Blog
4 złote zasady projektowania domu

4 złote zasady projektowania domu

Zasady projektowania domu jednorodzinnego, szkieletowego czy pasywnego są niezbędne do zrozumienia konstrukcji domu. Znając je, możemy dowiedzieć się, jak zrobić projekt wnętrza czy elewacji domu samemu w AutoCAD, 3D czy jaką technikę wybrać. Oczywiście, znajomość zasad projektowania wnętrz nie zastąpi fachowa porada architekta, ale warto się z nimi zapoznać.

Budowa domu nie zaczyna się wraz ze stawianiem fundamentów. Dom wznosimy już na etapie projektowania. Oto 4 złote zasady, jak zrobić projekt domu. Należy o nich pamiętać, tworząc rzuty i wstępne wizje. Dzięki nim w znacznym stopniu możemy poprawić funkcjonalne aspekty domu, ułatwić sobie współpracę z projektantem i stworzyć naprawdę ciekawą koncepcję bryły i wnętrz.

zasady projektowania domu

Zasady projektowania domu: 1. Styl

Przed pójściem do architekta, najlepiej przemyśleć, w jakim stylu chcielibyśmy wybudować dom. Od tej decyzji wiele będzie zależało – fasada, dach, stolarka okienno-drzwiowa, kolory, design wnętrz i tak dalej. Brak konsekwencji przy wyborze stylu to jeden z najczęściej popełnianych błędów w polskich domach. Dlatego jest to pierwsza z zasad projektowania domów. Bo któż z nas nie spotkał się w jednym i tym samym domu z ciepłą aranżacją kuchni w stylu angielskim i łazienką glamour, który aż zawstydza błyskiem złota, przepychem i maksymalizacją formy? 😉

zasady projektowania domów

Zasady projektowania domu: 2. Garaż – dom

Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy nie ma przejścia między garażem a pozostałą częścią domu (najlepiej wiatrołapem). Projektując dom, warto od razu przemyśleć ciąg komunikacyjny i posadowić wejście obok garażu. W przyszłości zapobiegnie to sytuacjom, gdy przemoczeni, zmarznięci wracamy do domu z siatkami zakupów i zamiast od razu po wyjściu z auta, ogrzać się we wnętrzu domu, musimy przejść naokoło, otworzyć drzwi wejściowe i dopiero wkroczyć na salony. Sezon chorobowy mógłby nie mieć końca.

jak przygotować projekt domu

Zasady projektowania domu: 3. Złoty trójkąt w kuchni

W którym miejscu postawić kuchenkę gazową/indukcyjną, zlew i piekarnik, aby te najważniejsze sprzęty naszej kuchni dobrze się prezentowały się i były funkcjonalne? Zwykle wymyślamy tysiące scenariuszy, a gdy zachodzimy do projektanta, okazuje się, że niemal od razu ma on dla nas ciekawe rozwiązanie. Nazywa się ono komponowaniem w kuchni złotego trójkąta. Wystarczy oczyma wyobraźni narysować w naszej przyszłej kuchni trójkąt, na wierzchołkach którego umieszczamy wspomniane sprzęty, dodając jednocześnie z każdej strony blat roboczy. Takie rozwiązanie zapewnia oszczędność czasu i energii (gdybyśmy zaprojektowali kuchenkę, zlew i piekarnik np. w jednym ciągu, to trochę byśmy się nachodzili przy sporządzaniu bardziej skomplikowanych posiłków). Kuchnia musi być miejscem, w którym stawia się na funkcjonalność i jak najrozsądniejsze rozmieszczenie podstawowych elementów, czyli złotego trójkąta.

jak zrobić projekt domu

Zasady projektowania domu: 4. Kwadraty – figury idealne

Zasady projektowania domów obejmują również czas przed budową i aranżacją wnętrz. Wybierając działkę, postawcie na kwadratową, a projektując dom, celujcie w ten na planie kwadratu. Zaoszczędzi wam to wielu problemów i pozytywnie wpłynie na optykę budynku oraz poszczególnych pomieszczeń. Jeśli jednak nie jest to możliwe w waszym przypadku i np. jakiś pokój będzie musiał pozostać wydłużonym prostokątem, polecamy zabieg, który optycznie go skróci. A mianowicie – zaprojektowanie w nim garderoby. W ten sposób uzyskamy znacznie tańsze rozwiązanie na przechowywanie ubrań i innych przedmiotów, które na co dzień trzymamy w szafie, a pokój zyska korzystniejszy wygląd i nabierze kształtu. Polecamy również ciekawy artykuł: 5 łatwych i efektownych trików dekoratorskich DIY.

inne z tej kategorii