• Blog

    >

  • Wymiana okien i drzwi cz. 1 – dlaczego warto wymienić starą stolarkę?

Blog

Wymiana okien oznacza mnóstwo korzyści. Między innymi ekonomicznych i ekologicznych, ale nie tylko. Nowe i ciepłe okna poprawiają komfort termiczny mieszkania, ograniczają zużycie energii, zmniejszają emisję gazów cieplarnianych oraz podnoszą wartość nieruchomości. Dlaczego więc tak wielu właścicieli nieruchomości, tak bardzo boi się wymieniać okna – nawet te stare i zupełnie nieszczelne? Czy wymiana okien w bloku i domu może przebiegać szybko i bezproblemowo? Jak ją zorganizować? I jak powinna przebiegać? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na temat wymiany stolarki okiennej.

Stare i nieszczelne okna i drzwi to jedna z najpoważniejszych dróg ucieczki ciepła z domów. Według różnych szacunków nieszczelna stolarka odpowiada nawet za 20-30 proc. ucieczki ciepła. Dlatego ich wymiana powinna być jednym z pierwszych kroków w działaniach termomodernizacyjnych. I to z kilku istotnych powodów.

Wymiana okien, wymiana okien w bloku, wymiana okien na energooszczędne, wymienić okna, wymienić stare okna, wymiana starych okien, wymiana stolarki
Realizacja obrazu: Koalicja Termomodernizacji

Dlaczego wymiana okien na nowe i energooszczędne to dobry pomysł?

Nowoczesne okna np. bluENERGY czy bluSYNEGO to oszczędność na wielu polach m.in.: energii i wydatków na ogrzewanie. Zaprojektowane zostały w taki sposób, aby minimalizować stratę ciepła z wnętrza budynku podczas zimy oraz utratę chłodu w okresie letnim. Dzięki temu ograniczają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki za energię.

Dobra stolarka efektywniej utrzymuje stabilną temperaturę w pomieszczeniach, przez co poprawia jakość życia i zapewnia przyjemny komfort termiczny przez cały rok. Mało tego okna energooszczędne często charakteryzują się także lepszą izolacją akustyczną, co oznacza, że redukują hałasy z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkania w ruchliwych obszarach lub przy głównych ulicach.

Wymiana okien, wymiana okien w bloku, wymiana okien na energooszczędne, wymienić okna, wymienić stare okna, wymiana starych okien, wymiana stolarki
Realizacja obrazu: Koalicja Termomodernizacji

Wymiana okien i drzwi to oszczędność i zysk

Choć zakup i montaż okien energooszczędnych oznacza jednorazowy wydatek, to długoterminowe korzyści finansowe tej inwestycji znacznie go przewyższają. Niższe rachunki za energię pozwalają na zwrot w krótkim czasie, a dalsze oszczędności stają się realnym zyskiem dla właścicieli. Ponadto nowe, energooszczędne okna to również wzrost wartości nieruchomości i jej walorów estetycznych. Okna ubrane w modne kolory: antracyt, czerń, lub któryś z dekorów inspirowanych drewnem wyglądają pięknie.

Warto też pamiętać, że właściciele starszych nieruchomości wciąż mogą korzystać z programu Czyste Powietrze i uzyskać dofinansowanie na wymianę okien. Korzystając z tej dotacji, ostateczna cena wymiany okien w 2023 może być naprawdę niska. 

Zobacz więcej: Wymiana okien – dofinansowanie 2023 jak uzyskać dotację z Programu Czyste Powietrze 3.0.

Nowoczesne okna to również ukłon w stronę ekologii i ochrony środowiska. Dzięki mniejszemu zużyciu energii do ogrzewania lub klimatyzacji, okna energooszczędne redukują emisję gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych dla środowiska. Wpływają pozytywnie na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na klimat. Co ważne okna Abakus produkowane są w poszanowaniu dla środowiska. Redukujemy do minimum zużycie energii i ilość generowanych odpadów. Dlatego kupując okna Abakus, przyczyniasz się do redukcji CO2.

Zobacz też: Ekologiczne okna – czy okna PVC mogą być przyjazne dla środowiska?

Wymiana okien, wymiana okien w bloku, wymiana okien na energooszczędne, wymienić okna, wymienić stare okna, wymiana starych okien, wymiana stolarki
Realizacja obrazu: Koalicja Termomodernizacji

Kiedy wymiana starych okien i drzwi jest potrzebna?

No dobrze, ale jak stwierdzić, że wymiana okien w bloku lub domu jest już potrzebna? Tu kryterium jest bardzo proste. Wymianę warto rozważyć, gdy obecne okna i drzwi są bardzo wyeksploatowane albo wręcz uszkodzone i gdy mają słabe właściwości izolacyjne. Stolarkę warto również wymienić, kiedy chcemy poprawić efektywność energetyczną i estetykę budynku. Ważne jest regularne monitorowanie stanu okien i ich systematyczna odpowiednia konserwacja. Na szczęście okna plastikowe wymagają znacznie mniej działań w tym zakresie niż np. okna drewniane. Nowoczesną stolarkę PVC wystarczy utrzymać w czystości i dbać o konserwację okuć. To wystarczy, by utrzymać komfort, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną w domu.

Zobacz też: Jak sprawdzić szczelność okien?

Niestety działania naprawcze w przypadku okien starych i zniszczonych nie przyniosą rezultatów. Dlatego, w takim przypadku wymiana na nową stolarkę jest niezbędna. O tym, jak się do niej przygotować i jak ją zorganizować, przeczytacie w części 2 naszego artykułu.

Zobacz: Wymiana okien w bloku i domu krok po kroku – cz. 2

inne z tej kategorii