Blog

Przepuszczają światło, ale ciekawskich spojrzeń już nie – szyby ornamentowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na doświetleniu pomieszczeń i zachowaniu maksimum prywatności i intymności. Zobacz jakie rodzaje nietransparentnych szyb masz do wyboru. I przekonaj się gdzie warto je zamontować. Podpowiemy – nie tylko w łazienkach!

szyby ornamentowe, szyby mleczne, szyby mrożone
Szyby ornamentowe pozwalają doświetlić wnętrza a jednocześnie – zachować prywatność.

Co może szyba?

Wybierając okna rzadko zwracamy uwagę na szybę. A nawet jeśli już, to sprawdzamy liczbę szklanych tafli, rodzaj oraz kolor zastosowanej ramki międzyszybowej, ewentualnie rodzaj gazu wypełniającego pakiet. Pytamy o współczynnik przenikania ciepła, a w wyjątkowych okolicznościach o powłoki zwiększające lub zmniejszające stopień przenikania promieni słonecznych.

Wszystkie te kwestie są oczywiście istotne, ale jest jeszcze jedna cecha szkła, o której często zapominamy. Szyba wcale nie musi być przezroczysta. Wręcz przeciwnie!

Szyby ornamentowe i dekoracyjne – parametry

Okna z szybami nieprzezroczystymi to dobry i sprawdzony wybór zawsze wtedy, gdy zależy nam na prywatności bez ograniczania doświetlenia pomieszczenia. Jeśli z jakiś względów nie chcemy żadnych przesłon – rolet, żaluzji czy shuttersów, szyba, która nie przepuszcza spojrzeń będzie strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że pod względem parametrów izolacyjności i wytrzymałości ani trochę nie ustępuje standardowym pakietom szybowym z taflami w pełni transparentnymi.

Przeczytaj: szklane ściany w domu.

szyby ornamentowe, szyba mleczna, szyba mrożona, okno w łazience
Cozy modern minimalistic bathroom interior with big white bathtube and window, green plants and rustic decoration elements indoors. Light empty bathing room background, design ideas. No people

Okna w łazience i przedsionku – gdzie jeszcze?

Najczęściej szyby ornamentowe montuje się w łazienkach i toaletach, gdzie prywatność pełni pierwszorzędną rolę. Dzięki nim możemy w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności okna – zapewnić sobie bezproblemową wentylację i wymianę powietrza, a jednocześnie czuć się komfortowo.

Ale to nie jedyne miejsca, gdzie takie szyby się sprawdzają. Równie dobrze egzamin zdają w przedsionkach. Montowane w oknach w strefie wejścia – tuż obok drzwi zewnętrznych, pozwalają dyskretnie sprawdzić kto puka do drzwi, bez zdradzania swojej obecności w domu. Montuje się je również w obiektach użyteczności publicznej np. przychodniach i szpitalach, a także ośrodkach wellness, gabinetach kosmetycznych czy fryzjerskich. Szyby ornamentowe to również dobre rozwiązanie, gdy cały budynek stoi tuż przy ulicy. W oknach zlokalizowanych na poziomie chodnika np. w starych kamienicach, nieprzezroczyste tafle to często jedyny sposób na zachowanie prywatności.

Z drugiej strony ornamenty pozwalają nie tylko ukryć to co w środku domu, ale również zasłonić to co na zewnątrz. To najprostsza opcja jeśli nie zamierzamy przyglądać się nieuporządkowanej posesji sąsiada, albo gdy okna np. na klatce schodowej, wychodzą na budynek zlokalizowany zbyt blisko granicy działki.

Zobacz też: co zrobić gdy budynek jest zbyt blisko granicy działki.

Drzwi loftowe, drzwi loftowe szklane, drzwi loftowe przesuwne, drzwi industrialne, styl loftowy, styl loft wnętrza, drzwi loftowe na wymiar, drzwi industrialne szklane, drzwi loftowe szklane przesuwne, drzwi przesuwne loftowe na wymiar, drzwi przesuwne loftowe szklane, drzwi loftowe warszawa, drzwi loftowe wiatrołap, drzwi loftowe Piaseczno, drzwi loftowe radom, drzwi loftowe do wiatrołapu, drzwi metalowe szklane loftowe, drzwi loftowe szklane cena, drzwi przesuwne loftowe z lustrem, drzwi wewnętrzne przesuwne loftowe, styl loftowy salon, styl lotf salon, styl loftowy a industrialny, drzwi loftowe drewniane, drzwi loftowe białe, drzwi szklane loftówe na wymiar, drzwi przesuwne loftowe białe, drzwi industrialne drewniane, drzwi industrialne białe, drzwi industrialne na wymiar, drzwi industrialne przesuwne, drzwi industrialne warszawa
Szyby ornamentowe można stosować nie tylko w oknach, ale również drzwiach wewnętrznych.

Szyby ornamentowe – wiele wzorów do wyboru

Warto pamiętać, że zachowanie intymności to nie jedyna funkcja szyb ornamentowych. Równie dobrze pełnią one rolę czysto dekoracyjną. Szyby z bogatym, finezyjnym ornamentem sprawdzą się nawet w pomieszczeniach formalnych. Oferta dostępnych ornamentów jest naprawdę szeroka.

Oprócz najpopularniejszej i najczęściej wybieranej opcji – szkła mlecznego Float, uwagę warto zwrócić na ornament imitujący spływające po nim strugi deszczu – Silvit, a także ten inspirowany lodem – Altdeutsch. Wzór Atlantic kojarzyć się może z grubymi pociągnięciami pędzla, zaś Master Ligne – szklanymi shuttersami. Ofertę uzupełniają ornamenty subtelniejsze, jak: Kathedral, Crepi i Chinchilla, które co prawda skutecznie zniekształcają obraz, ale są delikatniejsze i bardziej uniwersalne.

Zobacz: pełną paletę szyb ornamentowych dostępną w ofercie Abakus.

inne z tej kategorii