Blog

Wiadomo, że ciepły montaż jest niezbędny, jeśli chcemy się cieszyć ciepłymi oknami PVC. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że można go sobie ułatwić. Na przykład za pomocą specjalnych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o podniesieniu izolacyjności stolarki. Jedną z nich jest ciepła listwa STX – nowość Abakus, na którą warto zwrócić uwagę. Zobaczcie jakie ułatwienia oferuje.

Znacie to nieprzyjemne uczucie, kiedy z okien wieje? Może się to zdarzyć nawet, jeśli wybraliście stolarkę o najlepszych parametrach izolacyjności. Jeśli okna PVC nie zostały poprawnie zamontowane, może dojść do nieszczelności. Efektem tego będzie zimna ściana wokół okna i uczucie „wiania”. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni pod parapetem. Czy można coś z tym zrobić? Owszem.

Z myślą o dodatkowym zabezpieczeniu obszaru pod oknem zaprojektowano szereg rozwiązań stosowanych podczas montażu okien. Wśród nich są: ciepłe parapety, pianki Purenit i nowość… ciepła listwa STX. Czym różnią się te produkty? I jakie są ich wady i zalety?

ciepłe listwy STX, ciepłe listwy podparapetowe, ciepły montaż okna pcv, ciepłe parapety, purenit, podpora z purenitu,okna salamander, okna abakus, okna premium, okna pcv, pvc, pcw, okna salamander bluevolution
fot. Budmak Okna i Drzwi

Ciepły parapet, podpora Purenit i ciepła listwa podparapetowa STX – porównanie rozwiązań

Jak wspomnieliśmy, ciepłe parapety, pianki Purenit i ciepła listwa STX  powstały, aby poprawić izolację termiczną. A dokładniej, aby zmniejszyć ryzyko powstawania mostków termicznych pod oknem. Miejsce to jest szczególnie newralgiczne. Dlatego naprawdę warto na nie uważać.

Wszystkie powyższe rozwiązania zapewniają dodatkową ochronę przed przemarzaniem i ucieczką ciepła. Wszystkie też wykonano z podobnego materiału. Ale każde z nich ma nieco inne właściwości i wymagania. Nieco inne są też obszary ich zastosowań. Jakie?

Aby móc zamocować ciepłe parapety, otwór okienny musi być idealnie przygotowany. Szczególnie istotne jest zwłaszcza jego staranne wypoziomowanie, perfekcyjne oczyszczenie i wyrównanie. To bywa kłopotliwe, zwłaszcza podczas wymiany stolarki w starszym domu albo mieszkaniu na przykład z tzw. wielkiej płyty.

Tego wymogu nie trzeba spełniać w przypadku podpór z Purenitu. Produkt ten jest bardzo cenioną przez montażystów alternatywą dla ciepłego parapetu. Dlaczego? Stworzona ze sztywnej pianki poliuretanowej podpora jest łatwiejsza w montażu i bardziej atrakcyjna finansowo. Poza tym jest bardziej wszechstronna. Purenit stosuje się jako podporę pod okna PCV, a także jako podporę pod drzwi. Może więc stosowany w montażu drzwi balkonowy, ale i tarasowych. W tym, także w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych HS, drzwi odstawno-przesuwnych Synego SLIDE i uchylno-przesuwnych PSK oraz drzwi zewnętrznych.

Więcej o podporach możecie przeczytać tutaj: Podpora do okna z Purenitu

ciepła listwa, listwa podparapetowa, ciepła listwa STX, ciepły montaż, ciepła listwa podparapetowa, STX,  ciepła podpora, montaż okien z ciepłą listwą, co zamiast ciepłego parapetu? ciepły montaż okien PVC, okna PVC, okna plastikowe - montaż,

Ciepłe listwy STX – najważniejsze zalety

Jeszcze łatwiejszy montaż okien zapewniają ciepłe listwy STX.  To rozwiązanie dedykowane, stworzone z myślą o profilach marek Salamander i Rehau. Są więc idealne do okien z systemów bluENERGY i bluSYNEGO.

Ciepła listwa STX od Purenitu różni się budową i sposobem montażu. Jest wykonana z wytrzymałego tworzywa wypełnionego twardą pianką poliuretanową o zamkniętych komorach. Specjalna uszczelka zapewnia idealną szczelność połączenia z profilem okna. Można też je łączyć z ciepłym parapetem.

Zastosowany w ciepłej listwie system click pozwala na szybkie wpięcie STX w ramę okienną. Dlatego można je montować już na budowie, lub wcześniej jeszcze przed transportem. W tym drugim przypadku ciepła listwa STX ma wygodną funkcję transportową. Podczas załadunku i przewożenia zabezpiecza okna i drzwi przed potencjalnymi uszkodzeniami. Jeśli jest taka potrzeba ciepłą listwę STX można również piętrować. Tę opcję z pewnością doceni każda ekipa montażowa. Zwłaszcza, w starszych budynkach – domach i mieszkaniach. 

ciepła listwa, listwa podparapetowa, ciepła listwa STX, ciepły montaż, ciepła listwa podparapetowa, STX,  ciepła podpora, montaż okien z ciepłą listwą, co zamiast ciepłego parapetu? ciepły montaż okien PVC, okna PVC, okna plastikowe - montaż,

Podsumujmy – co oferuje ciepła listwa podparapetowa STX?

Ciepłe listwy podparapetowe STX mają podwójne zalety. Z jednej strony umożliwiają łatwiejszy i wygodniejszy montaż okien PVC. Ale z drugiej jest on też i bardziej szczelny, i jeszcze cieplejszy. Listwy STX stanowią nie tylko podporę, również również zabezpieczenie podczas transportu i dodatkową izolację termiczną. 

Zobacz też: Jak uszczelnić okna PVC – co robić i czego nie?

inne z tej kategorii