Blog
Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne – jakie wybrać do domu?

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne – jakie wybrać do domu?

Rolety na okna zewnętrzne czy wewnętrzne? Jeśli rolety zewnętrzne to natynkowe czy podtynkowe – jakie rolety wybrać do nowego, energooszczędnego domu? A może warto postawić na rolety wewnętrzne materiałowe, pod wymiar – takie, które ocieplają wnętrze? Która osłona okienna najlepiej sprawdzi się u nas najlepiej?

 

Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który odpowie na wiele ważnych pytań w kwestii rolet. Sprawdźcie, jaki rodzaj rolet – wewnętrzne czy zewnętrzne – powinniśmy wybrać, aby spełniły nasze wymagania.

Rolety na okna zewnętrzne i wewnętrzne do domu – czym się różnią?

Zanim przejdziemy do podstawowych różnic, na samym początku wspomnimy o koszcie rolet zewnętrznych i wewnętrznych. Cena rolet zewnętrznych jest dużo wyższa od rolet wewnętrznych. Wynika to oczywiście z bardziej zaawansowanych technologii. Koszt rolet zewnętrznych podyktowany jest ich rodzajem (natynkowe, podtynkowe), dodatkowymi wzmocnieniami, sterowaniem niemechanicznym, wbudowanymi czujnikami itp. Jeśli weźmiemy pod uwagę te wszystkie czynniki, cena rolet zewnętrznych nie wydaje się aż tak wysoka. Jednak jeśli koszt gra główną rolę w podejmowaniu decyzji, to cena rolet zewnętrznych skutecznie odsunie potencjalnego Klienta w stronę rolet wewnętrznych 🙂 

Przejdźmy do najważniejszego pytania: jakie rolety na okna wybrać do nowego, energooszczędne domu – zewnętrzne czy wewnętrzne? Podstawowa różnica między roletami wewnętrznymi (żaluzjami drewnianymi, żaluzjami pionowymi, tzw. verticale, roletami dzień/noc, plisami, moskitierami, roletami rzymskimi, fotoroletami) a zewnętrznymi (naokiennymi, natynkowymi, podtynkowymi, RKS) wynika oczywiście z ich montażu. Pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – montujemy od wewnątrz – na ścianie, suficie czy ramie okiennej. Drugie z kolei są przytwierdzane do stolarki okiennej (zarówno PCV, jak i aluminium), instalowane w otworze okiennym lub elewacji. Nie sposób jednak wymienić wszystkich różnic pomiędzy osłonami zewnętrznymi a wewnętrznymi. Musielibyśmy wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i aspekty praktyczne. Najważniejsza jednak – naszym zdaniem – jest funkcjonalność, więc to na niej się skupimy.

rolety zewnętrzne koszt cena

Nie sposób jednak wymienić wszystkich różnic pomiędzy osłonami zewnętrznymi a wewnętrznymi. Musielibyśmy wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i aspekty praktyczne. Najważniejsza jednak – naszym zdaniem – jest funkcjonalność, więc to na niej się skupimy.

Rolety zewnętrzne – funkcje

Rolety zewnętrzne to rewelacyjna ochrona przed nadmiernym oświetleniem domu. Jest to szczególnie ważne w letnie dni, gdy mamy ochotę położyć się spać w ciągu dnia albo obejrzeć film, a słońce uporczywie zagląda w ekran komputera czy telewizora. Ponadto, osłona zewnętrzna ogranicza również dostęp promieni UV do wnętrza, przez co elementy wyposażenia domu, w tym także same okna (nienarażone na działanie również innych czynników atmosferycznych), mają szansę zachować swoje pierwotne kolory i właściwości na dłużej.

rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to również spektakularna ochrona przed nagrzewaniem wnętrz. Sprawiają, że latem w domu jest chłodniej, a zimą cieplej. Regulują temperaturę w budynku, zapewniają lepszą termoizolację i mają duży wpływ na obniżone rachunki za ogrzewanie.

Osłony zewnętrzne stanowią również wybitną barierę antywłamaniową, przez co znacząco wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców domu. Ze względu na swoją maksymalną szczelność, zapewniają poczucie prywatności i intymności.

Jest jeszcze jedna cecha rolet zewnętrznych, o których absolutnie trzeba wspomnieć – izolacja akustyczna. Osłony te bowiem znacząco obniżają poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz – nawet o blisko 20 decybeli. Jest to szczególnie ważne w budynkach położonych na obszarach o natężonym ruchu (drogach obwodowych czy przejazdach kolejowych).

rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne – cechy

Rolety wewnętrzne zapewniają komfort i estetyczność. Dobieramy je głównie pod kątem stylu wystroju wnętrz, kolorystyki oraz oczywiście funkcji danego pomieszczenia. O ile rolety zewnętrzne wybieramy ze względu na funkcję ochronną, o tyle rolety wewnętrzne są rozwiązaniem bardziej estetycznym – alternatywą dla firan czy zasłon, dużo tańszą i prostszą w montażu. Można je przenieść bądź wymienić w dowolnym momencie (mocowanie rolet zewnętrznych lepiej planować na etapie projektowania domu).

rolety zewnętrzne czy wewnętrzne

Co prawda, rolety wewnętrzne nie zapewniają aż tak maksymalnej ochrony świetlnej i termicznej jak rolety zewnętrzne, aczkolwiek nie każdy dom tego potrzebuje. Jeśli mieszkamy np. w okolicy drzew, które dają naturalny cień, nasz dom nie jest narażony na nadmierne przegrzanie. Wówczas warto zwrócić uwagę np. na rolety rzymskie albo dzień/noc, dzięki którym możemy regulować ilość wpadającego do wnętrza światła, a nasz dom zyska na elegancji i szyku.

Które rolety wybrać do swojego domu?

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne – jak zawsze opinie są podzielone 🙂 Dobierając rolety do swojego domu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, które się w nim sprawdzą, spełnią nasze potrzeby i oczekiwania. Jeśli mają być elementem dekoracji, warto postawić na rolety wewnętrzne. Jeśli jednak zależy nam bardziej na ich funkcji ochronnej czy antywłamaniowej, możliwościach wyposażenia w moskitiery czy automatyczny system otwierania/zamykania, wtedy nie ma lepszego wyboru niż rolety zewnętrzne.

jakie wybrać rolety do domu

Prawdą jest, że niezależnie od tego, który rodzaj rolet wybierzemy, będą one wspaniałym dopełnieniem domu i doskonałą alternatywą dla przyciężkich firan/zasłon. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, wspaniale wzbogacą wnętrze i nadadzą mu wyrazu. Niezwykle łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, chroniące przed nadmierną ilością promieni słonecznych, zaciemniające (bardziej lub mniej) pomieszczenie – podnoszą komfort życia i zwiększają poczucie intymności i ciepła we własnym domu.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem na temat ultranowoczesnej technologii Abakus, która pozwala na zdalne otwieranie drzwi i okien w Twoim inteligentnym domu.

inne z tej kategorii