Blog

Biel, antracyt i dekory inspirowane drewnem – oto najczęściej wybierane kolory okien PCV. Ale czy jedyne? O nie. Okna mogą być ubrane w najróżniejsze barwy. I świetnie się w nich prezentować. Zobacz sam na co stać kolorowe okna.

Żyj kolorowo – w budownictwie to hasło może nabrać zupełnie innego wyrazu. Bo choć bezpieczne szarości (w tym popularny antracyt) i subtelne kremy są wciąż najczęściej spotykanymi na osiedlach odcieniami, to inwestorzy coraz odważniej sięgają i po inne barwy. Dotyczy to również stolarki okiennej, która obecnie dostępna jest nie tylko w bieli i okleinach drewnopodobnych, ale i w mocnych, niekiedy zaskakujących odcieniach.

W jakich wzorach i kolorach mogą być utrzymane okna PCV? W tym energooszczędne okna Premium bluENERGY i bluSYNEGO, które produkujemy na profilach Salamander i Rehau? Oto kilka przykładów kolorów okien Abakus. 

kolory okien, kolor okna, kolory okien PVC, kolory okien plastikowych, kolory okien PCV, kolorowe okna, okleiny okien, wzory okien i drzwi, kolory drzwi

Kolory okien: zieleń – nie tylko do ogrodu zimowego

Zieleń i jej odcienie kojarzą się nam z roślinnością. Nie bez powodu jeden ze wzorów zielonych oklein z oferty Rehau nazywa się „Zieleń mchu (4925)”. Na ogół o zielonych oknach myślimy więc w kontekście tarasu, werandy i ogrodu zimowego. Poniekąd słusznie, gdyż taka stolarka doskonale wkomponuje się w te miejsca.

Ale to tylko jedna z wielu opcji, w których okna i drzwi w zieleni będą wyglądały spektakularnie. Dla przykładu – fantastycznie komponują się z drewnem. Dąb, sosna czy orzech będą wyglądać z odpowiednią zielenią świetnie. Zielone okna i okiennice to często spotykane rozwiązanie w budownictwie drewnianym. Równie dobry efekt da zestawienie zieleni z rudościami, a więc także cegłą. Tu warto postawić na odcień bardziej stonowany np. „Ciemnozielony (03)” z oferty Salamander.

kolory okien, kolor okna, kolory okien PVC, kolory okien plastikowych, kolory okien PCV, kolorowe okna, okleiny okien, wzory okien i drzwi, kolory drzwi

Kolory okien: niebieski – nie tylko nad morzem

Niebieskie okna kojarzą nam się z wakacjami np. w Grecji i sielankowym nadmorskim klimatem. Zestawione z białą, lśniącą w świetle słońca elewacją, a także zlewającymi się z niebem falami, przywołują wspomnienia lata. Ale czy w naszej strefie klimatycznej mają rację bytu? Oczywiście.

Najkorzystniej odcienie niebieskiego na oknach wyglądają rzeczywiście w duecie z białymi ścianami. Tu warto zwrócić uwagę na wzory z oferty Rehau „Lazurowy (7359)” i „Brylantowoniebieski (4683)”. Ale równie ciekawy efekt stworzyć też mogą z tradycyjnym murem. Dostępny w ofercie Salamander wzór „Szaroniebieski (11)” doskonale współgra z  cegłą – czerwoną i szarą.

kolory okien, kolor okna, kolory okien PVC, kolory okien plastikowych, kolory okien PCV, kolorowe okna, okleiny okien, wzory okien i drzwi, kolory drzwi

Kolory okien: czerwień i żółć – dla odważnych

Inną, kojarząca się z letnim odpoczynkiem barwą jest żółć. I tu, choć to wybór zaskakujący w przypadku stolarki okiennej, efekty mogą być spektakularne. Żółte okna to doskonały pomysł dla tych, którzy pragną wprowadzić do swojej codzienności nutkę radosnego szaleństwa. Świetnie wyglądać będą zwłaszcza we wnętrzu urządzonym w stylu pop art.

Zaskakująco… spokojnie i elegancko na stolarce okiennej wygląda za to czerwień. I to w różnych odcieniach: od jasnej do winnej. Karminowe okna doskonale wyglądają w starych kamienicach, ale również modernistycznych willach. Pasują do elewacji jasnej –  np. w bieli i złamanej bieli, jak też w odcieniach nieco ciemniejszych. Znakomicie komponują się z… roślinnością np. bluszczem pnącym się po budynku.

Alternatywą dla nich mogą być brązy. Te polecane są zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą sięgać po wzory inspirowane drewnem i uznają okleiny jednobarwne za bardziej uniwersalne rozwiązanie. Brązowe okna to dobra propozycja dla budynków wielomieszkaniowych np. kamienic. Pozwalają uzyskać spójny, a jednak niesztampowy wygląd.

Zobacz też: Czarne okna – sprawdź wady i zalety okien w ciemnych kolorach

Zrób jak chcesz – dwukolorowe okna PVC

Co ważne, kolor stolarki okiennej, którym cieszymy się wewnątrz domu, wcale nie musi być widoczny z zewnątrz. I odwrotnie. Jeśli jesteśmy ograniczeni zaleceniami architekta lub konserwatora zabytków w kwestii kolorystyki elewacji i budynku, możemy wybrać okna dwukolorowe. To znaczy takie, których profile będą od zewnątrz pokryte inną okleiną niż wewnątrz. To naprawdę wygodne wyjście, które pozwala uniknąć niepotrzebnych dylematów i kompromisów.

Zobacz: Okna dwukolorowe – kiedy warto rozważyć te rozwiązanie?

Przeczytaj też: Złoty dąb, Dąb bagienny, Orzech, Mahoń, Nebraska i Winchester – najpopularniejsze kolory okien drewnopodobnych w 2022

inne z tej kategorii