Blog

Czekając na zbawienne promyki warto przygotować się na sezon wiosenny, sięgając po sprawdzone sposoby na utrzymaniu naszych okien w doskonałym stanie. Słońce, które (póki co) nieśmiało sączy się do naszych wnętrz już niebawem w pełni rozbłyśnie wydobywając niedoskonałości naszych okien, takich jak zabrudzenia, smugi, czy drobne rysy.

Czekając na chmury

kna pcv, okna drewniane, okna izolujące od hałasu, szczelne okna, jakie okna kupić

Przeczytaj też: Jakie okna PCV wybrać?

Od czego należy zacząć zabiegi pielęgnacyjne? – od obserwacji pogody! 🙂 Aby efektywnie „wypucować” stolarkę najlepiej omijać gorące, słoneczne dni – ponieważ nie sprzyjają one czyszczeniu szyb. Zbyt szybko wysychający na rozgrzanej tafli detergent może zostawić trudne do osunięcia smugi. W słoneczne dni wybieramy się więc na plaże i polanki. Mróz także nie będzie łaskawy dla czyścicieli okien, z powodu przemarzania uszczelek i powierzchni szyb. Warto wspomnieć także o gwarantowanym przeziębieniu. Prawdziwy „As” prac konserwatorskich zaczeka raczej na pogodę umiarkowaną – ciepłą, lecz nieco pochmurną.

Panoramiczne okna VISIO — słoneczne wybrzeża domu

Jak się do tego zabrać?

W przypadku ram okiennych wykonanych z PVC najlepiej sprawdzi się kąpiel z tradycyjnym roztworem wody i dobrego płynu do zmywania naczyń. Jego myjące i odtłuszczające właściwości doskonale radzą sobie z zabrudzeniami typowymi dla stolarki okiennej i drzwiowej.

Wybór może paść również na jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia szyb, kuszących zapachami, kolorami i konsystencjami (są wśród nich pianki, płyny i spraye). Do tego miękka ściereczka z mikrofibry,  ściągaczka z gumową końcówką, lub bardzo klasycznie: gazeta drukowana na szarym papierze  (zawartość zależna od preferencji czytelnika) -doskonale dopełnią dzieła! 🙂

Zobacz też: Okna Abakus – opinie

One częściej potrzebują troski

Najbardziej narażone na zabrudzenia są okna z wystawą „od ulicy”, gdzie mamy do czynienia z większa ilością spalin i pyłów osadzających się na szybach oraz ramach. Takie okna musimy rozpieszczać nieco częściej, niż standardowe 2-3 razy w roku.  Po zestaw czyszczący chtniej sięgnąć powinny także osoby, których parapet/ balkon, czy pobliskie drzewo stało się domem dla dużej ilości ptactwa. Takie umiejscowienie okien wymaga czyszczenia ich przynajmniej 5-6 razy do roku. Ale za to ile radości z kontaktu z naturą! 🙂

Na Tip-Top

Regularne mycie okien z PVC nieinwazyjnym środkiem, który zadba o strukturę ich powłoki, to gwarancja tego, że okna posłużą nam długo i dobrze. Na rynku dostępnych jest wiele wysokogatunkowych kosmetyków służących do pielęgnacji okien po ich uprzednim oczyszczeniu. Środki te, przypominające nieco działanie balsamu do ciała, delikatnie natłuszczają i dzięki temu impregnują powierzchnie narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić szczelność okien?

inne z tej kategorii