Blog

Jak i czym usunąć silikon?
2020-04-21

Silikon to produkt, który wykorzystuje się do wielu prac domowych ze względu na jego wodoszczelność,…

Silikon to produkt, który wykorzystuje się do wielu prac domowych ze względu na jego wodoszczelność, wytrzymałość i elastyczność. O zaletach tego produktu można mówić wiele, ale warto również pamiętać, że z uwagi na jego wyjątkową przyczepność, trudno się go czyści. Jak i czym usunąć silikon, który pozostawił nieestetyczne ślady po czynnościach wykończeniowych, budowlanych czy konstrukcyjnych?

Co to jest silikon?

silikon do okien

Mianem silikonu określa się specjalne masy uszczelniające odporne na wilgoć i pleśń. Ze względu na elastyczne właściwości i wytrzymałość nawet na uszkodzenia mechaniczne, silikon znajduje zastosowanie niemal we wszystkich pomieszczeniach. Jednak nie każdy pasuje do wszystkiego. Na półkach sklepowych znajduje się wiele rodzajów silikonu. Jedne przeznaczone są do łączenia kamieni, inne np. do szkła. Przed wyborem odpowiedniego preparatu warto sprawdzić, czy będzie on odpowiedni do powierzchni, na której chcemy go zastosować. Na przykład kwaśny silikon może spowodować korozję.Silikony: szklarski i sanitarny neutralny

Ze względu na ofertę Abakus Okna S.A., postanowiliśmy przybliżyć informacje o silikonach, z którymi można mieć styczność, używając naszych produktów.

Silikon szklarski – o niezwykłej przyczepności i wyjątkowej odporności na temperatury zarówno niskie (-60°C), jak i wysokie (200°C) – można z powodzeniem stosować w miejscach wystawionych na działanie czynników atmosferycznych. Sprawdzi się idealnie przy renowacji okien. Jednak należy pamiętać, żeby nie używać go do elementów wykonanych z PCV. Do spoinowania futryn okiennych czy drzwiowych wykonanych z PCV należy sięgnąć po silikon sanitarny neutralny. Jest on odporny na zabrudzenia i uszkodzenia już w 30 minutach po jego nałożeniu.

Jak usunąć silikon?

Silikon, jak każdy produkt, z czasem ulega niszczeniu oraz zużyciu. Wówczas warto usunąć starą masę i położyć nową, aby odświeżyć wygląd pomieszczenia i doszczelnić chronione sprzęty. Aby zedrzeć silikon, warto użyć ostrego narzędzia, najlepiej spiczastego nożyka. Trzeba jednak zachować wyjątkową ostrożność, aby nie porysować powierzchni. Efekt może być lepszy, jeśli posłużymy się zmywaczem do paznokci. Sporą ilość acetonu należy nalać na masę uszczelniającą i odczekać chwilkę, a następnie zabrać się do pracy. Dużo skuteczniejsze są jednak gotowe preparaty do usuwania resztek silikonowych. Producenci zadbali, aby oprócz niezawodnego działania, ładnie pachniały. Ich skład jest jednak mieszanką rozpuszczalników na tyle silnych, że mogą powodować matowienie powierzchni. Warto więc przed ich użyciem zabezpieczyć tworzywa np. taśmą malarską. Do usunięcia silikonu wystarczy cienka warstwa preparatu, pozostawiona na nim przez 10-15 minut. Po tym czasie zmiękczony silikon łatwo można zeskrobać szpachelką, a powstałą w ten sposób dziurę przemyć, osuszyć i wypełnić ponownie nową warstwą silikonu.

silikon do okien

Czym usunąć silikon?

Na to pytanie już w zasadzie odpowiedzieliśmy powyżej, bo trudno znaleźć lepszy, domowy sposób na usuwanie silikonu niż chemiczne środki producentów. Są one dostępne w każdym markecie budowlanym. Chcemy  jednak podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Te najtańsze nie zawsze są godne uwagi. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zawartość opakowania – najlepiej gdy w zestawie z preparatem sprzedawane są pędzel i szpachelka do usuwania silikonu. Równie ważne jest, aby przeczytać dołączoną instrukcję dotyczącą szybkości schnięcia i działania preparatu oraz informacji o jego zapachu. Gotowe środki chemiczne są na tyle silne, że ich drażniąca woń mogłaby utrzymywać się w domu przez bardzo długi czas. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przeczytaj również: Jak odkleić naklejkę z szyby >>. Na naszym blogu znajdziesz także inne ciekawe triki, porady i rozwiązania. Przejdź do kategorii Porządki >> albo na stronę główną bloga.

inne z tej kategorii