• Blog

    >

  • Styl nowojorski, skandynawski, a może… polski? Który styl aranżacji wnętrz stał się ulubieńcem Polaków?

Blog
Styl nowojorski, skandynawski, a może… polski? Który styl aranżacji wnętrz stał się ulubieńcem Polaków?
2020-04-16

Styl nowojorski, skandynawski, a może… polski? Który styl aranżacji wnętrz stał się ulubieńcem Polaków?

Dom w stylu skandynawskim, a może amerykańskim? Jak wygląda polski dom? Czy każdy Polak ma w swoim domu rozwiązania tzw. „po dziadkach”, czy jednak stawia na nowoczesną aranżację wnętrz?

Dom jest odbiciem charakteru jego mieszkańców, ich gustu oraz stylu. Jaki styl najczęściej przejawiają Polacy? Styl nowojorski, skandynawski, a może polski? Polski, czyli w zasadzie jaki – jakie są jego wyróżniki? Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który styl aranżacji wnętrz stał się ulubieńcem Polaków.

  1. Styl nowojorski
  2. Styl skandynawski
  3. Styl polski

Przytulnie, ale z klasą – styl nowojorski

Nazywają go elegancką klasyką, ponadczasowym szykiem, luksusem rodem z Manhattanu albo po prostu nowojorskim szykiem. Mowa oczywiście o stylu nowojorskim, którego cechuje przede wszystkim upodobanie do najwyższej jakości materiałów, szlachetnego wykończenia czy klasycznego wzornictwa.

dom w stylu nowojorskim, styl nowojorski, nowojorski szyk, styl manhattan, nikiel, symetria

Styl nowojorski najbardziej lubi przestrzeń, wypełnienie światłem, duże lustra, połyskujące bibeloty i… nikiel. Nikiel uznaje się za jeden ze szlachetniejszych metali, który stylistyka rodem z Manhattanu wręcz kocha. Można go zastosować w kinkietach (zawsze podwójnych – styl nowojorski uwielbia symetrię!) albo lampach ściennych. Pamiętając jednak, że najlepiej mieszka się w ciepłym domu, a nie takim z wystawy, warto dodać do wnętrza elementy z drewna. Drewniane meble w połączeniu z solidną stolarką okienną i drzwiową dodadzą wnętrzu charakteru i go ocieplą. W przypadku okien prym wiodą duże panoramiczne przeszklenia, które nie tylko doświetlają wnętrze, ale stanowią luksusowe, designerskie, a zarazem funkcjonalne i bezpieczne rozwiązania dla domu, które styl nowojorski tak ceni.

Na ścianach dominują kolor biały albo barwy neutralne, takie jak beże, szarości czy pudrowe róże, choć często są one przełamywane wyrazistymi motywami i wzorzystymi tapetami.

Dodatkowo elegancji we wnętrzach „nowojorskich” dodają sztukaterie ścienne – ozdobne listwy będące wyrafinowanym i luksusowym zwieńczeniem aranżacji ścian.

dom w stylu nowojorskim, nowojorski styl, sztukaterie ścienne, aksamit, dywany marokańskie,

We wnętrzach urządzonych w stylu nowojorskim nic nie znajdzie się przypadkowo. Choć na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że wnętrze jest przesycone dodatkami, to warto przyjrzeć mu się z bliska. Opływowe, komfortowe kanapy i fotele najczęściej zostaną obite aksamitem, oparcia będą pikowane, a całość wypełni się mnóstwem poduszek z poszewkami z wysokogatunkowych materiałów, obszytymi najczęściej złotymi nićmi. Podłogę ozdobi elegancki dywan z marokańską koniczynką lub nawiązujący do kultury pop-art, a okna przykryje zasłona sięgająca do podłogi – oczywiście wykonana z najlepszych tkanin, np. jedwabiu, aksamitu czy weluru.

Ostatnim, ale absolutnie niezbędnym dodatkiem do wnętrz urządzonych w stylu nowojorskim, są kwiaty. Najlepiej współgrają z nim kwiaty żywe, cięte – szlachetne lilie, hortensje czy magnolie. Jeśli zdecydujemy się jednak na kwiaty doniczkowe, w styl nowojorski pięknie wpiszą się eleganckie storczyki.

Jasno i wygodnie – styl skandynawski

dom w stylu skandynawskim, styl skandynawski, jasne wnętrze, okna antracyt, okna skandynawskie, skandynawskie wnętrza

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są jasne, przytulne, ciepłe oraz wygodne i funkcjonalne.Na ścianach rządzi biel, gdzieniegdzie zauważalne są jasne odcienie neutralnych kolorów, takich jak beże czy szarości. Stolarka okienna i drzwiowa są również zazwyczaj w kolorach bieli, choć trendem ostatnich dwóch lat częściej zauważalne są okna i drzwi w kolorze antracytu.

Można byłoby odnieść wrażenie, że we wnętrzach nordyckich panuje wręcz szpitalna sterylność wymieszana ze skrajnym minimalizmem. Nic bardziej mylnego! Styl skandynawski ocieplają liczne elementy drewniane (najczęściej białe lub bielone), tkaniny, koce, poduszki, dywany i inne dodatki, które oprócz rzeczonej funkcji dekoracyjnej pełnią zawsze rolę użytkową. Tego bowiem, czego najbardziej nie lubi styl skandynawski, to zbędne bibeloty, które tylko kurzą się na półkach. Skandynawskie wnętrza zachwycają takimi rozwiązaniami, które ułatwiają funkcjonowanie i umilają pobyt w domu jego mieszkańcom.

dom w stylu skandynawskim, styl skandynawski, jasne wnętrze, okna antracyt, okna skandynawskie, skandynawskie wnętrza, drewno, naturalne tkaniny

Wracając na chwilę do drewna, warto wspomnieć również o innych naturalnych materiałach, jak ceramika i szkło, oraz tkaninach – bawełnie, wełnie czy lnie. Styl skandynawski, szczególnie ten utrzymany w nurcie tradycyjnym, uwielbia włókna naturalne pochodzenia roślinnego (tak samo jak i folkowe motywy w dekoracjach). Ta bardziej nowoczesna odmiana stylu skandynawskiego gustuje bardziej w dopełnianiu wnętrz elementami z plastiku i metalu.

Cokolwiek funkcjonuje w przestrzeni stylu skandynawskiego, oprócz klarownej roli estetycznej, ma przede wszystkim gwarantować wygodę. Liczne poduszki ułożone na parapetach (najczęściej wydłużonych) mają zapewnić wygodę podczas czytania książki, a wełniany czy futrzany dywan na drewnianej podłodze sprawić, aby nasze stopy poczuły przyjemne ciepło. Ta sama zasada tyczy się mebli – kanapy czy foteli. Wyglądać muszą „lekko”, ale siadając/kładąc się, mamy wręcz „zatonąć” w ich miękkości i sielskiej wygodzie.

Tak jak styl nowojorski, styl skandynawski również lubi kwiaty. Jednak w tym przypadku to powiązanie jest wręcz nierozerwalne. Styl skandynawski kojarzy się z naturą, delikatnością, subtelnością i elegancją. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskich znajdziemy więc delikatne kwiaty w jasnych, często pastelowych kolorach – wrzosy czy jaśminowce.

Nowoczesne retro – styl polski

dom w stylu polskim, styl polski, styl retro, nowoczesne retro, styl zakopiański, styl dworkowy, art deco, retro cegła w salonie, okno  panoramiczne, vintage, PRL,

Raczej nie funkcjonuje usystematyzowane pojęcie pt. styl polski. Piszemy „raczej”, ponieważ od wielu lat próbowano zmierzyć się z tym brakiem i stworzyć polskość we wnętrzach. Była więc moda na styl zakopiański, potem styl dworkowy, następnie swoje pięć minut miały nowoczesne formy stylu art deco z wyraźnie zaznaczonymi motywami ludowymi. Akurat art deco do dziś cenione jest z uwagi na funkcjonalność i wyjątkową elegancję.

Wydaje się, że obecnie styl polski oznacza połączenie retro i nowoczesności. Stawiamy na rozwiązania, które nadają wnętrzom cech odrestaurowania, historyczności (np. retro cegła w salonie). Z drugiej strony mocno zaznacza się zamiłowanie do rozwiązań współczesnych, szczególnie w stolarce okiennej i drzwiowej. Coraz częściej Polacy stawiają na duże gabarytowo okna z przeszkleniami panoramicznymi, które niepowtarzalnie doświetlają przestrzeń i czynią ją bardziej otwartą. W kwestii drzwi również zauważalny jest podobny trend. Trudno już odnaleźć polski dom bez ekskluzywnych drzwi przesuwnych HS z niskim, energooszczędnym progiem i najlepszymi parametrami termoizolacji.

drzwi tarasowe przesuwne  hst, drzwi przesuwne, drzwi tarasowe, drzwi balkonowe, drzwi abakus, okno panoramiczne, podłogi drewniane

Niektóre wnętrza sugerują, że wraca moda na PRL albo design z elementami vintage. Polskie domy/mieszkania są w gruncie rzeczy różne i trudno mówić o konkretnym stylu narodowym.

Aczkolwiek zauważalne są również cechy wspólne. Polacy najczęściej decydują się na podłogi drewniane. Jeśli wybiorą już jeden typ/kolor drewna, to starają się wyłożyć nim cały dom. Warto również wspomnieć o ciekawych akcencie dekoracyjnym, jakim są zegary. Mimo że po to, aby sprawdzić godzinę, częściej spoglądamy w smartfony, to polski dom raczej nie występuje bez zegara. Tradycja posiadania zegara jest nadal kultywowana. Oczywiście, nie są to już wielkie drewniane pudła z kukułką (choć miały swój urok!). Dziś stawiamy na zegary nowoczesne, minimalistyczne, designerskie, niekiedy stylizowane na oldschoolowe, dworcowe czy rustykalne wykonane z kamionkowej ceramiki, oblane kwiatami.

W kwestii kwiatów – do niedawna w każdym polskim domu znajdowały się donice z paprotkami czy fikusami, rozstawione na każdej wolnej powierzchni, głównie w salonie. Dziś już kwiaty doniczkowe stoją na parapetach, jest ich znacznie mniej, a deficyt zieleni w polskich domach wypełniają kwiaty cięte i zioła.

***

Który z powyższych stylów – nowojorski, skandynawski czy polski – stał się ulubieńcem Polaków? Ile osób, tyle opinii, choć mamy nieodparte wrażenie, że prym wiedzie styl skandynawski jako delikatny, stonowany, a zarazem funkcjonalny i wygodny. Jakie będą trendy w aranżacji wnętrz w obecnym 2020 roku, okaże się w zestawieniach dekoratorów i projektantów już w następnym roku. W stolarce okiennej i drzwiowej trendy na duże przeszklenia, panoramiczne okna, drzwi przesuwne, kolory biały i antracytowy zagościły na dobre i wszystko wskazuje na to, że właśnie w tym kierunku moda będzie podążać.

Sprawdź także TOP 5 Najlepszych jasnych wnętrz.

inne z tej kategorii