Blog

Poszerzamy horyzonty: Okna z ruchomym słupkiem
2018-03-01

Kochasz otwarte przestrzenie? Męczy Cię mała ilość światła w pomieszczeniach? Potrzebujesz maksymalnie szczelnej stolarki, która…

Kochasz otwarte przestrzenie? Męczy Cię mała ilość światła w pomieszczeniach? Potrzebujesz maksymalnie szczelnej stolarki, która nie przesłoni Ci widoku? Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, zapraszamy do lektury 😉

okno bez słupka stałego, okno z ruchomym słupkiem, nowoczesne okna, okna abakus

Przeczytaj też: Uszczelki do okien plastikowych, dlaczego są tak ważne?

 

Jak to jest z tym ruchomym słupkiem?

Okna z ruchomym słupkiem to właściwie stały element ofert producentów. Ich konstrukcja polega na umieszczeniu dwóch ruchomych skrzydeł w jednej ramie, tak aby możliwe było ich jednoczesne otwarcie. W ten sposób nic nie jest w stanie przesłonić nam widoku (no chyba że dawno nie myliśmy szyb 😉 ). Idea świetna, alew praktyce posiada jednak wady, które zniechęcają do zakupu okien tego typu. Najpoważniejszą z nich jest masywna i nieprzyjazna rama środkowa – czyli właśnie słupek ruchomy. Kiedy oba skrzydła są otwarte jesteśmy zachwyceni efektem, ale po zamknięciu okazuje się, że światło gdzieś uciekło z pomieszczenia.

Zmiana proporcji = zmiana widoku

Rozwiązaniem zagadki okazała się przełomowa konstrukcja okna bluVISIO, która pozwala na zachowanie światła przy jednoczesnym pełnym widoku.  Słupek ruchomy został tutaj zwężony do grubości jedynie 14 centymetrów, bo tylko tyle wynosi szerokość konstrukcji w środkowej części okna. W przyrodzie nic nie ginie, a zatem na miejsce „odchudzonej” konstrukcji pozostało już tylko zamontować większe przeszklenie, które zapewnia maksymalną ilość światła. Et voila! 😉

Licz i oszczędzaj

Umiarkowany klimat środkowoeuropejski jest bardzo wymagający dla stolarki, dlatego warto już wcześniej zastanowić się nad zyskami, które zapewni wybór produktu o nieskazitelnej jakości. Raz poniesiony wydatek w postaci okien będzie w ogromnej mierze  kształtował budżet domu przez kolejne lata. Okno VISIO posiada dodatkową uszczelkę „środkową”, która daje użytkownikom gwarancję niskiej przepuszczalności cieplnej, która w tym wypadku wynosi Uw=0,74 W/m2K (współczynnik przenikania ciepła dla całego okna). To właśnie ta wartość jest często decydującym argumentem przy zakupie okien – od niej zależy realna oszczędność.

Coś dla estetów

Pełny widok to jednak nie wszystko – do pełni szczęścia przydałoby się jeszcze, aby samo okno cieszyło wyglądem. Czy nowoczesne i energoszczędne okno może być także ozdobą domu? Okazuje się, że tak! 😀 Smukła konstrukcja VISIO prezentuje się świetnie nawet kiedy okno jest zamknięte. Co więcej, po otwarciu obu skrzydeł nie zobaczymy żadnych wystających elementów, które potrafią być na tyle nieestetyczne, co problematyczne (ryzyko otarć i uleganie awariom). Wisienką na torcie jest zespół uszczelek, zapewniających ciepło i ciszę w pomieszczeniu. Czego można chcieć więcej? Może jeszcze tylko widoku na egzotyczną plażę…

okno bez słupka stałego, okno z ruchomym słupkiem, nowoczesne okna, okna abakus

Przeczytaj też: Jakie okna PCV wybrać?

inne z tej kategorii