Blog

Jeśli jeszcze nie rozliczyliście podatku dochodowego (a przypominamy, że w tym roku mamy na to czas do 2 maja), warto pamiętać, że możecie od niego odliczyć również wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Podobnie jak w ubiegłych latach dotyczy to również kosztów zakupu i montażu energooszczędnych okien i drzwi. Co jeszcze obejmuje ulga termomodernizacyjna? I kto ma prawo z niej skorzystać? Już wyjaśniamy.

Z ulgi na termomodernizację mogą skorzystać wyłącznie podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Również tych w zabudowie szeregowej albo bliźniaczej. Ale tylko tych, które nie są w trakcie budowy i już zostały oddane do użytku.

Ulga dotyczy wydatków na modernizacje rozpoczęte po 2019 r., które poprawiają energooszczędność budynków. Na przykład poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię i/lub redukcję jej strat. Co dokładnie można odliczyć?

termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, wymiana okien,
Wymiana stolarki na energooszczędną to jeden z podstawowych punktów termomodernizacji.

Ulga termomodernizacyjna 2022 – co można odliczyć?

Tę kwestię reguluje Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. „W sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych”.

W 2022 roku można odliczyć koszty poniesione m.in. na wymianę stolarki zewnętrznej np: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieralnych. W grę wchodzą więc wszystkie okna i drzwi, które charakteryzują się korzystniejszymi, a więc niższymi współczynnikami przenikania ciepła U.

To akurat nie jest trudne, gdyż nowa stolarka np. okna bluENERGY i bluSYNEGO ABAKUS charakteryzuje się współczynnikiem Uw=0,76 W/m2K (wartość dla okna referencyjnego). Tak korzystny parametr udało nam się uzyskać wykorzystując m.in. odpowiednie profile marek SALAMANDER i REHAU, ciepłe ramki międzyszybowe i dodatkowe uszczelki.

Zobacz: pełna lista inwestycji podlegających uldze.

Ile można odliczyć?

Nie mniej ważną kwestią jest wysokość ulgi. W 2022 roku od podatku można odliczyć kwotę do 53 tys. zł. Nie jest istotne, czy opłaciliście koszty z własnych pieniędzy, czy posiłkowaliście się kredytem.

Wydatki, które nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym je ponosiliście, możecie odliczyć w kolejnych latach. Ale! Możecie to zrobić nie dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ponieśliście pierwszy wydatek. A to nie wszystkie warunki.

ciepły dom, termomodernizacja, ulga od podatku, ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna 2022 – warunki

Zgodnie z ustawą, inwestycja termomodernizacji musi zostać ukończona w terminie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono na nią pierwsze wydatki. Jeśli nie zdążycie zakończyć inwestycji – będziecie musieli zwrócić ulgę. W praktyce oznacza to, że będziecie musieli doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.

Aby skorzystać z ulgi musicie posiadać odpowiednio wystawioną fakturę dokumentującą wydatki. Inwestycja nie może być ponadto sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wydatków tych nie możecie też wcześniej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ani odliczyć w inny sposób.

Jak obliczyć ulgę?

To łatwe. Podatnicy, którzy opłacają podatek: według skali podatkowej, według 19% stawki podatku lub jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ulgę rozliczają w odpowiednim rozliczeniu PIT. Do 2 maja 2022 należy uzupełnić i złożyć PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS lub PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O. Odliczenie należy wpisać w rubrykę „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.

Zobacz: Na czym polega ciepły montaż okien PVC.

inne z tej kategorii