Blog

Kuchnia marzeń – Z oknem, bez, otwarta czy zamknięta?
2020-08-25

Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta jakie są wasze opinie w tej kwestii? Co wybierzecie – rozległe przestrzenie z mnóstwem światła czy porządek i brak „aromatów” kuchennych unoszących się w całym domu?

Nasi dziadkowie nie wyobrażają sobie kuchni otwartej, rodzice – co prawda nadal nieprzekonani – poczynili już pewne kroki w kierunku otwierania kuchni, zastosowali np. podwyższone bary. Z kolei tzw. nowe” pokolenie często rezygnuje z aranżacji kuchni zamkniętej na rzecz nieograniczonego otwierania przestrzeni. Jaka kuchnia jest więc najlepsza: otwarta czy zamknięta? Które pokolenie ma rację?

kuchnia otwarta na salon

Kuchnia zamknięta

Prawdą jest, że kuchnia zamknięta, a więc ograniczona ścianami ze wszystkich stron i drzwiami (aczkolwiek często z oknem), to bardzo wygodny sposób na… przyjmowanie gości. Pozostałości po gotowaniu, brudne garnki, sztućce, nagromadzone talerze, miseczki czy roboty kuchenne – to wszystko można zostawić za drzwiami bez konieczności przepraszania za bałagan i narażania rodziny oraz przyjaciół na niezbyt estetyczny widok. Podobnie rzecz się ma z zapachami. Dom, w którym kuchnia jest zamknięta na salon i w dodatku z oknem, zwykle tak nie przesiąka aromatami gotowanych posiłków, płynów kuchennych i innych specyfików. Czy więc projekty kuchni zamkniętej w domu mają swoje wady?

kuchnia zamknięta

Kuchnia zamknięta to wydzielona ścianami część domu i to powoduje, że zwykle ma ona mniejszą powierzchnię (choć zdarzają się aranżacje z ogromną kuchnią zamkniętą z wyspą) i mniejsze… możliwości. Raczej trudno, będąc jednocześnie zamkniętym w kuchni i przygotowując posiłek, uczestniczyć np. w spotkaniu rodzinnym. Nie będziemy mieć również wówczas na oku swoich dzieci, co jest szczególnie ważne, gdy są jeszcze małe. Warto także zwrócić uwagę na aspekt doświetlenia pomieszczenia. W kuchni zamkniętej światło dochodzi zwykle z jednej strony, ponieważ najczęściej jest w niej jedno okno (w wielu projektach na przeciwległej stronie zamykają ją drzwi wejściowe). Chyba że zamontowane jest w niej nowoczesne okno narożne.

kuchnia otwarta czy zamknięta

Kuchnia otwarta

Otwarta przestrzeń kuchenna to dodatkowe kilka metrów użytkowych domu, poczucie większej przestrzeni, otwarcie się na domowników, wspólne śniadania, więcej światła, okien i możliwości. Kuchnia otwarta to idealna propozycja dla osób, które prowadzą bogate życie towarzyskie, lubią organizować u siebie przyjęcia i spotkania z przyjaciółmi. W odróżnieniu od kuchni zamkniętej, otwarta przestrzeń kuchenna to również bardzo dobry sposób, aby mieć na oku swoje pociechy bawiące się w salonie czy ogrodzie. Szczególnie gdy taras z domem oddzielają panoramiczne drzwi tarasowe balkonowe.

kuchnia otwarta na salon z wyspą

Przeczytaj też: Folia na okna – Kiedy może się przydać?

Wady kuchni otwartej? Wspomniane już bałagan i kuchenne „aromaty”. W dodatku, otwarta kuchnia wymaga pewnych zabiegów aranżacyjnych, aby nie przytłoczyć całości wnętrza. W końcu w przypadku kuchni otwartej musi się ona harmonijnie komponować z jadalnią i salonem.

kuchnia otwarta na salon opinie

O czym więc musimy pamiętać, projektując kuchnię otwartą w swoim domu? Warto zainwestować w zabudowę sprzętów – lodówki czy zmywarki, w schowki oraz w zwiększenie liczby szafek (najlepiej głębokich, aby móc pochować w nich wszelkie większe pojemniki, chlebak i cokolwiek, co sprawia wrażenie bałaganu). Ciekawym zabiegiem jest również kuchnia otwarta na salon z wyspą, przez co w delikatny sposób wydzielimy przestrzeń kuchenną od salonowej. O innych ciekawych zabiegach możecie przeczytać w osobnym artykule o rozwiązaniach do nowoczesnego domu.

kuchnia zamknięta w domu z wyspą z oknem projekty

Kuchnia otwarta czy zamknięta – co wybrać?

Wybór: kuchnia otwarta na salon (z wyspą lub nie) czy zamknięta nie jest prosty. Jaś lubi liczby parzyste, a Małgosia lubi liczby nieparzyste 🙂 Zarówno opinie o kuchni otwartej na salon, jak i zamkniętej, są podzielone. Wybór zależy od tego, jakie faktycznie mamy potrzeby. Inne podejście będzie miała osoba towarzyska i posiadająca dzieci, a inne domator i człowiek, któremu zależy w głównej mierze na utrzymaniu w domu porządku. Warto pamiętać, że dom jest do mieszkania i niezależnie od mody czy następstwa pokoleń powinniśmy wybierać rozwiązania, które nam pasują i ułatwiają codziennie funkcjonowanie.

Przeczytaj również: Jakie okna wybrać?

inne z tej kategorii