• Blog

    >

  • Kiedy wymienić okna plastikowe? Jak ocenić stan starej stolarki PVC?

Blog

Kiedy wymienić okna plastikowe? Kiedy nie spełniają już swoich funkcji. A dokładniej — kiedy niedostatecznie chronią przed ucieczką ciepła, deszczem, wiatrem czy hałasem. Tylko jak stwierdzić, że to już ten czas? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozstrzygnąć, czy to już odpowiednia pora, by wymienić okna plastikowe na nowe i bardziej energooszczędne. I co się stanie, jeśli będziecie zwlekać z wymianą zbyt długo.

W tym artykule omówimy różne czynniki oraz doradzimy w kwestii tego, kiedy najlepiej jest wymienić okna plastikowe.

Stolarka okienna z PVC to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie do budynków jedno i wielorodzinnych. Dlaczego? Bo dobre jakościowo, wyprodukowane z wytrzymałych materiałów, odpowiednio zamontowane i utrzymane okna plastikowe są doskonałym sposobem na zapewnienie skutecznej izolacji termicznej domu i mieszkania. Dobre okna PVC są też gwarancją bezpieczeństwa i estetyki. Łatwo je regulować (jeśli tego potrzebują), a ich konserwacja jest bardzo prosta. Dzięki temu można je użytkować w domu przez naprawdę długie lata.

Nie znaczy to jednak, że okna plastikowe są wieczne. Zwłaszcza te, które były produkowane kilkanaście lat temu. Duża część produkowanej wówczas stolarki nie spełnia już obowiązujących obecnie norm izolacyjności.

Zobacz: Aktualne Warunki Techniczne

kiedy wymienić okna, kiedy wymienić okna plastikowe
okna plastikowe, okna plastikowe - kiedy wymienić, okna plastikowe - wymiana, wymiana okien plastikowych,
Stare okna PCV nie chronią przed chłodem i są powodem wyższych wydatków na ogrzewanie.

Dlaczego warto i kiedy wymienić okna plastikowe?

Stare okna warto wymienić przede wszystkim dlatego, że nowa energooszczędna stolarka zapewni waszemu domowi lepszą izolację termiczną. To argument nie do przecenienia, jeśli weźmiemy pod uwagę obecne i stale rosnące koszty energii. Poprawienie energooszczędności domu, poprzez termomodernizację i właśnie wymianę okien, to klucz do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło. A przez to do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.

Ale to nie wszystko. Wymiana okien plastikowych na nowe to również poprawa bezpieczeństwa. Oferowane dziś okna PVC jak bluENERGY czy bluSYNEGO, w standardzie wyposażone są w specjalne okucia antywyważeniowe. Specjalne mechanizmy utrudniają włamanie potencjalnym złodziejom. Do wyboru są ponadto bezpieczne szyby, których nie sposób zbić przypadkiem. W ofercie są też klamki z przyciskami i kluczykami, które warto zamontować np. w pokoju dziecka. Nawet najbardziej rezolutny maluch nie otworzy okna bez kluczyka.

Nowoczesne okna plastikowe są ponadto łatwe w utrzymaniu. Na ogół służą dłużej niż okna drewniane, dzięki czemu możesz oszczędzić na kosztach naprawy i konserwacji. Są też dostępne w bogatej gamie kolorystycznej np. modnym antracycie i czerni. Dużą popularnością cieszą się również okleiny drewnopodobne.

Zobacz też: 5 najmodniejszych wzorów oklein drewnopodobnych okien PCV w 2022.

kiedy wymienić okna, kiedy wymienić okna plastikowe
okna plastikowe, okna plastikowe - kiedy wymienić, okna plastikowe - wymiana, wymiana okien plastikowych,
Jak sprawdzić stan plastikowych okien? fot. canva.com

Kiedy wymienić okna plastikowe? I jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Czasami trudno jest zdecydować, kiedy przychodzi czas, by wymienić okna plastikowe. Zwłaszcza że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „kiedy jest najlepszy moment”. Decyzja zależy od kilku czynników. Oto one:

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy okna nadal skutecznie chronią dom przed zimnem i wilgocią. Kluczowy jest więc ich stan techniczny. Zwłaszcza profili. Kiedy gołym okiem widać, że profile PVC wymagają napraw lub mają inne oznaki starzenia się, jak np. pęknięcia czy uszczerbki, to jest to sygnał do ich wymiany. Podobnie argumentem „za wymianą” są nieszczelności. Kiedy z okien wyraźnie „wieje” np. widać ruch firanki, lub ognia ustawionej w pobliżu świecy, nie ma na co czekać.

Drugą kwestią są pakiety szybowe i to czy są szczelne. Jeśli nie są szczelne, to wewnątrz pakietu między szybami zbierać się będzie para wodna, albo będą widoczne inne zanieczyszczenia. Niepokój powinny budzić pęknięcia. Za to drobne rysy nie są powodem do natychmiastowej wymiany.

Koniecznie należy też zwrócić uwagę na uszczelki. Te stare, twarde lub popękane nie zapewnią szczelności, a co za tym idzie odpowiedniej izolacyjności termicznej. Równie istotne są okucia. Warto sprawdzić czy nie widać na nich śladu korozji albo uszkodzeń mechanicznych. Czy skrzydła otwierają się lekko i płynnie. A może po latach użytkowania opadły i nie przywierają do ram w miejscu, w którym powinny? Być może może wymagają tylko nieco troski i odpowiedniej regulacji.

Warto przy tym pamiętać, że dużo więcej oczekujemy i wymagamy od okien znajdujących się w domach i mieszkaniach. Mniej zaś od tych zastosowanych w pomieszczeniach gospodarczych.

kiedy wymienić okna, kiedy wymienić okna plastikowe
okna plastikowe, okna plastikowe - kiedy wymienić, okna plastikowe - wymiana, wymiana okien plastikowych,
fot. canva.com

Jak zwiększyć trwałość okien plastikowych?

Nowoczesne okna plastikowe charakteryzują się długą żywotnością i wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Profile PVC marki Salamander czy Rehau, z których produkujemy okna w Abakus Okna, wytwarzane są z wyjątkowo trwałego tworzywa. Co można zrobić, by wydłużyć czas ich użytkowania?

Jak pokazuje praktyka, konserwacja okien PCV wcale nie jest trudna. Tak naprawdę wystarczy utrzymywanie ich w czystości, czyli regularne mycie okien i szyb. Najlepiej do tego użyć łagodnych detergentów. Więcej o skutecznym myciu okien znajdziecie tutaj: Jak myć i konserwować okna PVC.

Ponadto warto systematycznie, najlepiej dwa razy w roku dokonać regulacji okuć. To zadanie najbezpieczniej jest zostawić specjalistom. Regulacja nie jest czasochłonna, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Dzięki niej skrzydła będą idealnie przylegać do ramy okiennej.

Wymiana okien na nowe — jakie okna PCV wybrać?

Kiedy decyzja o konieczności wymiany okien już zapadnie, pozostaje pytanie: jakie wybrać. Pomocne okazują się tu wspomniane Warunki Techniczne, które precyzyjnie określają wymagania, co do stopnia izolacyjności okien, a także ich wytrzymałości na czynniki atmosferyczne.

Więcej o tym, czym charakteryzują się ciepłe okna i jak dokonać najlepszego wyboru stolarki, napisaliśmy tutaj. Ciepłe okna – jak wybrać okna, które chronią przed ucieczką ciepła?

inne z tej kategorii