z powodów normalnych dla każdego domu (pranie, gotowanie itp.) zwiększy się ilość pary wodnej obecnej w powietrzu.

Aby okna nie parowały, należy w pierwszej kolejności postawić na poprawę cyrkulacji powietrza w domu czy mieszkaniu. O oczywistościach mówić się nie powinno, ale czasem trzeba. Wietrzenie, wietrzenie i jeszcze raz wietrzenie. Czyli naturalne wentylowanie wszystkich pomieszczeń ze szczególnym wskazaniem miejsc, w których zauważyliśmy, że okna parują. Czasem do optymalnego przepływu powietrza w domu wystarczy zrezygnować na jakiś czas z zamykania drzwi wewnętrznych. Tak, aby nastąpiła niezbędna wymiana powietrza pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami w domu.

okna parują od zewnątrz

Co zrobić, żeby okna nie parowały od wewnątrz – domowe sposoby

Domowych sposobów na parujące okna w domu czy mieszkaniu w bloku jest całkiem sporo. Z niektórymi warto się zapoznać, do innych podejść z przymrużeniem oka. Niemal jak do porad, co zrobić, aby okulary nie parowały przy noszeniu maseczki 🙂 Praw fizyki nie zmienimy, ale gdy spytamy babci, co robić, gdy okna parują od wewnątrz, na pewno wspomni o smarowaniu szyb rozkrojonym ziemniakiem lub cebulą. W drugiej kolejności poradzi potraktowanie ich pianką do golenia dziadka albo spirytusem zmieszanym z gliceryną. Na pewno para wodna będzie osadzać się wolniej na tak „zakonserwowanych” oknach, jednak ich zapach może przysporzyć nam innych problemów. Zamiast z zaparowanymi oknami będziemy walczyć z nowymi osadnikami w domu 🙂

co zrobić aby okna nie parowały

Wilgoć w domu

Gdy mówimy o sposobach na zaparowane okna wewnątrz domu, warto zwrócić uwagę także na wilgotność powietrza. Gotowanie i unoszenie się pary wodnej, gorąca kąpiel, pranie, a nawet składowanie wilgotnych ubrań oczekujących na odświeżenie. Wszystko to podwyższa poziom wilgotności w domu, szczególnie w takich pomieszczeniach, jak łazienka, pralnia czy kuchnia. Powinno się rozstawić w nich profesjonalne osuszacze powietrza. Takim domowym pochłaniaczem wilgoci są kreda albo sól zawinięta w gazę i ustawiona w pobliżu miejsca, w którym najbardziej skrapla się para wodna. Warto również dom… ukwiecić 🙂 Kwiaty, które pochłaniają wilgoć, to np. róża jerychońska, paprotki czy bluszcz. Będą zarówno pięknym, jak i funkcjonalnym dodatkiem do domu 🙂

inne z tej kategorii