• Blog

    >

  • Współczynnik lambda – czyli o czym warto pamiętać, kupując okna?

Blog

Współczynnik lambda – czyli o czym warto pamiętać, kupując okna?
2020-08-20

Co to jest współczynnik lambda i dlaczego jest tak ważny dla osób, które budują dom? O czym pamiętać, wybierając materiały budowlane? Od czego zacząć budowę domu?

Osoby, które zaczynają budowę domu, powinny poznać parametry materiałów budowlanych. Jednym z ważniejszych jest współczynnik lambda. Sprawdźcie, co to jest i dlaczego jest tak ważny na etapie zakupów, budowy, a także mając na względzie późniejszy komfort mieszkania.

Co to jest współczynnik lambda?

Współczynnik lambda λ to parametr opisujący przewodzenie cieplne materiałów budowlanych. Im niższy, tym lepiej. Musi on być zadeklarowany przez producentów w karcie technicznej produktu. Wartość lambdy jest niezwykle istotna, ponieważ przekłada się ona przede wszystkim na większą oszczędność energetyczną domu. Co ważne, domy wybudowane z materiałów o niskim współczynniku lambda dłużej utrzymują ciepło zimą, a wolniej nagrzewają się latem.

oszczędność energii w domu

Na jakie materiały stawiać przy budowie domu?

Biorąc pod uwagę najlepszą izolacyjność cieplną materiałów budowlanych, najlepsze są te wypełnione powietrzem (który jest najlepszym izolatorem cieplnym). Przy budowie domu najlepiej więc stawiać na piankę poliuretanową, wełnę mineralną, polistyren ekstrudowany, styropian biały, korek, drewno, beton komórkowy i ceramikę poryzowaną –Są to materiały z najniższym współczynnikiem lamba. Nieco wyższe wartości mają cegła pełna i beton. Współczynnik lambda dla żelbetu ma wartość 1,7 W/(m·K), czyli podobny do betonu zwykłego z kruszywa kamiennego. Z kolei bardzo wysoki współczynnik lambda ma stal (58 W/m.K]).

Budując dom, warto sięgać po czasopisma traktujące o materiałach budowlanych. Bardzo często redaktorzy podają obok każdego tworzywa współczynniki lambda (okna również). Niezależnie od tego, gdzie kupimy dane materiały budowlane – Warszawie, Siedlcach, Płocku czy Piasecznie – ich cena będzie wprost proporcjonalna do wartości lambda.

izolacja domu

Projekt domu wyszczególnia konieczny do zastosowania materiał termoizolacyjny. Ale jak wszędzie, tak i w tym przypadku rodzajów materiałów jest mnóstwo i potrafią one znacząco różnić się ceną. Jaką więc przyjąć zasadę, wybierając materiały budowlane? To nadrzędna zasada budowy domu pod klucz krok po kroku z chęcią minimalizowania kosztów. Stawiamy na materiały z najniższą lambdą (będą droższe, ale dzięki czemu możemy wykonać cieńszą warstwę materiału) albo kupujemy materiały z wyższą wartością lambda, ale pogrubiamy ich warstwę termoizolacyjną. Porównujemy ceny w obu przypadkach i wybieramy opcję optymalną.

Ciepły dom

Materiały budowlane powinny mieć jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobrą izolację ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie, ale również okien i drzwi. W przypadku okien najważniejszym parametrem, jaki bierzemy pod uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Oczywiście, Abakus produkuje okna o najniższym (a więc rewelacyjnym) wskaźniku przenikania ciepła. Nasza linia okien blu to produkty Premium spełniające wyśrubowane normy budownictwa pasywnego. Rzecz się ma podobnie w przypadku drzwi – czy to drzwi zewnętrznych, czy drzwi przesuwnych HS i drzwi tarasowych PSK.

Przeczytaj też: Jakie okna wybrać?

okna bluenergy abakus premium

inne z tej kategorii