• Blog

    >

  • Kwiaty do łazienki z oknem i kwiaty do łazienki bez okna – jakie rośliny wybrać?

Blog

Czy w łazience pozbawionej okna, a więc i światła słonecznego, można cieszyć się widokiem naturalnych roślin? Owszem, ale pod pewnymi warunkami. Oto kilka rad jak wybrać kwiaty do łazienki bez okna. I jakie rośliny będą dobrze się czuły w łazienkach z choćby minimalnym przeszkleniem. Zobaczcie sami, dlaczego warto zainwestować w zieleń w łazienkowych wnętrzach. I jakie gatunki najlepiej wybrać.

Abakus kwiaty do łazienki, kwiaty do łazienki, jakie kwiaty do łazienki, rośliny do łazienki, rośliny w łazience, kwiaty w łazience, kwiaty do łazienki bez okna,
fot. canva.com

Łazienka to wyjątkowe wnętrze. Chcemy, by była funkcjonalna i dobrze zorganizowana. Chcemy też czuć się w nim maksymalnie bezpiecznie i komfortowo. To przestrzeń, w której rano przygotowujemy się do pracy. Gdzie wszystko musi być pod ręką, bo liczy się każda minuta. Ale to również miejsce relaksu i odpoczynku po długim dniu w pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie i wyposażenie łazienki. I mowa tu nie tylko o niezbędnych urządzeniach i sprzętach jak choćby wanna, umywalka czy prysznic. Nastrój w łaziankach i pokojach kąpielowych tworzą kolory, meble i dodatki. A w sposób szczególny rośliny – kwiaty do łazienki to must have!

Abakus kwiaty do łazienki, kwiaty do łazienki, jakie kwiaty do łazienki, rośliny do łazienki, rośliny w łazience, kwiaty w łazience, kwiaty do łazienki bez okna, peperomia w łazience,
fot. canva.com

Kwiaty do łazienki – dlaczego warto?

W zależności od naszych upodobań, a także stylistyki, w jakiej utrzymane są inne wnętrza naszych mieszkań i domów, możemy urządzić łazienkę na wiele różnych sposobów. Możemy zdecydować się na styl minimalistyczny i ascetycznie prosty. Zrezygnować z kolorów i dodatków. Możemy też postawić na aranżację bardziej przytulną. Taką, w której królować będą naturalne kolory – odcienie bieli i kremy, zielenie, błękity, a także elementy drewniane.

Co ciekawe w obu przypadkach – i w łazienkach nowoczesnych, i tych bardziej stylizowanych znajdzie się miejsce na rośliny. Tak, nawet we wnętrzu utrzymanym w czystej bieli, sterylnie czystym i ascetycznym rośliny będą ozdobą. Zdumiewającą, ale ciekawą. Na surowym tle, każdy niepowtarzalny liść będzie przyciągał wzrok.

Jeszcze lepiej żywe rośliny pasują do wnętrz klasycznych, a także utrzymanych w stylach hygge, skandynawskim retro i vintage, czy rustykalnym. Nie mówiąc już o tak popularnych trendach, jak urban jungle oraz biofilia. One wręcz zakładają umiłowanie kwiatów. Modne domy i mieszkania w nich urządzone są wręcz wypełnione zieloną roślinnością.

Dlaczego? Bo żywe rośliny we wnętrzach nie tylko pięknie wyglądają, ale niosą szereg innych korzyści. A kwiaty w łazience w sposób szczególny. Świetnie wpływają na nasz organizm. I to zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pozwalają odetchnąć i głęboko odpocząć po dniu pełnym bodźców. No dobrze, tylko jakie rośliny będą sobie dobrze radzić w tak specyficznych wnętrzach, jak toalety, łazienki i pokoje kąpielowe?

Abakus kwiaty do łazienki, kwiaty do łazienki, jakie kwiaty do łazienki, rośliny do łazienki, rośliny w łazience, kwiaty w łazience, kwiaty do łazienki bez okna, hoya w łazience,
fot. canva.com

Kwiaty do łazienki z oknem

W toaletach i łazienkach z dostępem do światła naturalnego ustawić możemy z powodzeniem ustawić większość roślin doniczkowych. Jednak niektóre z nich będą się w takim wnętrzu czuły lepiej niż inne. Duża wilgotność, rozproszone światło, a także wyższa temperatura to idealne warunki m.in. dla gatunków tropikalnych.

Wśród propozycji trzeba wyróżnić skrzydłokwiaty i paprocie, które zachwycają dużymi liśćmi, a w łazienkach mogą osiągnąć spore rozmiary. Sprawdzą się też bardzo popularne krotony, monstery, palmy, bluszcze, czyli hedery oraz peperomie. Ci, którzy uwielbiają rośliny o dużych ozdobnych i kolorowych kwiatach, w łazience mogą też ustawić storczyki. Warto pamiętać, że polewa się je w specyficzny sposób. Całą doniczkę należy zanurzyć na kilka minut w wodzie, odsączyć, a następnie wstawić z powrotem do osłonki. Co ważne, podlewamy, dopiero gdy podłoże przeschnie zupełnie. W zależności od warunków raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.

Abakus kwiaty do łazienki, kwiaty do łazienki, jakie kwiaty do łazienki, rośliny do łazienki, rośliny w łazience, kwiaty w łazience, kwiaty do łazienki bez okna, zielistka w łazience,
fot. canva.com

Kwiaty i rośliny do łazienki bez okna

Co z łazienkami, w których okna nie ma? Albo jest bardzo niewielkie? I tu niektóre gatunki roślin sobie poradzą. Zwłaszcza jeśli od czasu do czasu będziemy je wspomagać sztucznym oświetleniem z odpowiednią lampą. Wśród prawdziwych zielonych twardzieli są m.in. popularna zamia, czyli zamiokulkas, a także sansewieria. A tak na marginesie – czy wiecie, że sansewieria bywa nazywana wężownicą lub… językiem teściowej?

W łazience można również ustawić zielistki – różne odmiany. Wymagają jednak regularnego zraszania. To wyjątkowe rośliny, polegające zwłaszcza dla alergików. Dlaczego? Gdyż mają wyjątkową zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn i kurzu. Z odmian bardziej egzotycznych do łazienek można wybrać maranty i bambusy. Te jednak warto raz na jakiś czas wystawić na słońce. Podobnie jak aloesy i kaktusy. Żeby było łatwiej, ze względu na wysoką wilgotność, aloesów, sukulentów i kaktusów być może nie trzeba będzie nawet podlewać. To jednak lepiej przetestować sprawdzając stan roślin.

Inną kwestią są kwiaty do łazienki z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli w toalecie mamy taką instalację, musimy się liczyć z tym, że pogorszy ona warunki dla roślin. Wówczas lepiej nie stawiać doniczek bezpośrednio na podłodze.

Abakus kwiaty do łazienki, kwiaty do łazienki, jakie kwiaty do łazienki, rośliny do łazienki, rośliny w łazience, kwiaty w łazience, kwiaty do łazienki bez okna, sansewieria w łazience,
fot. canva.com

Sztuczne kwiaty w łazience bez okien – kiedy żywe rośliny nie dadzą rady

Co zrobić, jeśli żadne żywe roślinki nie chcą przeżyć w naszej ciemnej łazience? Wówczas alternatywą mogą być sztuczne kompozycje. Te obecnie dostępne bywają bardzo eleganckie i dekoracyjne. Mało tego. Wiele z nich wykonanych jest w 100 procentach z naturalnych materiałów. Wykorzystuje się do ich produkcji suche trawy, gałązki i pędy. Dekoracyjne mogą być korzenie, zestawy z kamieniami i świeczkami. Sprawdzą się też kwiaty suche i z tworzywa. Sztuczne kwiaty do łazienki bez okna niekiedy są jedynym wyjściem. Ich wybór jest ogromny.

Zobacz też: Dyskrecja w łazience – zobacz okna ornamentowe

inne z tej kategorii