• Blog

    >

  • Genialny sposób, jak myć okna, aby dłużej były czyste i bez smug!

Blog

Genialny sposób, jak myć okna, aby dłużej były czyste i bez smug!
2020-04-02

Wiosennych porządków przedświątecznych czas start! Wraz z nimi przyszła pora na niezbyt lubiane przez wszystkich…

Wiosennych porządków przedświątecznych czas start! Wraz z nimi przyszła pora na niezbyt lubiane przez wszystkich mycie okien. Jak to zrobić, aby umyte okna lśniły i dłużej pozostawały bez smug? Poznaj niezwykle prosty, ale piekielnie skuteczny sposób naszych babć!

sposób na mycie okienKiedy myć okna?

Na mycie okien nigdy nie ma dobrej pory 🙂 To zajęcie, które najczęściej odkładamy na później – bo jest za zimno, bo pada deszcz, bo wieje wiatr. Wymówek jest wiele. Ale nikt nie mówi, że nie umyje okien, ponieważ świeci słońce. A szkoda, bo to jest właśnie czynnik wykluczający to zajęcie. Słońce bowiem sprawia, że płyn do mycia szyb wysycha szybciej, pozostawiając nieestetyczne, trudne do usunięcia zacieki. Okazuje się więc, że pozostawienie okien do umycia na słoneczny dzień sprawi, że nasz wysiłek będzie bezskuteczny. Najlepszą porą jest zatem bezwietrzny, pochmurny poranek, kiedy mamy jeszcze siłę i motywację do pracy.

Czym myć okna?

Ile ludzi, tyle sposobów. Jeśli jednak dom/mieszkanie usytuowane jest przy ruchliwej ulicy albo mieszkamy w rejonie, w którym we znaki daje się smog, zwykła szmatka albo papier kuchenny nie wystarczą. Tylko rozmażą zabrudzenia, przez co nie dość, że efekty naszej pracy będą niezauważalne, to sprawę możemy pogorszyć. W takiej sytuacji dużo skuteczniejsza okaże się gąbka kąpielowa. Idealnie doczyści okna i wchłonie nadmiar płynu czyszczącego. Oczywiście, jeśli mamy możliwość, warto zainwestować w profesjonalne myjki do okien, wyposażone w systemy odsysające wodę z oczyszczonej powierzchni bez pozostawiania smug ani zacieków.

czym myć oknaJak myć okna, aby dłużej były czyste i bez smug?

Nie chodzi tu o wyszukaną technikę – od góry do dołu, wszerz czy też stojąc na rękach lub myjąc stopami 🙂 Cała sztuczka polega na tym, aby do płynu do mycia szyb, jaki używamy na co dzień, np. do czyszczenia luster, dolać kilka kropli gliceryny. Gliceryna jest cieczą tłustą w dotyku, bezbarwną lub prawie bezbarwną, która sprawi, że na szybach powstanie niewidzialna powłoka. Warstwa ta będzie zabezpieczała okno przed kurzem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Ochroni ona również szybę przed smugami i pozostawi ją czystą na dłużej.

Jeśli jednak na szybie są widoczne rysy, to przed przystąpieniem do czyszczenia okna, warto je najpierw wypolerować. W tym celu odkryj tlenek ceru – skuteczny sposób polerowania szyb.

przepis na płyn do mycia szybPłyn do mycia szyb DIY

Płyn do mycia szyb można również wykonać samodzielnie. Przepis na domowy płyn do mycia szyb jest dziecinnie prosty. Do jego przygotowania potrzebujemy wodę, ocet i wspomnianą już glicerynę. Ilość mieszanki proponujemy dostosować do liczby okien, jakie posiadamy w domu/mieszkaniu. My podajemy proporcje na wypełnienie standardowej butelki (0,75 l). Do dwóch szklanek wody należy dolać szklankę octu i 20 kropli płynnej gliceryny (do kupienia np. w aptekach albo drogeriach). Przed użyciem roztworu całość koniecznie mocno wstrząsnąć. Tak powstała mieszanka raz użyta sprawi, że już nigdy nie zechcemy wrócić do „starych” płynów i metod mycia okien. Skoro można zrobić to szybciej, skuteczniej i przyjemniej, to trzeba korzystać 🙂

Przeczytaj również więcej inspiracji i porad, jak robić wiosenne porządki 🙂

inne z tej kategorii