Okna pasywne – co to znaczy?

Jest sporo technik i produktów, które pozwalają zbudować ekonomiczny, inteligentny dom. Jednym z nich są okna pasywne – obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie okna na rynku. O rewolucji technologicznej w kontekście okien pasywnych pisaliśmy już na blogu>>. Dziś wskazujemy parametry okien pasywnych zgodnie z wytycznymi z fabryk oraz inteligentne rozwiązania producentów okien.

okna pasywne
Zdjęcie autorstwa Binyamina Mellisha

Czym jest okno pasywne?

Okno pasywne spełnia wymogi budownictwa pasywnego, czyli takiego, które dzięki wysokiej izolacyjności termicznej może być ogrzewane przez źródła ciepła, niewymagające od nas nakładu finansowego. Co to za źródła? Promieniowanie słoneczne, a także ciepło wydzielane przez nas samych i rozmaite urządzenia domowe. A zatem: głównym zadaniem okien pasywnych jest zapewnienie wysokiej szczelności budynku, ale także uniemożliwienie powstawania mostków termicznych – miejsc łączenia różnych elementów, z których zbudowany jest dom, a przez które ucieka najwięcej ciepła.

okna pasywne

Jak mierzy się energooszczędność okna?

W budownictwie izolacyjność cieplną miejsc nazywanych przegrodami, czyli drzwi, okien, ścian oraz dachów, określa się współczynnikiem U, a wyraża się go w jednostkach W/m2K. To nic innego, jak ilość ciepła, która w ciągu jednej godziny przenika przez metr kwadratowy przegrody przy założeniu, że różnica temperatur wewnątrz domu i na zewnątrz wynosi jeden stopień. W przypadku okien dodajemy indeks w (z ang. window) i otrzymujemy współczynnik Uw. Jego wartość sprawdza się poprzez specjalistyczne badania laboratoryjne. Im niższa, tym lepszy produkt. Czyli w tym wypadku mniej znaczy więcej.

Jakie parametry powinno mieć okno pasywne? 

Za okna energooszczędne, czyli takie, które powinny przynieść nam oszczędności, uznaje się te, których współczynnik przenikania ciepła wynosi mniej niż 1 W/m2K. Jednak okno pasywne to mercedes wśród okien energooszczędnych i tu poprzeczka ustawiona jest jeszcze wyżej. Przyjmuje się, że całkowity Uw dla takiego okna nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K.

okna bluenergyJak wyglądają okna pasywne?

Cechami okna pasywnego są: szyba zespolona, czyli taka z potrójnym oszkleniem, oraz przestrzeniami między poszczególnymi szybami wypełnionymi szlachetnym gazem (w przypadku okien BluEnergy będzie to argon) i oszkleniem pokrytym powłoką niskoemisyjną. Izolacyjność cieplna przeszklenia powinna osiągać nie więcej niż Ug=0,7 W/m2K. Istotne jest także, by ramka międzyszybowa wykonana była z tworzywa sztucznego, a nie aluminium – nie tworzy wówczas pozbawiającego nas ciepła mostka termicznego.

Nie wierz na słowo, sprawdź parametry

Podobnie jak warto czytać składy tego, co zjadamy, ulotki leków, którymi się leczymy, oraz wiedzieć, że plac zabaw, na którym bawią się nasze dzieci, jest bezpieczny – warto także zagłębiać się w dokumenty świadczące o tym, że budujemy z najlepszych materiałów. Krótko mówiąc, warto sprawdzać, czy to, co mówi na temat swojego produktu jego twórca, nie jest efektem jego bujnej wyobraźni. Tylko fachowe badania sprawdzają, czy okno spełnia wyśrubowane wymagania konstrukcyjne, pozwalające jednocześnie zatrzymać ciepło w budynku i wpuszczać je do pomieszczeń (w przypadku działania promieni słonecznych). Sprawdź parametry okien BluEnergy które prezentujemy na naszej stronie>>.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.