• Blog

  >

 • Program Czyste Powietrze 2023 – zobacz jakie zasady obowiązują w tym roku

Blog

Otrzymanie dotacji na wymianę okien i drzwi na bardziej energooszczędne jeszcze nigdy nie było tak proste. W ramach Programu Czyste Powietrze 2023 można otrzymać nawet 40 tysięcy złotych dofinansowania. Dystrybutorzy w całym kraju przechodzą specjalne szkolenia, by pomóc klientom i inwestorom wypełnić stosowne dokumenty. I by maksymalnie wykorzystać wsparcie działań termomodernizacyjnych.

Czy wiecie, że ponad 80 proc. osób wymieniających w ubiegłym roku okna i drzwi nie skorzystało z żadnej dotacji na ten cel? Mimo że mogło. Jak wynika z najnowszych badań wykonanych przez Centrum Analiz Branżowych na zlecenie Koalicji Termomodernizacji aż 56 proc. inwestorów, którzy w ub. roku wymienili okna, w ogóle nie starali się o dotację na ten cel. Zapytani o powód stwierdzili, że nie wiedzieli, że mogą. Część z nich nie słyszała nawet o Programie Czyste Powietrze, mimo że ten funkcjonuje od kilku lat. Ostatecznie z dotacji skorzystało zaledwie 13 procent inwestorów.

Tymczasem wymiana okien z dofinansowaniem w 2023 roku jest prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zwłaszcza że producenci stolarki okiennej, w tym oczywiście i Abakus Okna, przystępują do Koalicji Termomodernizacji. Jej celem jest dostarczenie dystrybutorom odpowiednich informacji, aby pomóc inwestorom w dopełnieniu formalności.

No dobrze, tylko jakie możliwości oferuje Program Czyste Powietrze 2023?

abakus czyste powietrze 2023, czyste powietrze 2023, dotacje na okna, dofinansowanie do wymiany okien, wymiana okien,

Oto najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono w Programie Czyste Powietrze 2023

Jak sama nazwa wskazuje, celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zminimalizowanie emisji CO2. Drogą do tego ma być poprawa efektywności energetycznej budynku. Innymi słowy, im domy – ściany, dachy i stolarka okienna i drzwiowa będą cieplejsze, tym mniej energii będzie potrzebne. Mniej trzeba będzie spalić paliw do zapewnienia komfortu termicznego i mniejsza będzie emisja gazów cieplarnianych przy okazji.

Podobnie jak w latach ubiegłych, z dotacji skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego (mieszkalnego). A także – co ważne, właściciele i współwłaściciele lokalu mieszkalnego wyodrębnionego w budynku jednorodzinnym (z oddzielną księgą wieczystą). Nie mogą natomiast dotacji otrzymać właściciele domów nowych i dopiero budujących się.

Na marginesie dodamy, że w Abakus wprowadziliśmy wiele działań mających na celu ograniczenie emisji CO2.

 • Nasz zautomatyzowany, sterowany komputerowo magazyn wysokiego składowania do minimum ogranicza zużycie energii.
 • Odpowiednio zaprojektowany system wentylacji pozwala nam na rekuperację. Wykorzystujemy gruntową pompę ciepła i ciepło maszyn do ogrzania hal, a latem rozprowadzamy chłodne powietrze, by zapewnić komfort pracy załogi.
 • Stawiamy też na recyklingi kompresję odpadów, by to, czego nie da się przetworzyć, zajmowało jak najmniej przestrzeni podczas wywozu.

Program Czyste Powietrze 2023 zmiany – jakie inwestycje obejmuje

O dotację można się ubiegać, gdy inwestycja jest w trakcie realizacji i gdy została zakończona. Warunkiem jest dotrzymanie terminów i parametrów stolarki. Inwestycja nie mogła zostać rozpoczęta wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. A okna i drzwi muszą spełniać aktualne warunki techniczne.

Obecne normy dla stolarki to maksymalnie:

 • okna zewnętrzne – Uw = 0,90 W/(m2K)
 • drzwi zewnętrzne – Uw = 1,3 W/(m2K)

Co ważne okna Abakus – na przykład bluENERGY i bluSYNEGO, a także drzwi zewnętrzne, wymogi te spełniają z nawiązką.

Od ubiegłego roku istnieje ponadto możliwość prefinansowania inwestycji. Można więc ubiegać się o dotację na wymianę okien, którą dopiero planujemy. Więcej na temat możliwości prefinansowania możecie przeczytać tutaj: Prefinansowanie

Program oferuje również wsparcie tym inwestorom, którzy za termomodernizację chcą zapłacić, wspierając się kredytem. Opcja dofinansowania w formie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego obowiązuje od połowy 2021 roku. Do programu przystąpiły następujące banki: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska.

Co ważne, w ramach Programu Czyste Powietrze 2023 można również ubiegać się o ulgę od podatku. Ulga dotyczy wydatków na modernizacje rozpoczęte po roku 2019. Oczywiście takie, które poprawiają energooszczędność budynków. Podobnie jak w 2022 roku, tak i obecnie w PIT można odliczyć kwotę do 53 tys. zł.

abakus czyste powietrze 2023, czyste powietrze 2023, dotacje na okna, dofinansowanie do wymiany okien, wymiana okien,

Program Czyste Powietrze – progi dochodowe i 3 poziomy dofinansowania

Wysokość ewentualnego dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze uzależniona jest:

 • od skali inwestycji,
 • od dochodu beneficjanta lub całego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jego członków.

Program przewiduje trzy poziomy:

 • w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania – gdy dochody są najniższe, możemy liczyć na dotację w wysokości nawet do 40 000 zł.
 • w poziomach podwyższonym i podstawowym, gdy dochód jest wyższy, kwoty są niższe i wynoszą odpowiednio 25 000 i 13 000 zł.

Poza tym w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania można uzyskać do 100% dotacji na wymianę stolarki. W pozostałych przypadkach do 70% i 40% wartości. Co ważne jednak — nie więcej niż kwoty maksymalne wskazane powyżej.

Zobacz też: Szczegółowe zasady i odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z Programem Czyste Powietrze 2023.

Do ściągnięcia: Wzór wniosku o dofinansowanie w ramach Czyste Powietrze. (dostępny po zalogowaniu)

inne z tej kategorii