Blog

Wybierając drzwi do domu zależy nam, by były maksymalnie energooszczędne. Ochrona przed ucieczką ciepła to przecież jedno z podstawowych zadań stolarki. Ale są takie pomieszczenia, w których ciepło wcale nie jest i być nie musi! Na przykład garaż. Tu temperatura rzadko przekracza kilkanaście stopni. Jakie okna do garażu warto więc wybrać? I na jakie ich cechy należy zwrócić uwagę?

Ciepłe okna to oszczędność energii i pieniędzy, a także ukłon w stronę ekologii. To dlatego inwestorzy tak chętnie sięgają po najbardziej energooszczędne rozwiązania. Normy, jakie muszą spełniać okna wyraźnie regulują przepisy „Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. I tak, od stycznia 2021 r. współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien montowanych w domach musi być niższy niż 0,9 W/(m²K).

Ale! Przepisy te dotyczą inwestycji nowych. Tych, na które pozwolenie na budowę wydano już po zakończeniu 2020 roku. Budynki starsze regulacjom tym nie podlegają, chyba że chcemy uzyskać ulgę na termomodernizację lub dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

okna do garażu, okna gospodarcze, okna do piwnicy, okna do pomieszczeń gospodarczych

Okno do garażu – sprawdź parametry!

Poza tym, powyższy współczynnik Uw dotyczy okien montowanych w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi co najmniej 16 stopni Celsjusza. Nie zaś w tak zwanych pomieszczeń gospodarczych, w których zazwyczaj jest chłodniej. Jeżeli więc według projektu, przewidywana temperatura w garażu ma być niższa niż wspomniane 16 stopnii C, możemy zdecydować się na okna o wyższym parametrze Uw. A dokładniej Uw=1,4 W/m2K.

Co to oznacza? Przede wszystkim oszczędność. I to podwójną.
Pierwszą odczujemy już na etapie zakupu. Okna charakteryzujące się wyższym, czyli mniej korzystnym Uw są zwyczajnie tańsze niż te z segmentu PREMIUM. Drugi raz oszczędzimy podczas eksploatacji garażu. Nieogrzewanie tej przestrzeni szybko da się odczuć w domowym budżecie.

Zobacz: dwukolorowe okna – kiedy warto rozważyć to rozwiązanie?
Zobacz: najmodniejsze kolory okien w 2021.

okna do garażu, okna gospodarcze, okna do piwnicy, okna do pomieszczeń gospodarczych

Okna do garażu – bezpieczeństwo

Co ważne energooszczędność nie jest jedyną kwestią, jaką warto rozważyć szukając stolarki gospodarczej. Jak pokazują policyjne statystyki, to właśnie okna w garażu bywają wyjątkowo często forsowane przez włamywaczy.

Aby maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom włamanie możemy zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze możemy okna w garażu montować maksymalnie wysoko. Dobrze sprawdzą się okna niskie, a szerokie. Nawet te pod sufitem dostarczą dość naturalnego światła i pozwolą na efektywną wentylację pomieszczeniach, co – jak wiadomo w przypadku garażu jest bardzo istotne. Wartym rozważenia pomysłem jest zamówienie okien wyłącznie uchylnych. Choć ich pełne otworzenie jest możliwe po zwolnieniu odpowiedniego mechanizmu, jest dużo trudniejsze niż w oknach rozwiernych.

Ale to nie wszystko. Wybierając stolarkę warto również upewnić się, że jest ona wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. We wszystkich oknach Abakus, w każdym skrzydle zamontowano 2 zaczepy antywyważeniowe, utrudniające ich podważenie od zewnątrz. Poza tym, można w stolarce zamontować klamki z mechanizmem SECUSTIK (ROTO Line Secustik). I one posiadają stosowne zabezpieczenia uniemożliwiające ich przekręcenie z zewnątrz. Klamki te dostępne są w standardzie lub opcji, w zależności od wybranego systemu.

Zobacz: Okna bezpieczne czyli jakie?

inne z tej kategorii