Blog

Okrągłe, trójkątne, trapezowate, a może z łukami? Okna wcale nie muszą być prostokątne lub kwadratowe. Jeśli marzy wam się nietuzinkowy dom, okna nietypowe i o nietypowych kształtach będą do niego pasować idealnie. Zobaczcie sami jakie opcje macie do wyboru. Co oferuje nowoczesna stolarka w oryginalnych formach? Czym różni się od tej standardowej? I w jakich inwestycjach sprawdzi się najlepiej?

Okna nietypowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Sięgają po nie topowi architekci i projektanci, którzy nie lubią powielać schematów. Pytają o nie też inwestorzy, którzy marzą o domu wyróżniającym się w sąsiedztwie. Stolarka w niestandardowej formie perfekcyjnie pasuje do nowoczesnego budownictwa, ale i amatorzy klasyki znajdą dla niej doskonałe zastosowanie.

okna nietypowe, okna trójkątne, dziwne okna, oryginalne okna, oryginalne kształty stolarki, oryginalna stolarka

Gdzie okna nietypowe będą wyglądać najlepiej?

Możliwości jest mnóstwo! W budynkach nowoczesnych okrągłe okna z powodzeniem montowane są na klatkach schodowych, gdzie stanowią dekoracyjne źródła światła. Świetnie wyglądają też w łazienkach – zwłaszcza tych aranżowanych w stylu marynistycznym, a także w radosnych pokojach dziecięcych. Sprawdzają się również w przestrzeniach dziennych np. w jadalniach.

Okna trapezowate z kolei stosowane są często pod samym sufitem, gdzie stanowią dodatkowe doświetlenie pomieszczeń. Znakomicie wyglądają zwłaszcza w salonach i sypialniach o wysokich stropach. Podobnie jak okna trójkątne są też chętnie montowane na poddaszach. Tu pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń ściany pod spadkiem dachu i wpuścić jeszcze więcej naturalnego światła.

okna nietypowe, okna o nietypowych kształtach, okna łukowe, okna wygięte, drzwi balkonowe, drzwi tarasowe, oryginalne okna, dziwne okna,

Co z budownictwem klasycznym? I tu okna o niestandardowych kształtach znajdują zastosowanie. Architekci szczególnie chętnie proponują te finezyjnie wygięte. Okna łukowe montuje się w lukarnach np. efektownym „bawolim oku”. Często pojawiają się też w gankach i w strefach wejściowych do domu. Niekiedy wszystkie okna i drzwi w domu mają łukowato wygiętą górną krawędź.

Zobacz: najchętniej wybierane kolory okien w 2021

okna nietypowe, okna o nietypowych kształtach, okna okrągłe, okna koło, oryginalne okna, dziwne okna,

Okna nietypowe – co z funkcjonalnością?

Co ważne, stolarka proponowana w nietypowych kształtach, pod względem energooszczędności w zasadzie niczym się nie różni od okien typowych – jest tak samo ciepła i trwała. W tej kwestii zasadniczą rolę pełni bowiem wielkość okna oraz rodzaj zastosowanych profili i pakietu szklanego. Oczywiście nie bez znaczenia jest też jakość rozwiązań dodatkowych np. uszczelek, a także – poprawność i staranność montażu.

Warto wiedzieć, że i w przypadku okien prostokątnych, i tych nietypowych, ABAKUS bazuje na takich samych profilach marek Salamander i Rehau.

okna nietypowe, okna o nietypowych kształtach, okna okrągłe, okna łukowe, oryginalne oka, dziwne okna,

Z drugiej strony warto pamiętać, że nietypowe kształty okien oznaczają też pewne ograniczenia związane z funkcjonalnością – zwłaszcza z otwieraniem. Niektórych nie sposób stworzyć w wersji rozwiernej. Dobrym przykładem są okna trójkątne (o ostrych kątach). Inne z kolei np. okna okrągłe można jedynie uchylić. Niekiedy wyjściem z sytuacji jest podzielenie skrzydeł na dwa półkola – wówczas montaż okuć jest prostszy, a skrzydła da się również otwierać. Jeszcze inną alternatywą jest stolarka w wersji nieotwieranej – typu fix. W tym przypadku paleta kształtów i form stolarki jest najszersza.

Zobacz też: To się opłaca – wymiana okien to czysta oszczędność
Zobacz też: Montaż okuć – tak robimy to w Abakus

inne z tej kategorii