Blog

Okna do piwnicy często traktowane są nieco inaczej niż te do pozostałych część domu. Nie wymagamy od nich tak skutecznej energooszczędności. Zazwyczaj nie zależy nam również na wybitnej izolacji akustycznej ani na wyglądzie. Liczy się trwałość i bezpieczeństwo. Ale czy zawsze? Niekoniecznie. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając okna do piwnicy. Tej użytkowej i tej nieużytkowej.

Choć piwnice na ogół kojarzą nam się z wnętrzami ciasnymi i ciemnymi, wcale tak być nie musi. Piwnice, nawet w starszych budynkach mogą być pomieszczeniami jasnymi, ciepłymi i przyjemnymi. Kluczową rolę pełnią tu okna piwniczne, które mają wiele funkcji. Co jest oczywiste – umożliwiają dostęp światła naturalnego, ale nie tylko. Nie do przecenienia jest również poprawa wentylacji. To niezwykle istotne dla utrzymania odpowiednich warunków wilgotności i zapobiegania problemom z pleśnią. Kolejne kwestie to bezpieczeństwo, akustyka i estetyka.

Tylko jakie okna do piwnicy wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie funkcje pełni to wnętrze.

okna do piwnicy, okna piwniczne, okna w piwnicy, piwnica okna, okna piwnica, okna w pomieszczeniach gospodarczych
fot. canva.com

Okna do piwnicy nieużytkowej – jakie mogą mieć parametry

Piwnica to na ogół miejsce, w którym organizujemy pomieszczenia gospodarcze. Bardzo często to tu mieści się pralnia, spiżarnia, a także kotłowania i garaż. W żadnym z tych pomieszczeń nie spędzamy tak wiele czasu, jak w salonie czy sypialni. Utrzymywanie w nich podczas sezonu grzewczego temperatury na tym samym poziomie co w głównej części domu, mija się więc z celem. Zwłaszcza że np. w przypadku spiżarni byłoby to wręcz niewskazane nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również z uwagi na wymagania zgromadzonych tu przetworów i zapasów.

Z tego powodu wymagania termiczne, jakie stawiamy stolarce okiennej i drzwiowej w piwnicy, są nieco mniej wyśrubowane niż w przypadku okien i drzwi, jakie montujemy w głównej części domu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” od stycznia 2021 roku, okna w nowych budynkach, w pomieszczeniach nieogrzewanych – tych, w których temperatura wynosi mniej niż 16 stopni, powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw ≤ 1,4 W/m²K

Jakie okna do piwnicy się więc sprawdzą? Niezawodne, wytrzymałe na deszcz i wiatr, ale niekoniecznie pasywne. Okna redTECH i redARTE Abakus będą idealne. Oferują nieco niższe parametry izolacyjności termicznej – współczynnik przenikania ciepła dla okien referencyjnych tych systemów wynosi Uw=1,4 W/m²K. To absolutnie wystarczająca wartość, by zapewnić sobie komfort w piwnicy nieogrzewanej i nieużytkowanej na co dzień.

Co innego, jeśli piwnica jest użytkowa. To, wbrew pozorom coraz częstsze rozwiązanie. Zwłaszcza w nowszym budownictwie. W tym przypadku, okna, podobnie jak wszystkie okna pionowe w pozostałych ogrzewanych częściach domu, powinny mieć Uw U ≤ 0,9 W/m²K.

okna do piwnicy, okna piwniczne, okna w piwnicy, piwnica okna, okna piwnica,
fot. canva.com

Okna do piwnicy użytkowej – masz wybór

W piwnicy rację bytu ma nie tylko spiżarnia, pralnia czy pomieszczenia gospodarcze. To również całkiem niezłe miejsce na przestrzeń rozrywki, która w odróżnieniu od salonu będzie miała znacznie mniej formalny charakter. Zmieści się tu i zestaw kina domowego, sprzęt audio, a nawet instrumenty muzyczne. Wygodne kanapy i fotele dopełnią aranżacji. W piwnicy z powodzeniem zaaranżować można również część sypialnianą. Takie nietuzinkowe rozwiązanie ma wiele zalet.

A to dlatego, że pomieszczenia „na dole” są na ogół znacznie cichsze i lepiej wygłuszone niż te na wyższych kondygnacjach. Z jednej strony nie słyszymy w niej hałasów z przestrzeni dziennej i kuchni. Z drugiej zaś – nasza głośna muzyka, czy film grozy nikomu nie będzie przeszkadzać. W tak zaaranżowanej i wykorzystywanej piwnicy okna będą miały zupełnie inne zadania. Postawimy przed nimi również inne wymagania.

Przede wszystkim będą musiały być cieplejsze. Dlatego warto tu sięgnąć po sprawdzoną energooszczędną stolarkę – okna bluENERGY czy bluSYNEGO. Współczynnik przenikania ciepła dla okien referencyjnych tych systemów wynosi Uw=0,76 W/m2K. Oznacza to, że okna te skutecznie ochronią przed niepotrzebną ucieczkę ciepła i zapewnią komfort termiczny w pomieszczeniach piwnicznych.

I tu dochodzimy do kwestii bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, jakie funkcje ma piwnica w naszym domu, od każdego okna do piwnicy oczekujemy solidnego zabezpieczenia antywłamaniowego.

okna do piwnicy, okna piwniczne, okna w piwnicy, piwnica okna, okna piwnica,

Bezpieczne okna do piwnicy – czyli jakie?

Jak wynika z policyjnych statystyk, okna w piwnicy to jedno z najczęściej wybieranych przez złodziei dróg do domu. Ich forsowanie jest łatwiejsze i ze względu na położenie w bryle domu, i przez to, że na poziomie zero rzadko aranżujemy pokoje sypialne.

Tylko jakie okna do piwnicy rzeczywiście zabezpieczą nas przed wizytą niespodziewanych gości? Na jakie ich parametry zwrócić uwagę? Jakie wyposażenie i rozwiązania są niezbędne, a jakie jedynie opcjonalne?

Produktem wzorowym pod względem zabezpieczeń antywłamaniowych są okna PCV bluSAFETY od Abakus, które produkujemy na bazie bestsellerowych profili Salamander o szer. 82 mm i Rehau o szer. 80 mm. Wyposażone są one w kilka specjalnych rozwiązań. Część z nich – jak zaczepy antywyważeniowe, okucia Roto NX, czy klamka Secustik proponowane są w standardzie np. w oknach bluENERGY i bluSYNEGO. Część to warianty opcjonalne.

Oto rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo okien w piwnicy:

  1. Kontaktrony, czyli specjalne magnetyczne czujniki, które są w stanie wyczuć otwarcie skrzydła. Można je podpiąć pod dowolny system alarmowy zastosowany w domu. W przypadku próby włamania alarm się włączy, a domownicy zostaną szybko ostrzeżeni.
  2. Pakiet antywłamaniowy P2 zbudowany z dwóch szyb typu float o grubości 4 mm. Pomiędzy nimi umieszczane są 2 warstwy specjalnej folii, które praktycznie uniemożliwiają jej rozbicie. Szkło, nawet jeśli pęknie, w wyniku silnego uderzenia nie powinno się rozpaść.
  3. Wklejanie pakietu szybowego znacząco utrudnia wypchnięcie go ze skrzydła okna.
  4. Gruba na 2 mm stal w profilach PVC zwiększa ich sztywność i stabilność. Dzięki temu okna Abakus są bardziej wytrzymałe na porywisty wiatr i ulewny deszcz.
  5. Okucia rozwierno-uchylne Roto NX o zwiększonej nośności zawiasu 130 kg są w stanie udźwignąć nawet bardzo duże i ciężkie skrzydła.
  6. 2 zaczepy antywyważeniowe w Abakus montujemy w standardzie w każdym skrzydle. To podstawowy i bardzo skuteczny element systemu ryglowania stolarki okiennej.
  7. Klamka RotoLine Secustik, dzięki specjalnej innowacji w budowie, zabezpiecza przed ryzykiem przekręcenia jej z zewnątrz.
  8. Walory klamki RotoLine Secustik podnosi dodatkowa innowacja – specjalna blokada antyprzewierceniowa do zasuwnicy z ultra twardej stali. Montujemy ją w skrzydle okna pod trzpieniem klamki.

Podsumowując – wybierając plastikowe okna do piwnicy, warto uważnie przeanalizować ich parametry. Pod uwagę należy wziąć i kwestię energooszczędności i bezpieczeństwa.

inne z tej kategorii