Blog

Warzywa i zioła w domu – ogródek na parapecie okna i balkonie
2020-05-07

Domowa uprawa warzyw i ziół na balkonie i w ogrodzie przydomowym – brzmi przyjemnie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź,o czym należy pamiętać rozpoczynając uprawę warzyw w i przy domu.

Wiosna zagościła w naszych domach, sercach i… żołądkach 😉 Coraz częściej sięgamy po świeże warzywa i delektujemy się pachnącym ziołami domem! Choć na warzywa prosto z ogródka trzeba jeszcze trochę poczekać, to do tej pory możemy urządzić sobie mały ogródek warzywno-ziołowy na parapecie okna lub na balkonie. O czym należy pamiętać, planując domową uprawę i co możemy wysiać i zasadzić właśnie teraz, w maju? Podpowiadamy, jak zostać domowym ogrodnikiem 🙂

Domowa uprawa warzyw i ziół na balkonie – o czym należy pamiętać?

Domowy ogródek to gwarancja cudownych aromatów, zdrowych warzyw bez pestycydów i wspomnień, które pachną i smakują smakołykami babci 😉 Żeby jednak wyczarować na parapecie okna lub na domowym balkonie królestwo warzywno-ziołowe, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

1. Nasłonecznienie

Większość ziół i warzyw lubi miejsca dobrze nasłonecznione. Wybierając więc parapet pod ich uprawę, warto postawić na ten najbardziej skąpany w słońcu. I choć naszym pierwszym wyborem będzie zapewne parapet kuchenny, to może się okazać, że w tym przypadku zioła i warzywa nie zawsze muszą być w kuchni 😉

domowa uprawa warzyw i ziół

2. Podlewanie

Marzenia marzeniami, a zioła i warzywa same nie wyrosną. Tworząc ogródek w domu, należy pamiętać o ich codziennym podlewaniu. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, niezależnie od tego, czy stoją na parapecie okna, czy na balkonie. W tym drugim przypadku warto jednak przyjąć zasadę podlewania rannego i wieczornego. Nawadnianie ziół i warzyw w środku dnia może spowodować, że część wody, wystawiona na bezpośrednie, silne działanie promieni słonecznych, szybko wyparuje, w efekcie czego nasze roślinki mogą po prostu szybciej więdnąć.

3. Wymagania do uprawy

Mimo że kompozycje różnych ziół czy warzyw wyglądają bardzo okazale, to zalecamy sadzenie poszczególnych gatunków oddzielnie. Każdy bowiem ma inne wymagania pielęgnacyjne, więc poszczególne donice lepiej przygotowywać w oparciu o wymagania do uprawy. Jedne rośliny wolą miejsca bardziej nasłonecznione, inne zacienione. Są takie, które potrzebują dużo wody, a są i takie, którym wzrastać pozwala przesuszone podłoże (np. tymianek). Nikt nie mówił, że przygotowanie domowego ogródka jest proste 😉

uprawa warzyw i ziół na balkonie

Jak przygotować doniczki pod uprawę ziół i warzyw w domu?

Hodowanie warzyw w domu to nie lada wyzwanie. W każdej doniczce przeznaczonej do uprawy warzyw, w której chcemy posadzić zioła i warzywa – czy to na parapecie, czy na balkonie – należy koniecznie zrobić warstwę drenażową i otwory w dnie! Drenaż stanowi najczęściej warstwa kamyczków (ok. 2-3 cm), ułożona na dnie doniczki. Można wykorzystać również żwir albo potłuczone kawałki zbitych naczyń ceramicznych (np. poniszczonych doniczek). Tak przygotowany drenaż będzie zasysał nadmiar wody, jeśli zdarzy nam się wlać jej za dużo. To, czego nie wchłonie drenaż, będzie mogło wypłynąć przez otwory na dnie, dzięki czemu unikniemy gnicia korzenia.

Zioła i warzywa, aby prawidłowo rozwijać się i wzrastać, potrzebują nie tylko wody, ale i powietrza. Korzenie oddychają tlenem, który zawarty jest w podłożu. Przewiewność i przepuszczalność zapewni podłoże przygotowane np. z torfów, piasku, perlitu, włókna kokosowego.

warzywa i zioła na balkonie

Warzywa i zioła na parapecie lub balkonie w maju – wyhoduj i zjedz

Maj to miesiąc, w którym ryzyko przymrozków raczej jest minimalne. Dlatego jest to idealny czas na posadzenie na parapecie okna albo na balkonie takich ziół, jak bazylia, cząber, estragon, kminek, koper, lubczyk, nagietek lekarski, roszponka, rukola, rzeżucha, rzodkiewka, trybuła, tymianek. W tym miesiącu siejemy także popularne warzywa – ogórek gruntowy, fasolę, dynię, cukinię, rzodkiewkę, pietruszkę, buraki czy marchew. Kalendarz siewu warzyw na maj udostępniamy poniżej.

kalendarz siewu warzyw w maju
Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Po co uprawiać zioła i warzywa w domu?

Nikogo przekonywać nie trzeba, że świeżo zerwane zioła i warzywa cudownie pachną i równie rewelacyjnie smakują. Są esencją zdrowia i wszystkiego najlepszego, czym mogła nas obdarować natura. Odpowiednio zadbany całoroczny ogród warzywno-ziołowy w zaciszu własnego domu stanowi piękną dekorację kuchni (modne są obecnie zielone ściany z roślin) czy balkonu. W tym miejscu chcemy również polecić artykuł o świetnym sposobie na mycie okien. Tylko dom z naprawdę czystymi oknami robi wrażenie 😉

inne z tej kategorii