Blog

Okno w łazience

Okno w łazience to poprawa cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, które w największej mierze narażone jest na wilgoć. Czy jednak posiadanie okna (a może okienka?) w łazience to zawsze dobry pomysł?

Okno w łazience nie każdy postrzega jako dobry pomysł. Tym bardziej że łazienka to szczególne miejsce w domu, które ma nam zapewnić poczucie intymności i prywatności. Czy umieszczenie w niej okna jest więc słusznym i zasadnym rozwiązaniem?

okno w łazience, okienko w łazience, naturalne światło w łazience, projekt okna w łazience, wietrzenie łazienki, piękna łazienka

Okno w łazience = światło w łazience

Odpowiednia ilość światła w domu jest niezwykle ważną kwestią. Zwłaszcza w łazience, w której wykonujemy różne zabiegi pielęgnacyjne czy makijaż. Dlatego coraz bardziej powszechne jest projektowanie w łazience okna, które daje dostęp do naturalnego światła. Funkcję tę spełni zarówno okno jednoskrzydłowe, jak i standardowe. Jednak ostatnio bardzo silnie zauważalny jest trend umieszczania okna, które zajmują całą ścianę, nawet drzwi tarasowych HS. Duże przeszklenia to więcej światła. A tam gdzie jest więcej światła słonecznego, siłą rzeczy jest również cieplej. Pomieszczenie ogrzewa się i staje się widne, przez co nie generujemy dodatkowych opłat na ogrzewanie i oświetlenie. Można więc pokusić się o konkluzję, że okno w łazience to oszczędne rozwiązanie, o które powinien zadbać każdy, kto lubi łączyć praktyczne z pożytecznym.

Okno w łazience = łatwiejsze wietrzenie łazienki

Kolejną niezwykle ważną kwestią, którą należy poruszyć, mówiąc o posiadaniu okna w łazience, jest zapewnienie wentylacji temu w największym stopniu narażonemu na wilgoć, pleśń i grzyby pomieszczeniu w domu. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w łazience, czasem nie wystarczy montaż i użycie wywietrzników. Tu z pomocą „przychodzi” okno, które w naturalny sposób przywróci doskonały przepływ powietrza w łazience i sprawi, że para lotna równomiernie się rozprowadzi. Regularne otwieranie okna to gwarancja dobrze wywietrzonego pomieszczenia, świeżości, czystości, lepszego samopoczucia i zdrowia.

okno w łazience, okienko w łazience, naturalne światło w łazience, projekt okna w łazience, wietrzenie łazienki, piękna łazienka, łazienka z oknem

Okno w łazience = intymność w łazience?

To jeden z najbardziej kontrowersyjnych aspektów posiadania okna w łazience, szczególnie okna wielkogabarytowego. Intymność, prywatność, odgrodzenie się od sąsiadów, nienarażanie na gapiów i podglądaczy – to kwestie, o które komponując projekt domu i łazienki, trzeba zadbać w pierwszej kolejności. Jednak warto mieć również świadomość – jak mawia Adaś Cisowski – na sposoby są sposoby 🙂 Wystarczy zamontować np. rolety rzymskie albo zainwestować w zespolone okna z osłoną przeciwsłoneczną/ żaluzją (które ma również możliwość zamontowania wentylacji hybrydowej!). Naszym zdaniem jest to absolutnie idealne rozwiązanie do współczesnych domów, które pokocha każdy.

Piękna łazienka

Łazienka to pomieszczenie, w którym w dużym stopniu dbamy o estetykę i styl. To w niej bowiem zażywamy kąpiel (albo bierzemy prysznic), relaksujemy się, odpoczywamy po całym dniu, zrzucamy z siebie emocje i przygotowujemy ciało i umysł do snu, a nazajutrz do kolejnych przygód życia 🙂 Dlatego tak ważne jest, aby poza oczywistym wymiarem praktycznym łazienka była komfortowa, zadbana i elegancka – aby łazienka była piękna. Tej ekstrawagancji może w naturalny sposób dodać jej okno – niezwykle wdzięczny element designu, który wprowadza pomieszczenie łazienki w inny wymiar stylu i optyki.

Bajka tworzy się już tam, gdzie łazienkowe okna pozwalają usłyszeć szumiące jabłonie albo spojrzeć w rozgwieżdżone niebo… 😉 Polecamy!

Więcej o ciekawych rozwiązaniach dla domu można znaleźć w naszych pomysłach na wnętrze.

inne z tej kategorii