Blog

Na czym zaoszczędzić przy wykończeniu domu
2020-06-02

Niejeden powiedział, że wykańczanie domów może wykończyć ;) Cena, jaką niesie za sobą wykańczanie domu, może być za wysoka. Sprawdźcie zatem, na czym zaoszczędzić przy budowie i wykończeniu domów, aby nie nadszarpnąć nadto budżetu.

Wykończenie domu jest nie lada wyzwaniem. Wymaga dużego nakładu pracy, czasu i pieniędzy. Niezbędna jest również wyobraźnia przestrzenna, chyba że zdecydujemy się w tym aspekcie na współpracę z projektantem. Dziś nasz architekt podpowiada na temat wykańczania domów – w co powinniśmy zainwestować, urządzając dom – na czym można, a na czym absolutnie nie powinno się oszczędzać.

na czym zaoszczędzić przy budowie domu

Na czym zaoszczędzić przy budowie domu – styl domu a oszczędności

Przy wykończeniu domu warto pamiętać o tym, o czym zdaje się wszyscy zapominają 🙂 Styl wykończenia domu to pieniądz. Niejednokrotnie duży. Wybierając styl domu, często jeszcze na etapie projektowania, kierujemy się zwykle tym, co nam się podoba i współgra z naszym poczuciem estetyki i charakterem. Warto jednak wiedzieć, że style wnętrzarskie dzielimy również na tzw. tańsze i droższe. Zorganizowanie atrakcyjnej wizualnie przestrzeni zgodnie ze stylami współczesnym, klasycznym, vintage czy hipsterskim nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Ciekawym rozwiązaniem mogą tu być meble po renowacji z oryginalnymi obiciami czy oryginalny dodatek w postaci zbioru płyt winylowych. Inaczej rzecz się ma w przypadku np. stylów modern classic, glamour czy nowojorskiego, w których wiodące elementy (np. pozłacane czy mosiężne) mogą naprawdę dużo kosztować. Jeśli zastąpimy je tańszym plastikiem, otrzymamy efekt odwrotny do zamierzonego. Przeczytaj również zestawienie stylów domu.

na czym zaoszczędzić przy wykończeniu domu

Na czym nie warto oszczędzać w domu – z czego fronty w kuchni?

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu, w które zwykle inwestujemy najwięcej. Czy da się obniżyć koszty jej wykonania? Już na etapie projektowania i określania stylu, warto przyjrzeć się analizom wykorzystywanych materiałów. Znaczącą rolę będą odgrywać fronty. Cena frontów z solidnej płyty laminowanej może być nawet sześciokrotnie niższa niż frontów ramkowych, bez których np. kuchnia klasyczna absolutnie nie istnieje. Płyta laminowana z powodzeniem zastąpi również drogi fornir czy lakier. Dużo lepszą inwestycją w kuchni, która zapewni wyjątkowy efekt wizualny, jest okno narożne. Nie jest ono jednak wskazaniem dokładnie tego, jak zaoszczędzić przy budowie domu 😉 Cena okna narożnego jest wyższa niż okien standardowych. Wydaje się jednak, że efekt wizualny dobrze to rekompensuje 😉

wykańczanie domów

Jaki wybrać blat kuchenny?

Blaty kuchenne powinny być wykonane z naprawdę dobrych, solidnych materiałów, ponieważ są one zwykle narażone na kontakt z różnego rodzaju substancjami, na zacięcia noża czy zarysowania. W dodatku blaty nadają kuchni charakteru i ekstrawagancji. Najbardziej praktyczne i eleganckie są te wykonane z kamienia. Tańszą alternatywą, ale również solidną i bardzo polecaną przez architektów, jest konglomerat na bazie kwarcu (tzw. spieki kwarcowe). Wiele osób decyduje się również na tańsze zastępniki, czyli dobrej jakości laminat i drewno, które – przy większej dbałości i impregnacji – mogą z powodzeniem posłużyć przez lata. O innych akcesoriach, które nadadzą elegancki ton wnętrzu można przeczytać w artykule: 6 dodatków, które sprawią, że twój dom będzie bardziej elegancki.

Na czym zaoszczędzić przy wykończeniu domu – podłogi

Podłogi robimy na lata, dlatego najczęściej poleca się te wykonane z naturalnego drewna. Są solidne, trwałe i bez wątpienia piękne. I… kosztowne. Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem są panele winylowe, które wyglądem do złudzenia przypominają drewno, dodatkowo są mocne jak płytki i odporne na rysy czy wgniecenia.

wykończenie domu o czym pamiętać

Wykańczanie domów – szukając oszczędności w łazience…

Wybierając materiały do łazienki, warto przyjąć dwie zasady. Po pierwsze, oszczędności szukamy przy kupowaniu płytek gładkich, bez wzorów – tych, które raczej stanowią tło niż trzon projektu. Tutaj możemy postawić na tańsze odpowiedniki, pamiętając jedynie o tym, aby były praktyczne w czyszczeniu oraz nie burzyły wizji całości. Po drugie – czasami warto w ogóle zrezygnować z płytek na rzecz farby – dziś bardzo modnej. Jeśli jednak wybierzemy tę tańszą opcję, pamiętajmy, żeby sięgnąć po tę z górnej półki. Złotą zasadą architektów jest, aby nie szukać oszczędności tam, gdzie już zaoszczędziliśmy. Podpowiadamy w oddzielnym artykule: 5 sposobów na łazienkę w stylu modern vintage.

Na czym bezwzględnie nie warto oszczędzać przy budowie domu – dobrej jakości okna PCV i drzwi 🙂

Oczywiście, jako Abakus Okna S.A. – czołowy producent okien i drzwi tarasowych i zewnętrznych, wykonanych zarówno z PVC, jak i aluminium – odpowiemy z pełną odpowiedzialnością i świadomością, że na oknach i drzwiach nie warto oszczędzać. Dobrej jakości okna i drzwi to inwestycja na lata, która może zminimalizować wydatki (energooszczędność) i zmaksymalizować termikę domu. Jeśli jednak chcemy poszukać oszczędności w kontekście okien, warto mieć na uwadze np. karnisze. Na rynku mamy dostępnych wiele ładnych modeli, doskonale pełniących swoją funkcję, w niskich cenach, i jednocześnie pięknie wpisujących się w wybrany przez nas styl.

Sprawdźcie również: O czym należy pamiętać, projektując dom?

inne z tej kategorii