Blog

Szprosy okienne mają zarówno przeciwników, jak i gorących zwolenników. Ci pierwsi uważają je za niefunkcjonalne i problematyczne. Ci drudzy – zachwycają się stylem, jaki można za ich pomocą stworzyć we wnętrzach. Obie grupy zgadzają się tylko w jednym – szprosy do okien mogą wyglądać naprawdę dobrze, ale tylko wtedy gdy pasują do budynku.

szprosy okienne, szprosy w oknach, szprosy w drzwiach,

Szprosy do okien, czy też jak się je niekiedy określa – szczerbiny, kiedyś stanowiły element konstrukcyjny stolarki. Dodajmy, element absolutnie niezbędny. Wykorzystywane były bowiem do łączenia niewielkich tafli szkła, co umożliwiało tworzenie okna. Bez nich większe przeszklenia w ogóle by nie powstały.

Dowiedz się więcej o rodzajach szprosów okiennych.

Dziś szprosy nie pełnią już tej funkcji. Producenci i bez ich stosowania bez trudu tworzą wytrzymałe okna nawet w bardzo dużych wymiarach. A mimo to, szprosy nadal cieszą się popularnością wśród całkiem sporej liczby inwestorów. Dlaczego? Bo ich zastosowanie pozwala stworzyć ciekawy efekt estetyczny. Przyjrzyjmy się stylom, do których pasują.

szprosy okienne, szprosy w oknach, weranda, przeszklona weranda, szprosy do okien
Szprosy okienne nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu.

Szprosy do okien w budynkach klasycznych

Na ogół szprosy kojarzą się z budownictwem klasycznym. I słusznie – tradycyjnie spotyka się je przede wszystkim w dworkach i rezydencjach – okazałych, komfortowych, luksusowych. Dla wielu są wręcz synonimem tradycyjnego budownictwa.

W takim wydaniu na ogół spotyka się je umieszczane między szybami: frezowane i zaciskane. Te pierwsze na ogół bywają utrzymane w kolorze ram okiennych. Drugie z kolei miłośnicy klasyki wybierają w barwach bardziej uniwersalnych: srebrze, złocie i złocie postarzanym. Zwłaszcza ten ostatni rodzaj szczerbin umożliwia stylizację całego budynku – z zewnątrz i wewnątrz, na starszy i dostatniejszy.

szprosy okienne, szprosy w oknach, weranda, przeszklona weranda, szprosy do okien
Szprosy okienne fantastycznie wyglądają w przytulnych wnętrzach.

Szprosy do okien w budynkach nowoczesnych

Ale klasyka to nie jedyny styl, w jakim można z powodzeniem zastosować szczerbiny. Równie dobrze wyglądają one w budynkach na wskroś nowoczesnych.
Białe szprosy – te naszybowe i te międzyszybowe, świetnie komponują się ze stylem skandynawskim i modnym hygge. Z powodzeniem polecane są do drzwi francuskich i dużych przeszkleń werand.

To dobra propozycja do wnętrz utrzymanych w jasnych kolorach i wypełnionych światłem. Bo warto pamiętać, że szprosy – zwłaszcza te szersze, choć minimalnie, to jednak ograniczają dostęp naturalnego światła.

szprosy okienne, szprosy w oknach, weranda, przeszklona weranda, szprosy do okien
Dining room with tables, chairs and houseplants in spacious modern renovated home with light streaming from windows

A może w loftach?

Zupełnie inny klimat tworzą szczerbiny ciemne i bardzo ciemne. Te utrzymane w metalicznych kolorach, a także głębokiej czerni to doskonała propozycja do wnętrz industrialnych i loftowych. Najlepiej wyglądają w przypadku okien bardzo dużych, zwłaszcza wysokich. Można je stosować w przypadku tradycyjnych skrzydeł otwieranych, ale również coraz popularniejszych fixów. Bywa, że montuje się je nawet w dużych drzwiach tarasowych HST, PSK lub Synego SLIDE.

Co ważne, w przypadku zastosowania szprosów naszybowych przestrzeń międzyszybowa, którą zacieniają, wypełniona jest ramką typu duplex dostępną również w ciemnym brązie i czerni. Pozwala to uzyskać spójny efekt. Podzielone szczerbinami duże przeszklenia tworzą oryginalne klimat, którego nie da się podrobić.

Zobacz: jak dobrać kolor okien do elewacji?

tags:

inne z tej kategorii