Blog

Przez nieszczelne okna może uciec nawet 20-30 procent ciepła. Dlatego ich wymiana na energooszczędną i nowoczesną stolarkę jest niezbędna, jeśli chcemy zapewnić sobie komfort termiczny i nie wydać fortuny na ogrzanie domu. Ale co jeśli nie stać nas w tej chwili na zakup nowych okien i remont? Rozwiązaniem może być dofinansowanie do wymiany okien i drzwi w ramach programu Czyste Powietrze 3.0. Na wymianę stolarki można otrzymać nawet 40 tysięcy złotych. A my wiemy, co należy zrobić, by tę dotację otrzymać!

Wymiana okien budzi obawy większości inwestorów. I to z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z nią remont. A jak wiadomo, nie jest to najprzyjemniejszy projekt. Poza tym wymiana stolarki oznacza wydatek konkretnej kwoty. Zwłaszcza gdy chcemy kupić okna naprawdę energooszczędne, niezawodne i bezpieczne. Tymczasem dzięki programowi Czyste Powietrze 3.0. koszty inwestycji możemy zredukować. W niektórych przypadkach nawet do zera.

Jak zdobyć dofinansowanie do wymiany okien i drzwi 2023?

Program Czyste Powietrze jeszcze do niedawna nie cieszył się dobrą sławą. W ostatnich latach wykorzystanie środków, jakie oferował, nie było zbyt wysokie. Teraz może się to zmienić! Dlaczego? Z dwóch powodów.

Po pierwsze od początku roku obowiązują nowe, korzystniejsze i zdecydowanie prostsze zasady Programu Czyste Powietrze 3.0. Po drugie, inwestorzy, ubiegając się o dotację, mogą teraz korzystać z pomocy dystrybutorów i producentów stolarki okiennej.

To w tym celu na początku 2023 roku powstała Koalicja Termomodernizacji. W ramach tego projektu organizowanego przez Forum Branżowe, producenci i dystrybutorzy okien z całej Polski poznawali obecnie obowiązujące przepisy i zasady przyznawania dotacji w ramach Czystego Powietrza. Mało tego. Uczyli się jak pomóc inwestorom przygotować odpowiednie dokumenty. Jak wypełnić wniosek i przede wszystkim jak obliczyć wysokość dofinansowania i najkorzystniejszą jego formę.

Dofinansowanie do wymiany okien, dofinansowanie do wymiany okien i drzwi, dofinansowanie do wymiany 2023, dotacja na okna, dofinansowanie na wymianę okien, Czyste Powietrze, program czyste powietrze
Podsumowanie pierwszego półrocza działania Koalicji Termomodernizacji

Koalicja Termomodernizacji – co udało się zrobić w 2023 roku?

Koalicja działa już pół roku. W tym czasie udało się przeszkolić online blisko 1600 osób. Z tej grupy niemal 800 osób zostało certyfikowanymi doradcami ds. dotacji. Potwierdzili swoją wiedzę i umiejętności podczas egzaminu praktycznego.

W rezultacie, statystycznie, w każdym powiecie działa dziś dwóch doradców ds. dotacji. A wśród nich – oczywiście znajdują się dystrybutorzy i partnerzy firmy Abakus.

Co to oznacza? Przede wszystkim, dzięki Koalicji inwestorzy, którzy planują wymianę okien na energooszczędne, mogą liczyć na rzetelne doradztwo. Nasi dystrybutorzy naprawdę wiedzą, jak ubiegać się o środki i kto ma na nią szansę. Poza tym doradcy mogą przejąć na siebie trudności w przygotowaniu wniosku, a następnie również jego rozliczeniu.

Dofinansowanie do wymiany okien, dofinansowanie do wymiany okien i drzwi, dofinansowanie do wymiany 2023, dotacja na okna, dofinansowanie na wymianę okien, Czyste Powietrze, program czyste powietrze

Kto może dostać dofinansowanie do wymiany okien i drzwi 2023?

Ale wróćmy do kwestii zasadniczej. Dotacja na okna i ocieplenie domu – kto może się o nią ubiegać? W jakiej wysokości jest przyznawana i na jakich zasadach?

Pomoc mogą otrzymać właściciele lub współwłaściciele nieruchomości. Program przewiduje dofinansowanie na wymianę okien w domu jednorodzinnym, ale również dofinansowanie do wymiany okien w mieszkaniu, a nawet dofinansowanie do wymiany okien w kamiennicy. O ile mieszkania te stanowią lokale wyodrębnione z oddzielną księgą wieczystą. Co ważne zgoda na budowę lub zgłoszenie budowy budynku musi nosić datę wcześniejszą niż koniec 2013 roku

Najważniejszym kryterium, jakie ponadto jest brane pod uwagę, jest dochód wnioskodawcy i członków jego gospodarstwa domowego. To od tego zależy wysokość dotacji na okna i drzwi. W najkorzystniejszej opcji można otrzymać nawet zupełne pokrycie kosztów wymiany stolarki. 

Więcej o progach dochodowych i wysokości ewentualnej dotacji dowiecie się tutaj: Czyste Powietrze 3.0.

Jak się ubiegać o dotację na wymianę okien i drzwi?

Nic prostszego. Aby zacząć procedurę, wystarczy zgłosić się do wybranego dystrybutora Abakus. Mapę z danymi kontaktowymi znajdziecie w zakładce Sieć Sprzedaży, zaś listę certyfikowanych doradców Koalicji termomodernizacji znajdziecie tutaj: Dotacja na Okna.

Możecie też napisać lub zadzwonić do nas. Nasi doradcy na pewno Wam pomogą. 

telefon: +48 85 713 09 81

email: czystepowietrze@abakus-okna.com.pl 

inne z tej kategorii