Blog

Był czas, gdy pełni funkcję… toalety, teraz jednak jest raczej elementem wzbogacającym estetycznie budynek. Wzorowany na architekturze Bliskiego Wschodu, szczególnie popularny był w Anglii, gdzie nadal często spotyka się go w starych pałacach i zamkach. O czym mowa? Oczywiście o wykuszu. Ta wyjątkowa architektoniczna forma dziś przeżywa swój renesans. Z powodzeniem stosowana jest w budownictwie klasycznym i zupełnie nowoczesnym oferując szereg zalet. Jakich? Przeczytajcie nasz artykuł, w którym odpowiemy na pytania: dlaczego wykusz okienny cieszy się popularnością i jakie okna sprawdzą się w nim najlepiej?

Definicja wykuszu brzmi: architektoniczny element budynku i forma ryzalitu. Można go opisać jako rodzaj wnęki lub pomieszczenia, wystającej poza główną bryłę. Jest to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, które jest częścią… większego pomieszczenia, na przykład salonu lub sypialni. Ma zazwyczaj specyficzną formę, która obejmuje przynajmniej jedno okno, które wystaje z fasady budynku.

Wykusz w domu to jednak coś znacznie więcej. To niezwykle dekoracyjny element dający naprawdę dużą swobodę aranżacyjną. Może w nim powstać jadalnia albo zaciszny kącik czytelniczy. O ile zmieści się w nim sofa albo fotele, może stać się idealnym miejscem do długich rozmów z przyjaciółmi. Możliwości jest mnóstwo, a w każdej element ten ma szansę na bycie centralnym, choć położonym przecież z boku, punktem wnętrza.

wykusz, wykusz okienny, wykusz w domu, wykusz dachowy, okna w wykuszu, jadalnia w wykuszu, stary wykusz
fot. canva.com

Okienny wykusz w domu – za co go kochamy?

Widok i naturalne światło. Wykusz ma zazwyczaj przynajmniej jedno duże okno, co pozwala na podziwianie widoków i wprowadzenie do pomieszczenia naturalnego światła. I to w dużych ilościach.

Przestrzeń do siedzenia. W wielu przypadkach wykusz w salonie czy wykusz w sypialni wyposażony jest w poduszki, siedziska lub ławki, które pozwalają na wygodne siedzenie i relaks. To tworzy przytulne miejsce do czytania, rozmyślania lub rozmów. Może również zapewniać pewną prywatność w stosunku do reszty pomieszczenia, co sprawia, że jest to idealne miejsce do refleksji lub wyciszenia. Kto nie marzy o miejscu, gdzie można się schować i spokojnie odpocząć? Wykusz okienny jest do tego stworzony!

Styl architektoniczny. Wykusze są często ozdobione i stylizowane w zależności od rodzaju budynku i epoki, w której zostały zbudowane. Mogą zawierać witraże, czy inne elementy dekoracyjne, które nadają im charakterystyczny wygląd. Mogą również być niemal całkowicie przeszklone i oferować spektakularne widoki na otaczającą dom przyrodę albo starannie zaprojektowany ogród. Takie nowoczesne formy coraz częściej pojawiają się nawet w industrialnych projektach.

Funkcjonalność. Wykusz okienny lub dachowy może pełnić różne funkcje, w zależności od potrzeb mieszkańców budynku. Może być wykorzystywany jako jadalnia, kącik do pracy, przestrzeń do zabawki dla dzieci lub po prostu jako miejsce do wypoczynku.

Wykusz okienny – czy ma wady?

Mimo opisanych wcześniej zalet, wykusze budzą jednak pewne obawy. Jakie? Przede wszystkim związane z ucieczką ciepła.

Ze względu na charakter — jest elementem wystającym poza główną bryłę budynku, a także przez duże przeszklenia, wykusz w domu bywa podatny na utratę ciepła w zimie i przegrzanie w lecie. Duże, nieszczelne okna starego typu zimą umożliwiały dużą ucieczkę ciepła. Z kolei latem — działały jak soczewka. W efekcie w słoneczne dni bywało w nich bardzo gorąco. Mało tego. Różnice temperatur skutkowały też często wysoką wilgotnością powietrza. Na sufitach i ścianach wykuszy często skraplała się wilgoć. A to – jak można się domyślać, często wiązało się rozwojem grzybów. Dlatego musi on być odpowiednio izolowany, aby zapewnić komfortową temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

To nie wszystko. Dodanie wykuszu do budynku może być kosztowne. I to zarówno podczas budowy, jak i później w utrzymaniu. Okna i izolacja muszą być wybrane i zainstalowane z uwzględnieniem dodatkowych kosztów. Stolarka powinna też być poddawana regularnej konserwacji i regulacji.

Co jeszcze bywa wskazywane jako wada wykuszu? Niekiedy jego rozmiary. W starszym budownictwie często bywały niewielkie. To ograniczało możliwości urządzenia pomieszczenia według własnych potrzeb. Trudniej też było dobrać do niego odpowiednie meble. Często jedyną opcją było zamówienie mebli na wymiar. Na przykład biblioteczki i szerokich parapetów, które następnie służyły jako siedziska. Na szczęście obecnie, dzięki nowoczesnej, energooszczędnej stolarce okiennej i drzwiowej, wykusze mogą być miejscem bezpiecznym, ciepłym i suchym. Poza tym, w nowszym budownictwie zazwyczaj są większe, a nawet przestronne, co daje większe możliwości aranżacyjne.

Zobacz też: Ciepłe okna PVC – czyli jakie?

fot. canva.com

Jakie okna do wykuszu?

No właśnie – tylko jakie okna sprawdzą się w wykuszu najlepiej? Wybór stolarki zależy od wielu czynników: klimatu, budżetu i lokalnych przepisów budowlanych. Nie mniej ważne są preferencje estetyczne, rodzaj elewacji, konstrukcja, kształt i charakter wykuszu oraz styl architektoniczny samego budynku.

Oto kilka rodzajów okien, które często są stosowane w wykuszu:

  1. Wykuszowe okna podwójne lub potrójne. Okna podwójne, lub potrójne to najczęstszy wybór w najbardziej popularnych wykuszach na planie trapezu. Składają się z dwóch lub trzech oddzielnych części, które mogą być otwierane niezależnie. Rozwiązanie to pozwala na regulację przewiewu i dostępu do powietrza w zależności od potrzeb.
  2. Okna panoramiczne, w tym nieotwieralne fixy to duże przeszklenia, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie widoku na zewnątrz. Jednocześnie dostarczają dużo naturalnego światła do wnętrza. Warto nadmienić, że w większych wykuszach sprawdzą się również okna wysokie, a także drzwi balkonowe i tarasowe. Dzięki nim ta część domu może być strefą łączącą wnętrze z ogrodem i tarasem.
  3. Okna o nietypowym kształcie, w tym okna łukowe mogą dodać wyjątkowego uroku wykuszom. Sprawdzą się zwłaszcza na poddaszach np. ukrytych pod łukowym dachem (choć wówczas taki wykusz dachowy to bardziej lukarna). Ich alternatywą mogą być okna skośne lub dachowe.
  4. Okna witrażowe to artystyczne okna z kolorowymi lub ozdobnymi wzorami. Są one często używane w wykuszu, aby dodać mu stylu i oryginalności. Dzięki nim kącik do czytania będzie wyglądał jak z bajki albo domu Hobbita.
wykusz, wykusz okienny, wykusz w domu, wykusz dachowy, okna w wykuszu, jadalnia w wykuszu, nowoczesny wykusz

Okna i wykusz – na jakie parametry zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, jaki typ okien wybierzecie, na pewno warto postawić na sprawdzone, wytrzymałe i energooszczędne systemy. Jakie parametry sprawdzić? Jakie powinno być wykuszowe okno? Najważniejsze będą dwie, uniwersalne kwestie.

  1. Energooszczędność – tak jak skutecznie okna ochronią przed ucieczką ciepła, wyraża ich współczynnik przenikania ciepła Uw. Im niższy, tym lepiej. Skuteczniej przed chłodem zabezpieczą okna wyposażone w trzyszybowy pakiet i 3 uszczelki. 
  2. Wytrzymałość na deszcz i wiatr. Z uwagi na to, że wykusz stanowi wystającą część bryły budynku, okna w nim zamontowane będą szczególnie narażone na działanie wiatrów i opady. Dlatego warto wybrać okna charakteryzujące się podwyższoną sztywności. Ją gwarantują specjalne stalowe wzmocnienia, jakie stosujemy w stolarce Abakus.

Wszystkie te warunki spełniają ciepłe okna od Abakus. Sprawdź okna bluENERGY i bluSYNEGO, a także nasze drzwi tarasowe HST i SLIDE.

Zobacz też: Jak sprawdzić szczelność okien?

inne z tej kategorii