Blog

Drzwi balkonowe i tarasowe z niskim, bardzo niskim albo wręcz zerowym progiem to obecnie jedno z najmodniejszych rozwiązań w budownictwie. Pozwalają otworzyć dom na ogród lub taras, są bardzo funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu w czystości, a do tego pięknie wyglądają. Ale czy niski próg to zawsze dobry wybór? Jakie są zalety tego rozwiązania? I jak uniknąć jego wad?

niski próg, drzwi tarasowe, drzwi przesuwne, drzwi do ogrodu, drzwi balkonowe, otwórz dom na ogród, szerokie drzwi,
Niski próg pozwala połączyć wnętrze domu z jego otoczeniem.

Duże przeszklenia – najmodniejszy trend w nowoczesnym budownictwie

Przestronne, wypełnione naturalnym światłem, gustownie wyposażone – nowoczesne wnętrza zachwycają aranżacją i przestrzenią. Aby uzyskać ten efekt często kluczowe jest otwarcie domu na jego otoczenie – ogród lub taras. To obecnie znacznie prostsze zadanie niż jeszcze kilkanaście lat temu, gdyż paleta dostępnych na rynku drzwi tarasowych jest bardzo szeroka.

W zależności od systemu, drzwi tarasowe mogą mieć do nawet kilku metrów szerokości. Charakteryzują się: wysoką izolacyjnością cieplną, obecnością szeregu rozwiązań utrudniających włamanie, różnymi sposobami otwierania (np. podnoszono-przesuwne HST, odstawno-przesuwne SYNEGO SLIDE czy uchylno-przesuwne PSK) i różną wysokością progu. I na tej ostatniej cesze warto skupić się nieco dłużej.

Dlaczego? Bo niski lub zerowy próg to jedno z ciekawszych i bardziej estetycznych rozwiązań. Rozwiązań, które co należy podkreślić – niejednokrotnie budzi sporo wątpliwości i obaw wśród konsumentów. Postaramy się je rozwiać i wyjaśnić najbardziej kłopotliwe kwestie.

niski próg, drzwi tarasowe, drzwi przesuwne, drzwi do ogrodu, drzwi balkonowe, otwórz dom na ogród, szerokie drzwi,  SIEGENIA, ECO PASS
Progi do drzwi tarasowych marki SIEGENIA ECO PASS.

Niski próg – co to jest?

Niski próg w drzwiach tarasowych to specjalna konstrukcja, która z jednej strony umożliwia płynne przesuwanie zazwyczaj dużych i ciężkich skrzydeł, a z drugiej – zapewnia skuteczną izolację termiczną. Drzwi HST Abakus montujemy na starannie wybranych progach marki SIEGENIA: ECO PASS lub ECO PASS standard. Zapewniają one skuteczną ochronę przed przemarzaniem i ucieczką ciepła, a tym samym spełniają najbardziej nawet rygorystyczne wymogi energooszczędności i szczelności.

Czym się charakteryzują te rozwiązania?

Standardowa wersja progu ECO PASS to klasyczne rozwiązanie do konstrukcji podnoszono-przesuwnych z niskim stopniem i wymienną szyną jezdną o wysokości 5 mm lub 15 mm do wyboru. To idealne rozwiązanie np. do remontowanych domów, w których pomiędzy posadzką od strony wewnętrznej i zewnętrznej występuje różnica poziomów. Z kolei ECO PASS bez barier to propozycja dla bardziej wymagających. Dzięki zastosowaniu dodatkowych profili uzupełniających i specjalnej szyny jezdnej całkowita wysokość tego progu wynosi zaledwie 5 mm. SIEGENIA ECO PASS to system, którego prawie nie widać, ale który spełnia wszystkie swoje zadania.

Przeczytaj więcej o możliwościach drzwi tarasowych HST.

niski próg, drzwi tarasowe, drzwi przesuwne, drzwi do ogrodu, drzwi balkonowe, otwórz dom na ogród, szerokie drzwi,
Niskie lub zerowe progi to rozwiązanie nie tylko ładne i wygodne, ale też bezpieczne.

Drzwi tarasowe z niskim progiem – lista zalet

Podstawowym plusem drzwi tarasowych bez wysokiego progu jest wygoda i komfort użytkowania. To rozwiązanie znacznie bardziej bezpieczne niż standardowe progi, gdyż eliminuje ryzyko potknięcia się i wywrócenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które w szale zabawy rzadko zwracają uwagę gdzie biegną, a także osób starszych, które mogą mieć problem z poruszaniem się. Ale brak barier docenią również i inni domownicy – również ci zupełnie sprawni. Wyjście na balkon z tacą pełną smakołyków czy kubkiem gorącej kawy przy zerowym progu jest znacznie łatwiejsze niż w tradycyjnych systemach.

Niski próg to również mniej kłopotów z utrzymaniem czystości. W odróżnieniu od tradycyjnych profili łatwiej jest go odkurzyć z okruchów, suchych liści, kurzu i piasku.

Ostatnią, ale z pewnością nie najmniej ważną kwestią jest estetyka tego rozwiązania. Jak wspominaliśmy na wstępie, niski próg w szerokich drzwiach tarasowych wygląda fenomenalnie. Pozwala na stworzenie niezaburzonej, ani niepodzielonej niczym przestrzeni oraz płynnego przejścia z wnętrza domu do ogrodu.

niski próg, drzwi tarasowe, drzwi przesuwne, drzwi do ogrodu, drzwi balkonowe, otwórz dom na ogród, szerokie drzwi,
Odpowiedni, staranny montaż to warunek niezbędny, by drzwi tarasowe z niskim progiem spełniały swoją funkcję nienagannie.

Niski próg – jak uniknąć jego wad?

Decydując się na drzwi podnoszono-przesuwne z niskim progiem, należy pamiętać o jednej, niezwykle ważnej kwestii. Aby korzystanie z tego rozwiązania było komfortowe i spełniało nasze oczekiwania, system ten musi zostać odpowiednio zamontowany. To warunek wręcz konieczny, by uniknąć mostka termicznego, przemarzania, wilgoci, a także problemów z samym użytkowaniem drzwi – w tym płynności ruchu skrzydeł.

Abakus jako producent do każdego systemu HST dołącza w standardzie specjalną podporę z materiału Purenit. Zapewnia ona stabilne i równomierne rozłożenie nacisku na podłoże. Wszystko to jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu.

Zobacz: zasady szczelnego montażu okien PVC.

inne z tej kategorii