Blog

Tegoroczna wiosna była raczej chłodna i nie sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Ale i tak warto przygotować otoczenie domu na letnie, oby cieplejsze dni. Bo nie ma nic lepszego niż poranna kawa na własnym balkonie, albo sobotni grill z przyjaciółmi na tarasie. Oto kilka pomysłów i inspiracji jak urządzić taras i/lub balkon.

Jak urządzić taras i jak wykorzystać jego przestrzeń

Tworzenie aranżacji powinniśmy zacząć od rozplanowania przestrzeni. Szczególnie dużo uwagi warto położyć na komunikację – a dokładniej ścieżkę jaka prowadzi z domu na taras i przez niego – do ogrodu. Warto zadbać, by pozbawiona była niepotrzebnych barier i przeszkód. Taką ergonomię docenimy bardzo szybko.

jak urządzić taras i balkon, taras, duży taras, piękny taras, meble tarasowe, drzwi tarasowe

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużych przeszkleń w domu – np. drzwi tarasowych HST, PSK albo Synego SLIDE, warto tak zaaranżować taras, by jego urok móc podziwiać nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz domu. Warto też się postarać, by tworzył on niejako kontynuację i uzupełnienie salonowej stylistyki. Dzięki temu, po otwarciu drzwi tarasowych, rzeczywiście będziemy mogli cieszyć się niepodzieloną niczym przestrzenią do wypoczynku.

jak urządzić taras i balkon, drzwi tarasowe, taras

Co dalej? Kolejnym krokiem powinno być ustawienie najważniejszych mebli. W zależności od preferencji mowa o stole, kanapach, fotelach i leżakach, a także…. grillu lub palenisku. Rozmieszczenie tych sprzętów może być uzależnione od naszych preferencji lub specyfiki zabudowy. Może nam wskazać gdzie powinniśmy zadbać o zadaszenie lub choćby osłonięcie od wiatru. Może też wynikać z tego, gdzie takie zadaszenie już istnieje lub może powstać.

jak urządzić taras, taras, duży taras, piękny taras, meble tarasowe, drzwi tarasowe

Balkon – mały nie znaczy gorszy

Aranżacja balkonu, zwłaszcza niewielkiego, wydawać się może znacznie trudniejszym zadaniem niż zagospodarowanie dużego tarasu. To jednak nie do końca prawda. Owszem – ograniczenie przestrzeni to jednocześnie ograniczenie opcji. Nie znaczy to jednak, że nie mamy żadnego pola do manewru. Jak pokazują udane aranżacje nawet mikroskopijnych balkonów w blokach z wielkiej płyny, nawet na 1 metrze kwadratowym można zaaranżować przytulny i wygodny kącik. Miejsce gdzie możemy wygodnie wypić herbatę lub poczytać książkę.

mały balkon, jak urządzić balkon, aranżacja balkonu, drzwi tarasowe

Od czego zacząć? W odróżnieniu od tarasu, w przypadku balkonu najpierw musimy zagwarantować sobie poczucie prywatności. Od ciekawskich oczu sąsiadów i przechodniów odgrodzić się możemy na wiele sposobów. Sprawdzi się lekka pergola, na której wspinać się będą powieszone w skrzynkach rośliny pnące, shutteresy na wytrzymałych aluminiowych lub drewnianych stelażach, a także dostępne od ręki w sklepach budowlanych bambusowe maty. W wersji najbardziej ekonomicznej zamontować możemy kurtyny z delikatnego materiału. Za ich pomocą bez trudu i niewielkim kosztem możemy obudować od wewnątrz balkon i nadać mu przytulnego charakteru.

mały balkon, jak urządzić balkon, aranżacja balkonu, drzwi tarasowe

Co z posadzką? I tu opcji jest kilka. Oprócz tradycyjnych płytek ceramicznych, możemy sami wyłożyć balkon sztuczną trawą. Jej montaż jest bardzo prosty – wystarczy mocny klej lub listwy. Dla tych, którzy chcieliby, aby balkon bardziej przypominał taras, odpowiednym rozwiązaniem będą równie łatwe w montażu panele przypominające deski kompozytowe. Ich układanie przypomina składanie bardzo prostych, bo kwadratowych lub prostokątnych, puzzli. Opcją najszybszą będzie niewielki dywanik. Ten jednak trzeba będzie chować przed deszczem.

jak urządzić balkon i taras, aranżacja balkonu, balkon, taras, drzwi tarasowe,

Jak urządzić taras i balkon? Niezbędne są dekoracje

Na deser tworzenia aranżacji balkonu, podobnie jak w przypadku tarasu, zostają meble i dekoracje. Liczbę i rozmiar tych pierwszych w przypadku balkonu na ogół musimy ograniczyć do minimum – fotela lub składanych krzeseł i stolika. Ale już z dodatkami możemy poszaleć. Nastrój najłatwiej będzie nam stworzyć za pomocą tekstyliów – obrusa, tapicerki albo narzuty na meble, poduszek i pledów. Te niewielkie wydawać by się mogło elementy naprawdę są w stanie zmienić całkowicie wygląd aranżacji. Do tego warto zadbać o tace i ceramikę oraz oświetlenie. Sprawdzą się świeczki lub lampiony, a także świetlne girlandy, które wieczorami wyglądają magicznie. Całość uzupełnią absolutnie niezbędne na balkonie zioła i kwiaty. Warto wybrać rośliny pnące i pachnące. Na uwagę zasługują zwłaszcza te gatunki, które… odstraszają owady.

Zobacz też: Niski próg w drzwiach tarasowych – warto czy niekoniecznie?

inne z tej kategorii