Blog

Skuteczna ochrona przed ucieczką ciepła to jeden z najważniejszych wymogów jakie stawiamy stolarce okiennej i drzwiowej. Parametrem, który określa tę wartość jest współczynnik przenikania ciepła okna, który określany jest skrótem Uw. Każdy producent ma obowiązek określenia go dla swoich produktów. Ale my robimy duuuużo więcej. A dokładniej – regularnie badamy okna Abakus. Sprawdzamy izolacyjność termiczną i akustyczną, a także wytrzymałość i szczelność okien PVC. Tak by mieć pewność, że spełniają wszystkie wymogi i rzeczywiście chronią przed chłodem oraz innymi warunkami atmosferycznymi. A przy tym są bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Zobaczcie jak takie badania okien wyglądają w praktyce.

Na to, jak plastikowe okna chronią przed ucieczką ciepła wpływ ma wiele elementów. Wśród nich wskazać można m.in. rodzaj profili, liczbę komór w ramie i skrzydle okna, materiał z jakiego jest wykonana ramka międzyszybowa, jakość uszczelek, rodzaj pakietu szybowego i gazu, jaki wypełnia przestrzeń między taflami szkła.

Uwierzcie nam – zmiennych jest mnóstwo. Każdy z tych elementów przekłada się na to, jak skutecznie okno izoluje termicznie i akustycznie. Jak bardzo jest wytrzymałe na deszcz i wiatr. Ale izolacyjność okien nie jest prostą sumą powyższych składników.

Co ma wpływ na szczelność okien PVC?

Aby okna skutecznie chroniły przed ucieczką ciepła, wszystkie te elementy należy połączyć w odpowiedni sposób. Dobrym przykładem są uszczelki. W Abakus zgrzewamy je w taki sposób, by były miękkie i elastyczne. I to nie tylko na obwodzie skrzydła, ale i w narożu. Dzięki temu, doskonale przywierają do ramy i znacznie podwyższają szczelność okna. A przez to izolacyjność termiczną.

Innym przykładem są pakiety szybowe. A dokładniej to, w jaki sposób są wklejane w skrzydło, albo (w oknach typu fix) w ramę. W Abakus stosujemy nowoczesną i udoskonaloną przez nas technologię wklejania pakietów szybowych. Dzięki temu zdecydowanie podnosimy statykę konstrukcji okien. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku okien dużych i bardzo dużych.

A to tylko kilka z naprawdę wielu przykładów innowacji, jakie wprowadziliśmy w Abakus, by nasza stolarka była jeszcze lepsza.

Aby mieć pewność, że nasze okna spełniają wszelkie wymogi, regularnie je badamy. Testy wykonywane są w Laboratorium Techniki Budowlanej w Dąbrowie Górniczej. Specjaliści Laboratorium dokładnie sprawdzają okna z wszystkich naszych linii. Badamy okna na profilach Salamander jak bluENERGY, redTECH i redARTE, a także te na profilach marki Rehau – czyli bluSYNEGO. Na czym polegają takie badania stolarki okiennej. I co podczas nich sprawdzamy?

badanie okien, szczelność okien PVC, okna abakus, jak sprawdzić ciepłe okna, jak sprawdzić szczelność okien?

Jak bada się szczelność okien PVC?

Podczas badań stolarki prowadzonych w Laboratorium Techniki Budowlanej sprawdzana jest wytrzymałość okien na czynniki atmosferyczne. A dokładniej, badana jest:

  • przepuszczalność powietrza okna,
  • wodoszczelność okna,
  • odporność na obciążenie wiatrem okna,
  • izolacyjność akustyczna okna.

Ponadto precyzyjnie określa się najważniejsze współczynniki przenikania ciepła:

  • współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw,
  • współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej Uf,
  • a także liniowy współczynnik przenikania ciepła.
badanie okien, szczelność okien PVC, okna abakus, jak sprawdzić ciepłe okna, jak sprawdzić szczelność okien?

W jaki sposób bada się stolarkę?

Okna umieszczane są w specjalnej komorze, gdzie poddawane są czynnikom atmosferycznym, imitującym deszcz i wiatr. Ze specjalnych dysz skierowane są na nie strumienie wody, a ciśnienie panujące w komorze jest stopniowo podwyższane. Kierowane są na nie również silne podmuchy dmuchawy imitującej wiatr. Specjalne urządzenia precyzyjnie określają przy tym, jak okna „się zachowują” w takich warunkach. Jakie ekstremalne zjawiska są w stanie wytrzymać. Co ważne, natężenie tych zjawisk jest dużo wyższe, niż te występujące w naszym klimacie.

Co daje nam ta wiedza? Każdy z parametrów określanych podczas badań stanowi dla nas gwarancję jakości. Ale nie tylko. Jest też podpowiedzią co jeszcze możemy poprawić, tak by stolarka Abakus, była jeszcze lepsza.

Zobacz też: Jaka jest najlepsza wartość współczynnika przenikania ciepła Uw?

inne z tej kategorii