Co to jest design?

Współczesność lubi wskazywać trendy, także w nazewnictwie. Obecnie stylowe jest słowo design. Pojawia się wszędzie tam, gdzie mówimy o projektowaniu, wzorach i estetyce. Ostatnio pojawiało się nawet w odniesieniu do metody innowacyjnych rozwiązań, tzw. thinking design oraz żywności, który polega na specyficznym dekorowaniu potraw. Czym właściwie jest design i skąd do nas przywędrował?

Design, designer

Pierwszą myślą będzie, że są to słowa zapożyczone z angielskiego, na które panuje u nas wyraźnie zauważalna moda. I ta myśl o zapożyczeniu wydaje się trafna, ponieważ design zrodził się i wzrasta w kręgu kultury anglojęzycznej. Najpierw termin ten używany był w stosunku do wzornictwa. Jednak niósł ze sobą skojarzenia ze wzorkiem, co designerom wydawało się mało poważne. Dlatego już wkrótce design okazał się terminem, pod który można było „podciągnąć” zdobnictwo, ornamentykę czy stylizację. Do dziś specjalistom trudno znaleźć odpowiedni synonim słowa design. Tak wiele mieści się w tej definicji. Jednak jeśli chcielibyśmy pokusić się o to, postawmy na wzornicze projektowanie, które spełnia rolę użytkową.

Funkcja designu

Design dotyczy wielu dziedzin – architektury, grafiki, mody, wnętrz, także stron internetowych, produktów spożywczych czy rozwiązywania problemów. Zapewne można tak mnożyć w nieskończoność, aczkolwiek design najczęściej kojarzy się jednak z projektowaniem wnętrz, a designer z osobą, która para się ich aranżacją. Jeśli więc rozmawiamy o designie w tym kontekście, jego funkcja z roli użytkowej wzrasta do estetyczno-użytkowej, z naciskiem na estetykę. Najprościej mówiąc, design to wygląd produktu mają podnieść jego estetykę i użytkowość. Dobry projektant wnętrz współcześnie ma odpowiadać na gusta i potrzeby zleceniodawców oraz być na bieżąco z trendami (design futurystyczny, eko design). Designer ma za zadanie tworzyć rzeczy piękne, funkcjonalne, ergonomiczne, często innowacyjne, o wyższym zaawansowaniu technologicznym. Takie małe-wielkie dzieła sztuki do użytku najczęściej codziennego.

design okienDesign okien i drzwi

Nie moglibyśmy pominąć tematu, który interesuje nas w głównej mierze. Design okien i drzwi – taki termin również istnieje i wiele osób, zanim kupi wspomniane produkty, konsultuje swój wybór z projektantem, prosi o rozrysowanie i wizualizację. Nic w tym dziwnego, ponieważ okna i drzwi są bardzo ważnym elementem designu całego domu. One jednocześnie budują bryłę i je zdobią. Grubość profilu zabudowy, materiał, z jakiego będą wykonane skrzydła (PCV, aluminium), systemy przesuwne, okleina, klamki – to (i jeszcze więcej) kompozyty, które znacząco wpływają na wygląd i funkcjonalność domu/mieszkania. Jeśli więc jesteście na etapie wyborze okien i drzwi, zwróćcie się o pomoc do najbliższego projektanta, który zadba o najwyższy design razem z oknami i drzwiami Abakus.

Design thinking

Na koniec wspomnimy o pewnym zagadnieniu, które zrewolucjonizowały współczesny biznes, a w jego termin jest wpisany rzeczony design. Design thinking to metoda twórczego rozwiązywania problemów, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest pobudzenie kreatywności do tego stopnia, aby powstałe w ten sposób pomysły wpisały się w schemat biznesowy. Wbrew nazewnictwu, dewizą design thinking są… czyny, nie rozważania. Każda myśl, która pojawi się w procesie twórczym, powinna być zapisana, przeformatowana w zadanie, którego precyzyjne wykonanie przydziela się w końcu odpowiedniej osobie i rozlicza z osiągniętych efektów. Projektowanie metodą design thinking rozpisane jest na 5 etapów – od zdefiniowania problemów, po ich rozwiązania.

design thinkingJeśli chcecie dowiedzieć się więcej o design thinking, napiszcie do nas. A tymczasem zapraszamy was do lektury ciekawych artykułów z kategorii Wnętrza>> oraz Dekor>>.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.