Blog
Jak odkleić naklejkę z szyby?

Jak odkleić naklejkę z szyby?

Sposobów na usunięcie naklejki z szyby – okiennej czy samochodowej – jest mnóstwo. Należy jedynie…

Sposobów na usunięcie naklejki z szyby – okiennej czy samochodowej – jest mnóstwo. Należy jedynie mieć na uwadze delikatność tworzywa, z jakim się obchodzimy. Szybę łatwo podrapać i uszkodzić. Dlatego absolutnie zabronione jest używanie ostrego narzędzia, aby nie uszkodzić powierzchni, którą chcemy oczyścić. Czasem wystarczy namoczyć naklejkę wodą, ale zdarza się, że konieczne będzie użycie środka chemicznego, kleju, suszarki do włosów albo myjki parowej. Skorzystajmy z tych wypróbowanych sposobów i pozbądźmy się problemu.

czyszczenie okien
Źródło: depositphotos.com

Na mokro

Odklejanie naklejki z szyby zacznijmy od jej przetarcia mokrą gąbką. Potem należy odczekać parę minut, po czym zrobić to ponownie. Pod wpływem wody naklejka zacznie mięknąć i się rozpuszczać. Możemy ją wówczas zdrapać albo podważyć drewnianą łopatką kuchenną. Nie stosujmy metalowych narzędzi, bo łatwo nimi porysować powierzchnię. Jeśli ten sposób usuwania naklejki z szyby zawiedzie, możemy pomyśleć o skorzystaniu z chemicznego preparatu WD-40. Postępujmy z nim jak z wodą, wydłużając jednak czas pozostawienia preparatu do 15 minut. Jeśli naklejka mocno przywarła, czynność należy powtórzyć. Na koniec pozostaje nam umycie szyby płynem do mycia naczyń albo płynem do szyb i wypolerowanie, najlepiej miękką szmatką z mikrofibry.

usuwanie naklejki z szyby
Źródło: Element5 Digital, Pexels

Na gorąco

Naklejka przywarła do naszej szyby za pomocą kleju, więc jego rozpuszczenie sprawi, że powinna dać się łatwo oderwać. Bezpiecznym sposobem będzie podgrzanie naklejki suszarką do włosów. Pamiętajmy jednak, żeby nie kierować gorącego strumienia w jedno miejsce. Lepiej rozprowadzać je równomiernie, na większej powierzchni szyby. Unikajmy też różnicy temperatur. Podczas chłodnych dni gwałtowne nagrzanie szyby może spowodować jej pęknięcie. Jeśli mamy do czynienia z grubą i odporną szybą, możemy posłużyć się też myjką parową. W tym przypadku należy trzymać dyszę w odległości około 20 cm od naklejki. Klej na pewno puści, a naklejka zniknie w mgnieniu oka. Po tym zabiegu tradycyjnie możemy umyć szybę odpowiednim płynem odtłuszczającym i nadać jej połysk.

zmywanie naklejki z okna
Źródło: depositphotos.com

Destylat

Takie preparaty, jak zmywacz do paznokci czy spirytus, są niezawodne w doczyszczaniu domu. Za ich pomocą odkleimy nie tylko naklejki z szyby okiennej, ale i z mebli, lodówki czy plastiku. Wystarczy uprzednio namoczoną wodą naklejkę potrzeć dodatkowo wacikiem kosmetycznym nasączonym zmywaczem czy spirytusem. Po naklejce nie zostanie nawet wspomnienie. Dokładnie w ten sam sposób możemy posłużyć się naftą czy benzyną, jednak ze względu na ich drażniący zapach jest to rzadko stosowana metoda. Po całym zabiegu umyjmy szybę wodą z odtłuszczającym detergentem.

Taśma klejąca

Jeśli po usunięciu naklejki z szyby pozostał na niej nieestetyczny klej, użyjmy taśmy klejącej. Możemy przykleić ją w miejscu pozostałości po naklejce, docisnąć i energicznie oderwać. Taśma klejąca zadziała jak plaster wosku do depilacji, pozostawiając szybę czystą i nieskazitelną. Ostatnim krokiem standardowo będzie dokładne jej umycie, zastosowanie płynu odtłuszczającego i wytarcie do sucha.

jak odkleić naklejkę z okna
Źródło: fantasticservicesgroup.com.au

Powyższe rady z powodzeniem możemy stosować, czyszcząc solidne i wytrzymałe okna Abakus. Pięknie wypolerowane, ozdobią wnętrze każdego domu, w którym się znajdą.

Pozostając w temacie porządków, podpowiadamy również, że na naszym blogu opublikowaliśmy również 4 niezawodne sposoby na „pocące się” okna oraz krótki poradnik na temat wiosennych porządków.  Zapraszamy do przyjemnej lektury.

inne z tej kategorii