Blog

Już za chwilę zasiądziemy z rodziną do uroczystego śniadania aby wspólnie celebrować Święta Wielkanocne, a także cieszyć się z nadejścia wiosny i budzącej się do życia przyrody. Tego roku zadbajmy o to by na naszym stole oprócz pysznego jedzenia nie zabrakło równie pysznego designu.

Przedstawiamy Wielkanoc w stylu rustykalnym!

dekoracje stołu, wielkanocne dekoracje, rustykalne dekoracje, kwiaty na stole

Sztuka na talerzu, czyli jak dobrać zastawę

Stół – wokół tego mebla kręci się znaczna część naszego życia rodzinnego i praktycznie wszystkie specjalne okazje. W końcu najprzyjemniej świętuje się jedząc 😉 Zastawa, którą dobieramy do danej okoliczności powinna oddawać charakter pory roku, w jakiej się znajdujemy oraz podkreślać walory wizualne naszych potraw.

dekoracje stołu, wielkanocne dekoracje, rustykalne dekoracje, kwiaty na stolePrzeczytaj też: Dekoracje okna po skandynawsku

Obecnie odchodzi się nawet od podawania oddzielnych kieliszków do białego i czerwonego wina, zastępując je uniwersalnymi. Jedynym wyjątkiem są alkohole musujące, które wymagają smukłej i wysokiej szampanki. Kiedy kwestia ilości naczyń zostanie rozwikłana, możesz skupić się na ich wyglądzie. Do rustykalnej Wielkanocy najbardziej pasować będą dekoracje wzięte z natury – wiosenne kwiaty, świeże gałązki oraz materiały takie jak len i bawełna.

Utrzymana w delikatnych barwach zastawa z eleganckimi wytłaczanymi elementami pięknie wkomponuje się w naturalną aranżację. Dla wielbicieli wzorów polecamy talerze ozdobione motywami zwierząt, zaczerpniętymi ze starych ilustracji książek dla dzieci (takich jak np. „Piotruś Królik”). Miłym akcentem jest umieszczenie imiennych dekoracji na talerzach – sprawi to, iż każdy gość z osobna poczuje się wyjątkowo!

dekoracje stołu, wielkanocne dekoracje, rustykalne dekoracje, kwiaty na stole

Uczta dla oczu, czyli kolorystyczny powrót do korzeni

Choć piękno rzeczywiście najczęściej tkwi w prostocie, nie należy popadać w przesadę – zwłaszcza podczas Wielkanocy, która aż tętni od żywych kolorów wiosny!  Jeśli chcemy by tegoroczny wielkanocny wystrój naszego stołu cieszył oczy i nawiązywał do polskiej tradycji, nie bójmy się mocnych, kontrastowych zestawień inspirowanych wiejskim folklorem.

dekoracje stołu, wielkanocne dekoracje, rustykalne dekoracje, kwiaty na stole

Czerwień z niebieskim, żółć z fioletem czy zieleń z różem przywiodą na myśl słynne łowickie wycinanki, które są przecież nieodłącznym elementem polskiej kultury i przykładem doskonałego designu.  Najlepiej, gdy oprawą naszych kontrastowych barw będzie świeża zieleń żywych roślin oraz naturalny wdzięk drewnianego stołu przystrojonego lnianym bieżnikiem .

 Z lasu do domu, czyli banalne dekoracje, które dają niebanalny efekt

Przyroda darzy na wiosnę i z tego daru należy korzystać. Aby upiększyć Wielkanocny stół w stylu rustykalnym, zdecyduj się na akcenty rodem z lasu. Co najlepsze, możesz zrobić je sam (a najlepiej z rodziną 😉 ). Na obrusie stwórz bieżnik, ale z polnych kwiatów, mchu i gniazdek. Oczywiście nie zachęcamy do pozbawiania ptaków ich domu – jeśli nie znajdziecie starych, opuszczonych gniazd, najlepiej zrobić je we własnym zakresie bądź kupić w artystycznej kwiaciarni.

dekoracje stołu, wielkanocne dekoracje, rustykalne dekoracje, kwiaty na stole

Zamiast używać sztampowych podstawek, gorące potrawy postaw na… pieńki. Równo ucięte, płaskie okręgi drewna są dostępne praktycznie w każdym tartaku. Zadbaj także o rustykalną atmosferę w zakresie mebli. Postarzane, bielone krzesła i stół, kojarzone ze stylem prowansalskim i shabby chic, idealnie podkreślą wiejski charakter wystroju (w nieco miejskim wydaniu). Jeszcze tylko parę pozornie niedbałych akcentów, takich jak blaszane kubeczki lub szklane butelki z odzysku i rustykalna aranżacja Wielkanocnego stołu gotowa.

 

 Jeszcze bliżej natury, czyli śniadanie na trawie

Choć wiosna bywa w Polsce różna pod względem pogody, może się zdarzyć, że w poranek Wielkanocny będzie już wystarczająco ciepły, aby zorganizować śniadanie na świeżym powietrzu. Szalony pomysł? Niekoniecznie! Nic tak nie odda klimatu i sensu tej uroczystości związanej z odradzaniem się życia, jak spędzenie jej w otoczeniu przyrody. Doskonałym pomysłem jest ustawienie stołu w ogrodzie zimowym, altanie czy specjalnym namiocie, który osłoni gości przed niechcianymi podmuchami zdradliwego wiatru.

dekoracje stołu, wielkanocne dekoracje, rustykalne dekoracje, kwiaty na stole

dekoracje stołu, wielkanocne dekoracje, rustykalne dekoracje, kwiaty na stole

BONUS: Gonimy króliczka!

Kurczaczki to klasyk, jednak w tym roku będziemy gonić króliczka! Wywołaj uśmiech na twarzach gości, okraszając dekor uroczymi, uszatymi akcentami! Króliczkowe origami z serwetek, a może puchaty ogonek i uszka na oparciu krzeseł? Mała rzecz, a przekonasz się, jak bardzo cieszy 🙂

inne z tej kategorii