Blog

Wymiana okien na cieplejsze pozwala zmniejszyć zużycie oleju opałowego nawet o ponad 30%. Nie wierzycie? A jednak. Oto wyliczenia, jakie otrzymaliśmy od inwestora, który jesienią ubiegłego roku wymienił stolarkę okienną na energooszczędną. A dokładniej na ciepłe okna bluSYNEGO. Wynik – oszczędność na poziomie 5000 zł w pierwszym roku.

Wzrost kosztów paliw, energii i opału sprawia, że z niepokojem czekamy na kolejny sezon grzewczy. Ceny rosną tak szybko, że nikt nie jest w stanie oszacować jesiennego budżetu. Jest za to czas, aby zapotrzebowanie na energię obniżyć. W jakiś sposób? Poprzez termomodernizację.

termomodernizacja, wymiana okien, stary dom, nowe okna, okna ciepłe, okna energooszczędne

Wymiana okien na cieplejsze – same korzyści

Wymiana okien i drzwi to jeden z elementów prac termomodernizacyjnych, który może dać nam spore oszczędności. Zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego. Przekonał się o tym jeden z naszych klientów, który jesienią 2021 roku, jeszcze przed sezonem grzewczym, zdecydował się na wymianę wszystkich okien na bluSYNEGO z 3-szybowym pakietem szybowym.

Pan Tadeusz posiada dom jednorodzinny zbudowany w starszej technologii z pustaka wapiennego. Tradycyjną kostkę z lat 70-tych o powierzchni 150 m2. Co ważne dom nie jest ocieplony, a jego elewację stanowi klasyczny „baranek”. Stolarka okienna była natomiast wymieniana kilkanaście lat temu. Starsze okna PVC, z dwuszybowym pakietem nie spełniały jednak norm stawianych dziś nowoczesnemu budownictwu.

Były zwyczajnie zimne. Dlatego postanowiliśmy wymienić je na bardziej energooszczędne. Wybór padł na bluSYNEGO z profilami marki Rehau i trzyszybowym pakietem wypełnionym argonem. – wyjaśnia pan Tadeusz.

termomodernizacja, wymiana okien, stary dom, nowe okna, okna ciepłe, okna energooszczędne

Efekt? Dał się zauważyć już pierwszej zimy, choć tegoroczna nie była ani wyjątkowo łagodna, ani krótka. Jak wynika z notatek pana Tadeusza, przed wymianą stolarki dziennie do ogrzania całego domu potrzebował około 12 litrów oleju opałowego. Tej zimy natomiast, mimo utrzymywania we wnętrzach podobnej temperatury co wcześniej, ilość oleju udało się zredukować do 8 litrów na dobę. To o ponad 30% mniej! Oznacza to, że w ujęciu rocznym, wydatki na olej udało się zredukować o 5.000 zł (przy założeniu cen obowiązujących wiosną 2022 roku). A ceny przecież wciąż rosną!

Zobacz też: Bezpieczne okna, czyli jakie? Przed czym chroni nas stolarka?

Wymiana okien – na co zwrócić uwagę?

Wymieniając stolarkę okienną warto pamiętać, że aby uzyskać skuteczną termoizolację i realną oszczędność, należy postawić na sprawdzone i ciepłe rozwiązania. Wybierając okna warto sprawdzić przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła Uw (ten dla okien bluSYNEGO wynosi 0,76 W/m2K dla okna referencyjnego 1230/1480), ale również precyzję ich wykonania.

termomodernizacja, wymiana okien, stary dom, nowe okna, okna ciepłe, okna energooszczędne

Aby okna były naprawdę szczelne i rzeczywiście skutecznie chroniły przed ucieczką ciepła muszą być wykonane bardzo starannie. Dużą rolę pełni tu rodzaj profili, ale również liczba uszczelek i sposób ich spojenia (w Abakus uszczelki są miękkie nawet w narożach, dzięki czemu lepiej izolują). Ważna jest też staranność dopasowania skrzydeł i ram, a także wytrzymałość okuć – tylko te dobrej jakości utrzymają skrzydło tam, gdzie powinno się znajdować.

Poza tym koniecznie należy uprawnić się, że okna zostaną prawidłowo zamontowane. Tylko wówczas zdadzą egzamin i spełnią oczekiwania, jakie im stawiamy.

Zobacz też: Aktualne warunki techniczne dla stolarki okiennej i drzwiowej.

inne z tej kategorii