Blog

Jakie okna PVC wybrać w 2020 roku?

Odpowiedź jest prosta: okna PVC wpisujące się w tzw. dobry design. Jednak o tym, że…

Odpowiedź jest prosta: okna PVC wpisujące się w tzw. dobry design. Jednak o tym, że dobry design to coś więcej niż estetyka i kunszt artystyczny, nie trzeba nikogo przekonywać. Przymiotnik „designerski” potocznie używany, by oddać nietuzinkowość wizualną przedmiotu, znaczy raczej: dobrze zaprojektowany, łączący funkcjonalność z doskonałą aranżacją. Bo zanim fotel ucieszy oko wyjątkową formą i pięknym obiciem, warto, by najzwyczajniej w świecie, dawał wygodne miejsce do relaksu. Design musi także nadążać za zmianami – zarówno tymi dotyczącymi trendów i obecnie panującej mody, jak i tymi formalnymi – czyli zmianami w technologii, a nawet przepisach.

okna PVC, jakie okna wybrać, najlepsze okna pcv, dobre okna pcv, tanie okna pcv

Na pytanie: „jakie powinny być dobrze zaprojektowane okna PCV?”, na pewno wiele osób odpowiedziałoby, że dobrze, by były estetyczne, oszczędne w utrzymaniu ciepła, energooszczędne, wpuszczały jak najwięcej światła i uniemożliwiały włamania.

I faktycznie jest to pakiet cech, który daje prawo do określania okna jako produktu o dobrym designie. W każdym razie – gdybyśmy mieli przeprowadzić ranking okien do domu jednorodzinnego, na pewno te właśnie wartości zainteresowałaby nas najbardziej.

Grosz do grosza – tanie okna PCV? 

Tam, gdzie można, warto oszczędzać. W przypadku racjonalnego zarządzania energią cieplną, oszczędność ma wymiar dwojaki: ekonomiczny i ekologiczny. Dlatego już na etapie projektowania domu dobrze jest zaznaczyć sobie obszary, w które powinniśmy zainwestować, nie idąc na kompromisy. Okna o najlepszych parametrach termoizolacyjnych, czyli takie, które zostały wyposażone w pakiety trójszybowe ze szkłem niskoemisyjnym, oraz o przestrzeni międzyszybowej wypełnionej argonem, to nie tyle wydatek, ile inwestycja.

okna bluenergy, okna premium, okna salamander, okna PVC, jakie okna wybrać, najlepsze okna pcv, dobre okna pcv, tanie okna pcvTu zapewne padnie pytanie o ewentualną wilgoć na szybie, która często bywa efektem ubocznym okien dobrze „trzymających” ciepło. Otóż: okna Premium PCV bluEnergy i na ten problem znajdują remedium: zastosowanie ciepłych ramek dystansowych nie tylko w wyraźny sposób ogranicza straty ciepła, a także minimalizuje efekt wyraszania się pary wodnej.

Przy wyborze okien warto wziąć pod uwagę w tym kontekście dane techniczne. Wedle najnowszych przepisów, współczynnik izolacyjności cieplnej U, okien  montowanych w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, nie powinien przekraczać 1,1 W/m²K (do końca 2020 roku), a w 2021 roku – już nawet 0,9 W/m²K. Takie parametry i rozwiązania technologiczne charakteryzują okna plastikowe Premium bluEnergy. Ich parametry izolacyjności termicznej Uw=0,76 W/m2K są wręcz doskonałe.

Więcej światła – okna panoramiczne!

okna panoramiczne, duże przeszklenia w domu, okna doświetlające, okna nowoczesne, okna do nowoczesnego domu
Obraz Johannes Plenio z Pixabay

Trendy w architekturze, a także świadomość, jak na nasze samopoczucie wpływa ilość światła wpadająca do wnętrza, w którym przebywamy, sprawiły, że coraz częściej wybieramy duże przeszklenia. Jeśli jesteś szczęśliwcem, który może pozwolić sobie na szklane ściany czy drzwi tarasowe przesuwne – wspaniale! Jednak nie w każdym przypadku takie rozwiązanie jest możliwe, a potrzeba obcowania ze światłem jest naturalną cechą każdego z nas.

To, na jakie okna plastikowe postawimy, jest o tyle ważne, że rozmaite opcje dostępne na rynku mogą charakteryzować się różną przepuszczalnością światła dziennego.

Tu warto zainteresować się dwoma parametrami: Lt (z ang. light transmission) oraz g. Parametr Lt jest niczym innym, jak współczynnikiem przepuszczalności światła i dobrze, by był jak najwyższy. Lt na poziomie 74% to świetny wynik, a taki właśnie mają okna plastikowe Premium bluEnergy. Z kolei współczynnik g to parametr, mówiący o przepuszczalności energii słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby i przechodzącej do wnętrza pomieszczeń. Tu jednak rzecz wymaga rozwagi. Bowiem im wyższy współczynnik g, tym więcej energii przenika przez szyby do pomieszczeń, jednocześnie je ogrzewając. Jest to bardzo pożądane zimą (oszczędności!), ale latem już niekoniecznie. W efekcie może prowadzić do przegrzewania wnętrza wyeksponowanego na działanie promieni słonecznych.

Spokojny sen – bezpieczne okna antywłamaniowe!

Poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że nikt nie zakłóci nam spokojnego snu, są nieocenione. Antywłamaniowe okna z bezpiecznymi szybami, szczególnie gdy mieszkamy na niskiej kondygnacji, powinny być priorytetem.

Co ciekawe, parametr odporności na włamanie także został poddany klasyfikacji. Pod symbolem najniższej klasy RC-1 (w starym nazewnictwie WK-1) kryją się okna, które zapewniają ochronę przez około 30 sekund w przypadku działań z wykorzystaniem siły fizycznej (uderzanie nogą lub pięścią). Klasę RC-2 (WK-2) posiadają okna o zdecydowanie bardziej zaawansowanej konstrukcji, pozwalającej na uzyskanie ochrony przed otwarciem za pomocą prostych narzędzi (śrubokręt, szczypce). Zgodnie z wymogami normy, okna powinny zapewniać czas oporu na poziomie 3 minut. Wzmocnione pakiety szybowe, bezpieczne szyby czy mówiąc ogólnie,  antywłamaniowe okna są tu nieodzowne.

Okna PVC – walcz ze smogiem?

okna PVC, okna energooszczędne, okna premium, okna standardowe, okna przeciwsmogowe
Obraz Marion Wellmann z Pixabay

Energooszczędne okna zmniejszają straty ciepła w domu, co pozytywnie wpływa na konieczność ponadnormatywnego dogrzewania domu, a co za tym idzie – emisję nieobojętnych dla zdrowia substancji. W ramach rządowego programu „Czyste powietrze” można uzyskać wsparcie finansowe na zakup i montaż okien od 30 do 90% wartości inwestycji.

Okna Premium PCV bluENERGY spełniają wszelkie wymogi programu, warto więc wiedzieć jeszcze jak je zamontować, by i montaż umożliwił nam skorzystanie z dofinansowania. Stolarka okienna i drzwiowa powinna zostać zainstalowana zgodnie z zasadami szczelnego montażu, a okna i drzwi należy uszczelnić za pomocą taśm lub folii paroszczelnych od wewnętrznej strony domu, a paroprzepuszczalnych – po stronie zewnętrznej.

Więcej inspiracji i porad dotyczących okien znajduje się oczywiście na naszym blogu.

inne z tej kategorii