Blog
Kuchnia w stylu Japandi – harmonia i funkcjonalność w jednym
2024-06-04

Kuchnia w stylu Japandi – harmonia i funkcjonalność w jednym

Spokój, harmonia, prostota i naturalność – oto najważniejsze wyznaczniki wnętrz Japandi. Styl ten cieszy się coraz większą popularnością wśród projektantów i inwestorów. Czym jeszcze się charakteryzuje? Jaką rolę pełnią w nim okna? I dlaczego zwłaszcza kuchnia w stylu Japandi to dobry pomysł.

Styl Japandi to coraz modniejsze harmonijne połączenie japońskiego minimalizmu ze skandynawską funkcjonalnością. Dzięki elegancji, prostocie i spokojnej atmosferze jest coraz chętniej stosowany w aranżacji wnętrz. Zwłaszcza wnętrz kuchennych. Aranżacja kuchni jakby z Japonii i Skandynawii jednocześnie, jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią porządek, bliskość natury i ponadczasowy design.

kuchnia w stylu japandi, kuchnia japandi, kuchnia w stylu japońskim, styl japandi, japandi, kuchnia aranżacja, okna w kuchni

Kuchnia w stylu Japandi – jakie kolory?

Kolory odgrywają kluczową rolę w tworzeniu przestrzeni w stylu Japandi. Dominują tu stonowane, naturalne barwy, które sprzyjają relaksowi i wprowadzają do wnętrza harmonię. Biel i odcienie kremowe nadają wnętrzu świeżości i czystości, podczas gdy delikatne szarości dodają elegancji i subtelności.

Inspiracje kuchni Japandi znaleźć można w przyrodzie. Odcienie drewna, takie jak jasny dąb czy brzoza, wprowadzają ciepło i naturalność, a delikatne zielenie, inspirowane naturą, mogą być wykorzystane w dodatkach czy roślinach. Czerń, stosowana z umiarem, podkreśla nowoczesność i kontrast w aranżacji.

Co ważne za pomocą kolorów i rodzaju zastosowanych materiałów można łatwo połączyć kuchnię Japandi z salonem i resztą domu. Dobry projekt powinien uwzględnić to połączenie, by zagwarantować spójny i harmonijny efekt. A przecież to właśnie te cechy są kluczem do Japandi. 

Zobacz też: 5 najpopularniejszych dekorów inspirowanych drewnem

kuchnia w stylu japandi, kuchnia japandi, kuchnia w stylu japońskim, styl japandi, japandi, kuchnia aranżacja, okna w kuchni

Wnętrza i kuchnia w stylu Japandi – jakie meble?

Kuchnia w stylu Japandi charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością i obecnością naturalnych materiałów. Te ostatnie wprowadzić można np. za pomocą mebli. Ważne jest, aby unikać przesadnej dekoracyjności na rzecz prostoty i praktyczności. Stół i krzesła powinny być wykonane z jasnego drewna o prostych liniach, krzesła mogą mieć minimalistyczne, a zarazem ergonomiczne kształty. Szafki i półki powinny mieć gładkie fronty, bez zbędnych frezów i zdobień. Ich kolorystyka powinna nawiązywać do naturalnych barw drewna lub być utrzymana w neutralnych tonacjach.

W kuchniach Japandi blaty robocze wykonuje się z kamienia naturalnego lub drewna. Warto postawić tu na odpowiednią konserwację obu tych materiałów. Pozwoli to zabezpieczyć je przed negatywnym działaniem wody czy kwasów owocowych, a przez to zwiększyć ich żywotność. Dodatki w kuchni utrzymanej w stylu Japandi powinny być minimalistyczne, ale funkcjonalne, jak np. ceramiczne naczynia czy proste wazoniki.

kuchnia w stylu japandi, kuchnia japandi, kuchnia w stylu japońskim, styl japandi, japandi, kuchnia aranżacja, okna w kuchni

Kuchnia w stylu Japandi jest pełna światła

Kuchnia w stylu Japandi jest bardzo jasna. Dlatego naturalne światło jest w niej niezwykle ważne. Okna odgrywają tu kluczową rolę, pozwalając na maksymalne wykorzystanie dziennego światła, które jest niezbędne dla stworzenia jasnej i przytulnej przestrzeni.

Warto zainwestować w duże przeszklenia: okna rozwierne i fixy. Sprawdzą się okna panoramiczne lub od podłogi do sufitu, a także… drzwi tarasowe. (Zobacz: Dlaczego drzwi tarasowe w kuchni to dobry pomysł?)

Uzupełnieniem przeszkleń powinny być odpowiednie osłony – wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze to np. naturalne zasłony z lekkich materiałów, takich jak len czy bawełna. Zapewniają one prywatność, jednocześnie nie blokując światła. Te drugie – rolety i screeny oprócz prywatności zapewnią ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem.

Więcej o osłonach zewnętrznych Abakus przeczytacie tutaj: Rolety i screeny Abakus

Dopełnieniem aranżacji powinno być dobrze zaprojektowane oświetlenie sztuczne, takie jak lampy wiszące czy reflektory LED, które równomiernie rozpraszają światło. Ważne są także lampki podszafkowe, które oświetlają blaty robocze. 

Podsumowanie

Aranżacja kuchni w stylu Japandi to doskonały sposób na stworzenie harmonijnej, funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni. Kluczowe elementy to stonowana kolorystyka, proste i naturalne meble oraz duże okna, zapewniającej odpowiednie doświetlenie. Takie wnętrze sprzyja relaksowi, a jednocześnie jest praktyczne i przyjazne dla użytkowników.

Jeśli marzysz o kuchni, która łączy w sobie spokój japońskiego minimalizmu z ciepłem skandynawskiego designu, styl Japandi będzie idealnym wyborem.

inne z tej kategorii