Blog

Okna typu FIX – wady i zalety okien nieotwieranych
2020-09-22

Z witryn sklepowych wprost na salony. Oto przewodnik po oknach typu FIX – oknach nieotwieranych, nazywanych również stałymi.

Na okna typu FIX, tzw. okna nieotwierane, decyduje się coraz więcej osób. Ich popularność związana jest z modą na wielkie przeszklenia i maksymalne doświetlenie domu, a wybór w dużej mierze podyktowany jest ceną. Co trzeba wiedzieć o nieotwieranych oknach typu FIX? Czy okna muszą się otwierać, aby być funkcjonalne? Jakie są wady i zalety okien FIX?

duże okna nieotwierane, duże okna  w domu, duże okna w sypialni, okna nieotwierane, okna nieotwierane fix, okna typu fix,
Źródło: Pinterest.com

Czym są okna typu FIX?

Okna typu FIX to okna stałe nieotwierane, pozbawione między innymi okuć oraz klamek. Możemy je podzielić na dwa typy: szklone w skrzydle lub szklone w ramie. Ten drugi typ FIX-ów cieszy się znacznie większą popularnością. Pozwala na uzyskanie dużych, panoramicznych przeszkleń. Do niedawna sprawdzał się głównie w roli witryn sklepowych. Dziś okna nieotwierane można bardzo często dostrzec w nowoczesnych konstrukcjach domów, jako część większego systemu okiennego -– „uzupełnienie” dużych, standardowych przeszkleń otwieranych, okien tarasowych i balkonowych. Nimi bowiem możemy wyjść na taras, balkon czy do ogrodu, podczas gdy FIX-y pozostaną nieruchome (sprawdź również, czy warto inwestować w systemy przesuwne w domu).

duże okna nieotwierane, duże okna  w domu, duże okna w salonie, okna nieotwierane, cena, okna nieotwierane fix, okna typu fix,
Źródło: Pinterest.com

Gdzie najczęściej montuje się okna nieotwierane?

Okna typu FIX powinny być montowane w pomieszczeniach dobrze wentylowanych albo w takich, w których działa wentylacja mechaniczna. Najczęściej montuje się je w salonach, aby mieć nieograniczony widok na piękno krajobrazu, ogrodu, natury. Wiele osób decyduje się na montaż okien FIX również w dużej kuchni czy jadalni. Przyjemnie przygotowuje się lub spożywa posiłki, mogąc jednocześnie obserwować radośnie bawiące się dzieci w ogrodzie, rozkosznie rozleniwione koty na tarasie albo psy puszczające się w szaleńczy bieg w tę i z powrotem po posesji.

duże okna nieotwierane, duże okna  w domu, duże okna w salonie, okna nieotwierane, cena, okna nieotwierane fix, okna typu fix,

Zalety okien typu FIX

Okna nieotwierane nie są ograniczone masą szklenia czy wytrzymałością okuć. Dają więc możliwość uzyskania pięknych, panoramicznych przeszkleń, które zapewniają cudowne widoki na naturalny krajobraz. Są również zaproszeniem jeszcze większej ilości naturalnego światła do wnętrza. Nie tylko wygląda to pięknie, ale i zmniejsza koszty energii związane z doświetleniem domu.

Dzięki oknom typu FIX możemy również podkreślić nowoczesną bryłę budynku, optycznie powiększyć pomieszczenia, które zdobią, i „otworzyć” je na taras czy ogród. Faktyczna niemożność otwarcia okien typu FIX jest również zaletą. Projektując wnętrze, nie musimy zostawiać miejsca, które umożliwi pełne otwarcie skrzydła. Daje nam to ciekawe możliwości aranżacyjne.

duże okna nieotwierane, duże okna  w domu, duże okna w salonie, okna nieotwierane, cena, okna nieotwierane fix, okna typu fix,

Niewątpliwie największą zaletą okien nieotwieranych jest ich cena. Mogą być one nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż okna standardowe o podobnych wymiarach. W przypadku inwestycji o większej liczbie okien będzie miało to ogromny wpływ na naszą decyzję zakupową. Wybór okien typu FIX pozwala na uzyskanie dużych przeszkleń znacznie niższym kosztem.

Pozbawione wielu elementów, okna typu FIX są także mniej awaryjne, nie wymagają tak kompleksowej regulacji ani konserwacji jak okna standardowe, trudniej je otworzyć z wykorzystaniem prostych narzędzi (a więc są bardziej odporne na włamanie) oraz wykluczają ryzyko otwarcia przez małe dzieci. Wykazują też lepsze parametry szczelności, w porównaniu z oknami standardowymi.

duże okna nieotwierane, duże okna  w domu, duże okna w sypialni, okna nieotwierane, cena, okna nieotwierane fix, okna typu fix,
Źródło: Pinterest.com

Wady okien FIX

W przypadku okien nieotwieranych możemy wymienić dwie główne wady. Pierwszą jest brak możliwości wietrzenia za ich pomocą pomieszczenia, w którym są zamontowane. Dlatego okna typu FIX stanowią zwykle część większego systemu okiennego, które można otworzyć albo uchylić. Problem wydaje się wówczas minimalizować.

Drugą kwestią jest utrzymanie czystości. Choć okna FIX są dość łatwe w pielęgnacji, mimo wszystko takowej wymagają. I to z obu stron. Najlepiej więc montować je na parterze albo przy balkonach, aby mieć do nich swobodny dostęp. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób konieczności wzywania profesjonalnej ekipy myjącej okna, a oszczędności zostaną w naszym portfelu.

inne z tej kategorii