Blog

Wybór okien do swojego domu?
2018-05-07

Odpowiednio dobrane okno może Ci otrzeć łzy po pięknych wakacyjnych pejzażach i ukoić tęsknotę  za…

Jakie okna wybrać?

Odpowiednio dobrane okno może Ci otrzeć łzy po pięknych wakacyjnych pejzażach i ukoić tęsknotę  za sielską ciszą której doświadczyłeś podczas urlopu. Stanie się tak tylko wtedy, gdy zostanie ono idealnie dostosowane do Twoich wymagań, oraz zamontowane bez zarzutu. Aby być pewnym, że dokonało się świetnego wyboru dobrze jest najpierw ruszyć głową, aby potem nie żałować pochopnie podjętej  decyzji.  Poniżej znajdziesz garść porad, które przygotują Cię na na wizytę w salonie okiennym i przegonią precz każdą z wątpliwości, którą mogłeś mieć do tej pory.

Jakie okna wybrać – drewniane czy PVC?

jakie okna wubrać, okna Abakus
Beautiful greenery

Przeczytaj również: Jakie okna PCV wybrać?

To zależy od Twojego światopoglądu, wyczucia smaku i objętości portfela. Okna produkowane z PVC są w większości przypadków bardziej opłacalnym zakupem niż te wykonane z drewna. W zależności od tego jakiej jakości jest profil oraz od tego w jakiej technologii został on zgrzany- możesz mieć do czynienia z oknami PVC o pośledniej jakości i bardzo niskiej cenie, a także z tzw. oknami pasywnymi – które pozwolą Ci oszczędzać na ogrzewaniu i uczynią z Twojego domu mini elektrownie słoneczną:). Drewno – to 100% dobrego stylu. Pamiętaj jednak, że tylko niektóre gatunki nadają się na okna, które będą nie tylko piękne, ale i praktyczne. Dąb, modrzew, czy drewna egzotyczne zawsze się cenią – a tylko one mają gęstość optymalną do użycia w produkcji stolarki.

Kilka słów o współczynnikach

Nie bój się czyać małego druku…czyli kilka słów o współczynnikach 🙂

Tajemnicze Uw, z którym mamy do czynienia przy wyborze okien – to nic innego jak informacja na temat tego ile ciepłego/zimnego powietrza z zewnątrz przenika przez całość konstrukcji okiennej do naszego domu. Najlepiej by było go jak najmniej. Wietrzenie możemy zafundować sobie sami przez otwieranie i uchylanie okna oraz dzięki tzw. mikro-wentylacji (regulowana klamką) oraz bardzo popularnym nawietrznikom okiennym.

okna pcv, okna drewniane, okna izolujące od hałasu, szczelne okna, jakie okna kupić

Mówiąc skrótowo: im mniejszy będzie współczynnik Uw okien które nas interesują, tym lepiej. Bardzo ważne jest również to, ile dane okno jest w stanie zaabsorbować energii słonecznej, a informacje na ten temat niesie współczynnik g. Im więcej energii słonecznej, tym cieplej będzie w naszym „gniazdku” i tym mniejszy rachunek za ogrzewanie znajdziemy w swojej skrzynce pocztowej. Jeżeli chcesz posłuchać dobrej rady, to zapamiętaj to sobie dokładnie:  Uw ≤ 0,9 W/(m2·K), a g ≥ 45% – to Twój przepis na udany zakup pod względem energooszczędności.

Izoluj się od hałasu

Masz za płotem akademik lub nocny klub? Jesteś domatorem, uwielbiającym cichy relaks z książką?  A może sam lubisz czasem zachować się głośno? -Nici ze spokojnych popołudni i wieczorów, jeśli masz u siebie zamontowane okna,  które nie tłumią hałasów. Dźwiękochłonność stolarki zależy od kilku czynników, a najważniejsze z nich to  zastosowane uszczelki i pakiet szybowy. Aby zapewnić nam sielski spokój, producenci coraz częściej sięgają po uszczelki wielokomorowe – i mają w tym wiele racji. Skutecznie tłumią one hałasy i niwelują przewiewy.

hst, hst okna, okno hst, hst czy psk, hst psk, okna hst czy psk, okno hst próg, okno hst a psk, okno hst wymiary, okno hst czy psk, hst okna cena, okna hst wymiary, okna hst wady, okno hst cena, okno hst co to, okno hst 3m, hst okna opinie, okna hst co to znaczy, okna hst szczelność, okna hst moskitiera, hst czy psk opinie, hst czy psk forum, okna hst czy psk opinie, okno hst czy psk cena, okno tarasowe hst czy psk

Przeczytaj również: Ciche okna, co to znaczy ?

Pakiet szybowy

Natomiast pakiet szybowy, który może składać się z dwóch lub więcej szklanych  warstw – to newralgiczny punkt całej konstrukcji, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Komory pomiędzy szybami w przypadku niektórych pakietów wypełniane są  ciężkimi gazami, jak argon, czy krypton, a także ksenon – który najlepiej tłumi hałasy. Po bokach szyby zabezpieczone są aluminiową lub tworzywową ramką międzyszybową. Tak wyposażone okno powinno stanowić wystarczającą bariere dla uciążliwych hałasów i zapewnić Ci „święty spokój” – czyli tłumienie hałasów do 34 decybeli (dB).

Zwróć uwagę na detale

Niezwykle pomocne przy wyborze rzeczy, która ma posłużyć Ci przez lata jest dokładne zapoznanie się ze standardami producenta. Nie do przecenienia będzie opinia i dobra rada dealera, ale warto również zdać się na własny osąd w kwestii detali wykończenia stolarki. Bardzo istotne jest to, z jaką dokładnością spasowane są ze sobą elementy ramy.

Beautiful greenery

Ewentualne szczeliny, czy zgrubienia przy zgrzewie (w przypadku okien z PVC) są niedopuszczalne – ponieważ wpływają nie tylko na estetyczne właściwości okna, ale również na jego statykę i funkcjonalność. Zabrudzenia, które naniesione są od środka pakietu szybowego już na zawsze będą szpecić Twój codzienny widok – dlatego uczulamy również na tego typu wady…     

Okucia

Możemy zgodzić się co do tego, że każdy z nas raz na jakiś czas idzie na kompromis, wybierając produkty tańsze, lecz o niższej jakości. Ważne, aby dokonując wyboru tego typu nie sprawić sobie bubla – ponieważ bubel w świecie okien oznacza poważne kłopoty. Tak jak samochód, okno również posiada podzespoły. Najważniejsze z nich są okucia.

Zaliczamy do nich zarówno mechanizmy odpowiadające za otwieranie, uchylanie i rozszczelnianie okien (ukryte wewnątrz ramy okiennej), lecz także klamki, pochwyty, zamki i zawiasy. Nie dość, że są one odpowiedzialne za wieloletni komfort użytkowania stolarki, to wpływają także na jej trwałość i niezawodność. Odwiedzając salon sprzedaży upewnij się zatem, że mechanizmy Twojego przyszłego okna pochodzą od renomowanego producenta, posiadają odpowiednie atesty i zapewnią Ci wieloletnią satysfakcję!

Zobacz też: Drzwi i okna tarasowe.

inne z tej kategorii