Blog

608 ton dwutlenku węgla to naprawdę dużo. Zwłaszcza gdy ma trafić do atmosfery i ją zanieczyścić. I właśnie o tyle udało nam się ograniczyć emisję CO2 przez recykling PCV. W 2021 roku do ponownego przetworzenia przekazaliśmy ponad 300 ton odpadów z tworzywa.

ekologia, recykling, dbamy o środowisko, czyste powietrze

Nie ma planety B. Nie ma wyjścia awaryjnego. Dlatego troska o środowisko naturalne to dziś obowiązek. Nie zamierzamy się przed nim uchylać. Wręcz przeciwnie. W ubiegłym roku, po raz kolejny przekazaliśmy do recyklingu odpady powstałe w trakcie produkcji naszych okien.

Niedające się już wykorzystać profile – dokładnie 304 tony – trafiły do naszego partnera – firmy Metal-Plast, która zajęła się ich przetworzeniem. W efekcie powstał recyklat, z którego powstaną nowe produkty. W tym wypadku – specjalne listwy podparapetowe, które zabezpieczają ościeżnice podczas transportu, a już po zamontowaniu okien – niwelują przemarzanie w tej strefie.

recykling PCV, ekologia, ograniczenie emisji CO2
Odpady PCV przekazujemy firmie Metal-Plast, która zajmuje się ich przetworzeniem.

Okna z recyklingu – równie dobre, a nawet lepsze

Z recyklatu, czyli tworzywa już przetworzonego, mogą być produkowane również profile zupełnie nowych okien. Co ważne, taka stolarka charakteryzuje się takimi samymi parametrami, jak ta z tworzywa dziewiczego. Nie ustępuje im ani na krok – jest równie wytrzymała i trwała. Okna z PCV z recyklingu są nawet lepsze – bo bardziej ekologiczne.

Jedyna różnica to wybarwienie profilu. PCV produkowane z recyklatu jest lekko szare, nie białe. Ale co ważne, to i tak nie ma znaczenia, gdyż tworzywo te stosowane jest wewnątrz profilu. W żadnym miejscu nie widać go więc z zewnątrz.

Zobacz: Tak powstają nasze okna.

recykling PCV, ekologia, ograniczenie emisji CO2

Czyste powietrze – cel najważniejszy

Recykling tworzywa pozwala nie tylko zmniejszyć produkcję dziewiczego materiału. Ponadto przekłada się na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne – zwłaszcza zanieczyszczenia atmosfery.

Szacuje się, że przetworzenie jednej tony PCV pozwala zredukować emisję szkodliwego CO2 aż o 2 tony. A to bezpośrednio przekłada się na jakość powietrza i stan środowiska, w którym żyjemy.

Zobacz: Tak działa jeden z największych parków maszynowych w Europie.

Zobacz: Program Czyste Powietrze.

inne z tej kategorii