Blog

Zadaszone tarasy – sposoby na zorganizowany taras przed domem

Taras przed domem z zadaszeniem – zbędny i drogi dodatek passé czy nowoczesny element domu? Z jakich materiałów wykonuje się zadaszone tarasy? Co jest tańszą, a co droższą alternatywą? Przed tobą taras przy domu z zadaszeniem w pigułce.

Taras przed domem z zadaszeniem czy bez? Czy zadaszone tarasy przydomowe to zbędny i w dodatku drogi dodatek? Czy zadaszone tarasy mają więcej zalet niż tarasy otwarte? Czym wyróżniają się tzw. tarasy zadaszone nowoczesne? Z jakich materiałów zbudować tarasy przed domem, żeby były funkcjonalne?

zadaszone tarasy

Zadaszone tarasy – jakie są ich wady i zalety?

Taras przed domem z dachem ma wiele plusów i minusów. Od strony południowej nagrzewa przestrzeń znajdującą się pod nim. Od strony północnej zadaszenie tarasu przed domem dodatkowo zacienia jego wnętrze. Zadaszony taras przed domem to zawsze ograniczenie światła słonecznego. Tym bardziej, jeśli działka jest zadrzewiona. Z uwagi na nasz klimat można jednak postrzegać to jako zaletę.

taras przed domem z zadaszeniem

Zadaszone tarasy przydomowe wydzielają zaciszne miejsca intymności i odosobnienia. Dają możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. W deszczowe dni taras przed domem z zadaszeniem pozwoli wziąć głęboki oddech. W upalne dni osłoni przed słońcem i da szansę odetchnąć. A nawet przeczytać książkę czy zjeść ulubione lody. Na pewno szybko nie stopnieją.

Przeczytaj również: Jak zaaranżować balkon lub taras w letnie dni?

tarasy zadaszone galeria zdjęć

Jak zorganizować taras przed domem z zadaszeniem?

Zadaszone tarasy dają możliwość siedzenia przed domem zarówno latem, jak i zimą. Jednak taras przed domem z zadaszeniem zaciemnia. Nam natomiast zwykle zależy najczęściej na świetle. Jakie jest najlepsze wyjście z tej sytuacji? Postawmy na okno lub okno dachowe świetlik. Zadaszone tarasy przed domem to naturalne przedłużenie domu. Zadbajmy więc o ich konstrukcję. Okna dachowe świetlik lub okna tarasowe dostarczają upragnionego światła słonecznego. Są również bardzo estetyczne i eleganckie. Świetliki kopułkowe wykonane są z przezroczystych (lub matowych) tworzyw sztucznych lub szkła. Mogą znieść obciążenie nawet do 250 kg śniegu. Okna tarasowe przesuwne z kolei wzbudzą zachwyt rodziny i sąsiadów. Ich niesamowita panoramiczność odsłoni magię ogrodu. Piękne widoki będą cieszyć oko niezależnie od pory roku.

Zobacz również: Jakie okna wybrać ?

tarasy zadaszone przy domu

Jak zrobić zadaszony taras?

Zadaszenia tarasów powinny pasować do konstrukcji całego domu. Taras przed domem musi współgrać z budynkiem, który ma przedłużać. Tarasy zadaszone poliwęglanem są masywne. Mogą nie pasować do współczesnych budynków o lekkiej bryle. Aczkolwiek to właśnie masywne zadaszenia tarasu najlepiej spełniają swoją funkcję. Odpowiednio zacieniają, chłodzą, chronią meble ogrodowe i posadzkę/drewno tarasowe/kostkę. Zależy oczywiście, czym zdecydujemy się pokryć nawierzchnię tarasu.

tarasy zadaszone poliwęglanem

Tarasy zadaszone poliwęglanem to tylko jedna z opcji. Inną możliwością na taras przed domem z zadaszeniem jest szkło. Niezwykle modne są transparentne, zadaszone tarasy nowoczesne. Pasują niemal do każdego domu. Co prawda jest to kosztowna inwestycja, ale wygląda absolutnie zachwycająco. Warto jednak pamiętać, że szkło przepuszcza światło słoneczne. Może się to dawać we znaki szczególnie w samo południe. W niektórych przypadkach jest ono jednak bardzo wskazane. Bo z czego zrobić mały taras przed domem? Ciężkie tarasy zadaszone poliwęglanem będą źle wyglądać. Wówczas świetnym wyjściem jest taras szklany.

zadaszone tarasy zdjęcia

Alternatywne sposoby na zadaszone tarasy – które najczęściej wybierają Polacy?

Na pełne zadaszenie tarasu decyduje się niewiele osób. Okazuje się, że Polacy wolą mniej inwazyjne sposoby. Najprostszym jest oczywiście rozstawienie parasola ogrodowego. Jednak jest to najmniej bezpieczna alternatywa. Większy podmuch wiatru czy nawet niewielkie opady deszczu mogą skutecznie uprzykrzyć odpoczynek. Taras przed domem ma spełniać funkcję ochronną, ale i być miejscem relaksu. Tutaj z pomocą przychodzą markizy tarasowe albo pergoły prześcienne. Możemy je zamontować do ściany (albo jako wolnostojące).

tarasy zadaszone przy domu

Markizy tarasowe są niezwykle lekkie, acz bardzo trwałe. Są inwestycją na lata, wykonaną z materiału impregnowanego. Posiadają powłokę chroniącą przed szkodliwym promieniowaniem UV, wodą, rozdarciami i wiatrem. Markizy tarasowe można dowolnie zwijać i rozwijać – mechanicznie lub za pomocą pilota. Mogą mieć również wbudowaną stacją pogody. Zwiną się automatycznie przy silnym deszczu i rozwiną, gdy ponownie wyjdzie słońce.

Przeczytaj również: Zdalne otwieranie okien i drzwi w Twoim intelientnym domu

zadaszone tarasy przed domem

Pergoły tarasowe również mogą być zadaszone. Z przodu lub z boku również się je osłania. Taras przed domem chronią wówczas pionowe zasłony przeciwsłoneczne. Technicznie nazywa się je refleksolami. Pergole są tanie i znajdują zastosowanie w wielu domach. Trend ten obserwuje się w Polsce od wielu lat. Tarasy zadaszone nowoczesne to na pewno również te z pergołami.

tarasy zadaszone nowoczesne

Zadaszenia żaglowe

Chcemy także wspomnieć o dość rzadkich sposobach na zadaszone tarasy. Niemniej od strony praktycznej bardzo interesujących. Pierwszy to zadaszenia żaglowe. Tani, prosty i mało wymagający sposób na zorganizowanie tarasu przed domem. Nazwa odnosi się do rozpięcia żagla (tkaniny) między słupkami. Sterowanie tak zadaszonym tarasem to tak, jak otwieranie rolet, szczególnie rzymskich. Zwija się je w rolkę i fałdy. Tkanina w takich zadaszeniach jest niezwykle odporna, wykonana z tworzywa sztucznego. Coraz więcej osób docenia ten sposób zadaszenia tarasu.

zadaszone tarasy przydomowe

Żaluzje tarasowe – tarasy zadaszone nowoczesne

Dużo droższy jest taras przed domem pokryty żaluzjami tarasowymi. Posadowione na stalowych konstrukcjach ruchome lamele stanowią doskonałą barierę przed promieniami słonecznymi. Dokładnie w taki sposób, w jaki zechcemy. Tarasy zadaszone nowoczesne. Tak jednym określeniem można je nazwać. Są sterowane mechanicznie, automatycznie albo przy pomocy wbudowanej stacji pogodowej. Zapewniają wymarzony mikroklimat. Wyglądają przy tym niezwykle elegancko i wyrafinowanie. Szczególnie te stworzone z aluminium, którego jesteśmy dużymi fanami 🙂

zadaszone tarasy nowoczesne

Jaki taras przy domu?

To najczęściej zadawane pytanie osób budujących dom. Wybierajmy funkcjonalne konstrukcje, które spełnią nasze oczekiwania i potrzeby. Jednocześnie pasują do elewacji domu. Zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się wielokrotnie. Taras przed domem jest równie ważny, co dobór okien i drzwi. Może z powodzeniem służyć przez lata. Zadaszone tarasy przydomowe chronią przed słońcem i wiatrem. Cieszą oko i… denerwują oko sąsiada 😉

Przeczytaj również: 5 sposobów na letni, idealny salon ogrodowy

inne z tej kategorii