Blog

Okna narożne – efektowne rozwiązanie współczesnego domu

Jednym z ważniejszych trendów we współczesnej architekturze jest lekkość. Obserwujemy go przede wszystkim w przestrzeni…

Jednym z ważniejszych trendów we współczesnej architekturze jest lekkość. Obserwujemy go przede wszystkim w przestrzeni miejskiej – zdecydowana większość budynków, które powstają w ciągu ostatnich lat została odciążona optycznie i o ile tylko pozwalają na to warunki technologiczne – bazuje na szkle. Podobnie jest z projektami domów mieszkalnych. Wyraźnie widzimy, że i tutaj architekci coraz chętniej stawiają na przeszklenia. Jednym z mniej popularnych, ale bardzo efektownych rozwiązań, są  okna narożne.

okna narożne, nowoczesna kuchnia, jasne dodatki, światło w kuchni, kuchnia w stylu skandynawskim
Źródło: Francesca Tosolini, Unsplash

Wyjątkowy efekt wizualny

Okna narożne stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych z nas, którzy pragną, by projekt domu wyróżniała oryginalność. System ten nie jest popularny z dwóch przyczyn. Po pierwsze: ceny okien narożnych nie należą do niskich, po drugie: stanowią jedną ze świeższych nowinek na rynku okien. Dlatego, jeśli marzymy o realizacji nietuzinkowej i odbiegającej od przeciętnych projektów w sąsiedztwie, budynek z narożnym przeszkleniem bądź przeszkleniami może być dobrym rozwiązaniem. Krótko mówiąc: wybór takiego systemu to znakomity zabieg estetyczny – dom wyposażony w okna narożne wygląda nowocześnie, a cała bryła zyskuje na lekkości. Takie przeszklenia idealnie zagrają w budynku charakteryzującym się dominacją prostych linii i raczej minimalistyczną formą.

Narożne okna gwarantują wyjątkowy efekt wizualny również wewnątrz. Optycznie powiększają przestrzeń i dają wrażenie otwarcia pomieszczenia na taras lub ogród.

Widzicie to? My tak! Pokój dzienny, w którym drewniany parkiet płynnie przechodzi w zieloną murawę, sypialnia z naturalną „fototapetą” kwitnącej w ogrodzie magnolii, gabinet z kojącym widokiem na pobliski las, przestronna kuchnia z oknem w narożniku i własną uprawą ziół. Brzmi fantastycznie!

okna narożne, nowoczesna kuchnia, jasne dodatki, światło w kuchni, kuchnia w stylu skandynawskim
Źródło: Francesca Tosolini, Unsplash

Okna narożne – światło na wagę złota!

Czy wiecie, dlaczego Skandynawowie malują ściany i podłogi na biało, a także wybierają często jasne meble i dodatki? To proste – nasi północni sąsiedzi przez większą część roku cierpią na niedobór światła dziennego. Taki zabieg aranżacyjny ma za zadanie optycznie rozjaśnić domową przestrzeń. Nasze położenie geograficzne też nie oszczędza dni, w które tęsknimy za słońcem i jego dobroczynnym wpływem na nasze samopoczucie. Jasne aranżacje na pewno będą pomocne, ale bezkonkurencyjnym rozwiązaniem są duże przeszklenia, w tym okna narożne.  Fakt, iż pozwalają one światłu wpadać do wnętrza z dwóch stron, sprawia, że nie tylko jest go więcej, ale także możemy dłużej cieszyć się nim w ciągu naturalnej „wędrówki” słońca po niebie.

okna narożne, nowoczesna kuchnia, jasne dodatki, światło w kuchni, kuchnia w stylu skandynawskim
Zdjęcie autorstwa Marka McCammona

Z czym wiąże się wybór okien narożnych?

Okna narożne na pewno wymagają zaplanowania na wczesnym etapie projektowania budynku. W przeciwieństwie do wszelkich innych rozwiązań okiennych, taki system musi mieć odpowiednie warunki, by w pełni bezpiecznie cieszyć oko lekką, transparentną powierzchnią. Krótko mówiąc: przygotowanie nadproża lub wzmocnienie stropu może być nieodzowne.
Pamiętajmy też, że naturalną konsekwencją wyboru okna narożnego jest gorsza termoizolacja niż w przypadku tradycyjnej ściany. Nie bez znaczenia jest także intensywniejsze oddziaływanie czynników pogodowych, takich jak: silny wiatr, deszcz czy słońce. Powinniśmy zatem pilnie przyjrzeć się parametrom systemu okien, do którego kupna się przymierzamy. Im większa przestrzeń przeszklenia w naszym projekcie, tym bardziej powinien interesować nas współczynnik izolacyjności cieplnej produktu, którego wybór rozważamy. Im niższy, tym więcej ciepła pozostaje wewnątrz. Powinien być zatem możliwie najniższy.

okna narożne, nowoczesna kuchnia, jasne dodatki, światło w kuchni, kuchnia w stylu skandynawskim
Źródło: Pinterest: e-wystroj-wnetrz.pl

Rodzaje okien narożnych

Okna narożne różnią się wieloma cechami: budową, ruchomością i materiałem, z którego zostały wykonane. Jeśli chodzi o budowę, wyróżniamy takie, które łączą się ze sobą bezpośrednio (szyba do szyby), i takie, które spaja łącznik narożny, tzw.: słupek.

Ruchomość okna to nic innego, jak określenie możliwości otwierania go bądź brak takiej funkcji. Jeśli pomieszczenie posiada łatwy dostęp do świeżego powietrza za sprawą innych okien, przeszklenie narożne może z powodzeniem pozostać statyczne. Okna nieotwierane mają na pewno niższą cenę niż te ruchome, a także umożliwiają zaprojektowanie dużych przeszkleń bez konieczności dzielenia ich słupkiem. Jednak warto wiedzieć, że przeszklenia nieruchome mogą być trudniejsze do czyszczenia, szczególnie jeśli okno usytuowane jest na piętrze.

Ze względu na materiał, z którego wykonane są okna, dzielimy je z kolei na okna PCV oraz aluminiowe. Tu nasz wybór będzie bazował właściwie wyłącznie na indywidualnych kwestiach estetycznych, gdyż oba wymienione materiały są niezwykle trwałe i gwarantują równie dobre właściwości.

Na naszej stronie internetowej zawarliśmy obszerny opis o dostępnych wariantach okien i ich specyfikacji, nie tylko tych narożnych. Natomiast ciekawostki, nowości w trendach i funkcjonalności związanych z oknami opisujemy w artykułach w kategorii Okna, oczywiście na naszym blogu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

inne z tej kategorii