Blog

Uszczelki to nieodłączny element stolarki okiennej. Niewielkie, ale bardzo istotny. „Drobiazg”, który ma naprawdę wiele zadań. Dlaczego? Jakie funkcje mają uszczelki do okien plastikowych? I na jakie ich cechy warto zwrócić uwagę, kupując okna PVC?

Najważniejsze zadania, jakie mają uszczelki do okien:

Izolacja termiczna. Uszczelki pomagają zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia, jednocześnie zapobiegając wnikaniu z zewnątrz powietrza zimnego. Dzięki temu poprawiają efektywność energetyczną budynku i mogą obniżyć koszty ogrzewania lub chłodzenia.

Izolacja akustyczna. Uszczelki w oknach PVC mogą redukować wnikający do wnętrza z zewnątrz hałas. To m.in. one są odpowiedzialne za spokój i ciszę w pomieszczeniach. Chronią przed dźwiękami ulicznymi, hałasem komunikacyjnym i innymi dźwiękami, które mogą być uciążliwe.

Zabezpieczenie przed wilgocią. Uszczelki chronią okno przed przedostawaniem się wody i wilgoci. Tym samym zapobiegają powstawaniu uszkodzeń i pleśni, które mogą być spowodowane wilgocią.

Zabezpieczenie przed brudem i kurzem. Uszczelki w oknach zapobiegają przedostawaniu się pyłu i innych zanieczyszczeń z zewnątrz do pomieszczeń. Dzięki temu pomagają utrzymać czystość wewnątrz i poprawiają jakość powietrza. W dobie olbrzymiego zanieczyszczenia powietrza i smogu, to bardzo ważna cecha. To dlatego zamknięcie okna w czasie największego stężenia szkodliwego smogu jest skutecznym zabezpieczeniem mieszkańców.

Zobacz też: Ciepłe okna PVC, czyli jakie?

Okna rehau, drzwi rehau, okna synego, okna rehau synego, okna blusynego, drzwi tarasowe rehau, okna rehau opinie, rehau drzwi balkonowe, drzwi wejściowe rehau, okna rehau uszczelki, okna rehau synego opinie, okna synego opinie, okna rehau synego forum, okna rehau cena, okna synego cena, drzwi rehau cennik, rehau drzwi zewnętrzne,

Uszczelki do okien – rodzaje i konserwacja

Wszystkie te funkcje mają niezwykle istotny wpływ na komfort użytkowania stolarki i efektywność energetyczną mieszkań i domów. Ale to nie wszystko. Uszczelki do okien nie tylko są nieodzowne. Aby pełnić swoje zadania skutecznie, powinny być odpowiednie: miękkie, elastyczne i w dobrym stanie.

Dobra uszczelka do okna to taka, która po zamknięciu skrzydła wypełnia całą przestrzeń styku ramy i skrzydła. Zapewnia jak najściślejsze przyleganie jednego do drugiego. I to w identycznym stopniu na całym obwodzie okna. To ważne, bo izolacja termiczna jest tak dobra, jak miejsce najsłabsze.

Przyleganie uszczelki zapewnia jej odpowiedni kształt i rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana. Uszczelki zastosowane w oknach ABAKUS nie tylko wykonane są z najlepszego tworzywa. Dodatkowo zgrzewane są w taki sposób, by były miękkie i elastyczne w każdy miejscu. Nawet na narożach. To newralgiczne miejsce, w którym bardzo często uszczelki bywają twarde i dość szybko się kruszą.

uszczelki do okien, uszczelki do okien plastikowych, uszczelki do okien PCV, uszczelki do okien PVC, uszczelki w oknach, wymiana uszczelek, uszczelka okno,

Istotną kwestią jest również konserwacja uszczelek. Jest ona bardzo prosta: uszczelki wystarczy utrzymywać w czystości, regularnie myjąc je ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.

Co, jeśli uszczelka ulegnie uszkodzeniu? Absolutnie nie warto samodzielnie naklejać dodatkowych warstw uszczelek. W ten sposób jedynie pogłębimy problem, tworząc nierówności i nieszczelności. Dużo lepiej i skutecznie jest wymienić całą uszczelkę w oknie niż dodawać kolejne warstwy. Wymiana uszczelki w oknie plastikowym wcale nie jest skomplikowana.

Ile uszczelek powinno zawierać okno?

Skoro wiemy już, jak ważne są odpowiedni uszczelki do okien plastikowych, warto zadać sobie pytanie, ile powinno ich być, by odpowiednio spełniały swoją funkcję.

uszczelki do okien, uszczelki do okien plastikowych, uszczelki do okien PCV, uszczelki do okien PVC, uszczelki w oknach, wymiana uszczelek, uszczelka okno,

Na ogół, w wersji standardowej dwie uszczelki sprawdzają się znakomicie. Okna Abakus z linii red – redTECH i redARTE oraz redVISIO, wyposażone są właśnie w dwie uszczelki. Jedna zamocowana jest na skrzydle, natomiast druga na ramie. Uszczelki te są w kolorze czarnym. 

Aby zapewnić jeszcze lepsze parametry i jeszcze lepszą ochronę przed chłodem, okna PREMIUM z linii blu – m.in. bluSYNEGO, bluENERGY czy bluENERGY GRETA, mają już trzy uszczelki – czarne lub szare. Oprócz dwóch podstawowych wyposażone są w uszczelkę środkową. Znajduje się ona w komorze między skrzydłem a ramą.

Badania jednoznacznie wykazują, że konstrukcje okienne z uszczelnieniem środkowym są zdecydowanie szczelniejsze od konstrukcji bez niego. I to zarówno pod kątem przepuszczalności powietrza, jak i wodoszczelności.

Zobacz też: Jak sprawdzić szczelność okien PVC?

inne z tej kategorii