Blog

Drzwi balkonowe – ich rodzaj i rozmiar, zwłaszcza w budownictwie wielomieszkaniowym, często narzuca nam deweloper. Ale nie zawsze. Wówczas pojawia się pytanie jaki wariant stolarki balkonowej wybrać, by była estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna? Oto krótki przegląd dostępnych opcji. Zobaczcie jakie są plusy i minusy różnych okien i drzwi balkonowych.

drzwi balkonowe, okna balkonowe, drzwi na balkon, drzwi balkonowe z PVC, drzwi tarasowe, drzwi dwuskrzydłowe

Balkon, zwłaszcza w zabudowie miejskiej, może stanowić prawdziwą namiastkę tarasu albo ogrodu. Ale, aby korzystanie z niego było komfortowe, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi być bezpieczny. Tu kolosalną rolę pełni stabilna barierka i inne odpowiednie do sytuacji zabezpieczenia. Musi być też estetyczny. Tu panuje pełna dowolność, a pomysłów na aranżację jest tyle, ile samych balkonów. Zobaczcie: Pomysły i inspiracje na piękny balkon i taras

Trzeci warunek dotyczy dostępności. Co nam po balkonie, jeśli wyjście na niego jest niewygodne, albo trudno dostępne?

Jakie więc drzwi balkonowe wybrać, by były wygodne, niezawodne i mieściły się w naszym budżecie? Wariantów jest kilka. Warto je rozważyć w zależności od specyfiki budynku, naszych potrzeb i możliwości finansowych.

drzwi balkonowe, okna balkonowe, drzwi na balkon, drzwi balkonowe z PVC, drzwi tarasowe, drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe

Jednoskrzydłowe okna i drzwi balkonowe to opcja najczęściej wybierana przez projektantów i inwestorów. I tych indywidualnych, i kontraktowych. Bywa, że w jednym mieszkaniu lub domu takich drzwi jest kilka. Bywa nawet, że prowadząc na balkon francuski w niemal każdym pomieszczeniu zastępują tradycyjne okna. Sprawdzają się wtedy zarówno w salonie, jak i sypialni, gabinecie, a nawet i pokojach dziecięcych.

Jakie są zalety jednoskrzydłowych drzwi balkonowych? To rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Najczęściej wybierane są drzwi rozwierno-uchylne. Można je otworzyć, ustawić w pozycji mikrowentylacja lub uchylić. Dzięki temu możemy wywietrzyć pomieszczenie bez ryzyka, że dzieci lub domowe zwierzęta wypadną.

Jednoskrzydłowe drzwi balkonowe to również jedno z najbardziej atrakcyjnych cenowo rozwiązań. Ich ostateczna cena zależy od rodzaju profilu, wymiarów, typu okuć i okleiny. Ale to nie wszystko. Takie drzwi perfekcyjnie pasują do reszty stolarki PVC pod względem kształtu i koloru zastosowanej okleiny. A to dlatego, że produkowane są z dokładnie takich samych profili. W Abakus drzwi balkonowe PVC produkujemy np. w liniach bluSYNEGO (profil Rehau), bluENERGY oraz redTECH i redARTE (profile Salamander).

Wśród wad wskazać można tylko dwie – brak zerowego progu i stosunkowo niewielkie wymiary. Trzeba więc przyznać, że pod tymi względami rozwiązanie to znacznie ustępuje drzwiom tarasowym przesuwnym. Ale o nich później.

drzwi balkonowe, okna balkonowe, drzwi na balkon, drzwi balkonowe z PVC, drzwi tarasowe, drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Dwuskrzydłowe drzwi balkonowe dostępne są w dwóch wariantach. Pierwszy: ze słupkiem stałym, który pozostaje na swoim miejscu po otwarciu skrzydeł. Drugi: ze słupkiem ruchomym, który stanowi część jednego ze skrzydeł i wraz z nim się otwiera. I właśnie to drugie rozwiązanie jest wybierane dziś szczególnie chętnie przez inwestorów. Dlaczego? Gdyż przy zachowaniu wszelkich zalet drzwi balkonowych jednoskrzydłowych, pozbawione jest jednej z ich najważniejszych wad – niewielkiego rozmiaru. Drzwi dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem mogą mieć 2 metry szerokości. A nawet więcej – ponad 2 metry, jeśli pakiet szybowy zostanie wklejony w profile. (Opcja ta jest dostępna w Abakus – wklejanie pakietów gwarantuje znacznie wyższą sztywność i wytrzymałość stolarki.)

Jeśli zaś chcemy jeszcze większych przeszkleń, warto rozważyć możliwość połączenia dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z oknami typu fix. Wówczas otrzymujemy szklaną ścianę o znacznej szerokości i to w przystępnej cenie.

Zobacz: Duże okna są modne!

drzwi balkonowe, okna balkonowe, drzwi na balkon, drzwi balkonowe z PVC, drzwi tarasowe, drzwi przesuwne

Tarasowe drzwi przesuwne

Zupełnie inną opcją są przesuwne drzwi tarasowe. Co oferują? Przede wszystkim naprawdę duże gabaryty, a więc i duże przeszklenia. I to przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów izolacyjności cieplnej. Przesuwne drzwi tarasowe w ofercie Abakus dostępne są w trzech różnych systemach.

Pierwsze z nich to drzwi uchylno-przesuwne PSK. To najbardziej atrakcyjna pod względem finansowym opcja. Ich maksymalna szerokość to 3 metry. Można je uchylić, zapewniają skuteczną ochronę przed ucieczką ciepła i są wyposażone w mechanizmy antywłamaniowe.

Drugą, coraz popularniejszą opcją są odstawno-przesuwne Synego SLIDE. Ich niższy niż w systemie PSK próg tworzy przejście bez barier między wnętrzem domu a np. ogrodem. Innowacyjny system jezdny i odpowiednie okucia pozwalają na otwieranie i zamykanie nawet największych gabarytowo skrzydeł bez użycia siły. Mogą mieć szerokość do 4 metrów.

Jeszcze szersze mogą być drzwi podnoszono-przesuwne HST. Te wykonane z PVC mogą mieć do 5 metrów szerokości. To najbardziej zaawansowane rozwiązanie o prawie zerowym progu! Dzięki nim możemy dosłownie połączyć salon z tarasem, albo jadalnię z werandą. To najbardziej wyrafinowana, ale i najdroższa opcja jaką mamy do wyboru w kwestii drzwi balkonowych.

Zobacz też: Niski próg w drzwiach tarasowych – warto czy niekoniecznie?

inne z tej kategorii